Od Tuniského pobřeží na Saharu
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Putování (více dnů) • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pokud si pobyt na Tuniském pobřeží chcete něčím zpestřit, zkuste výlet na Saharu. My jsme brzy ráno vyjeli z Hammametu. Skupina se tvoří sběrem cestovatelů po celém pobřeží, nás se sešlo deset, v Sousse jsme přesedli do svižného mikrobusu a vyrazili do Kairouanu. Zde je k vidění významné poutní místo muslimů, měli jsme možnost nahlédnout do tradiční ruční výroby koberců. Poté projíždíme Tunisko do Gavsy po silnici P3. Postupně ubývá vegetace i osídlení, obklopuje nás kamenitá nehostinost. V Gavse je plánován oběd, k duhu přichází doplnění čerstvé vody, jsme již na okraji pouště. Venkovní teplota je kolem 45 stupňů C. Po další hodince cesty na okraji pouště přesedáme do teréních vozidel a směřujeme do horských oáz As Sabikah a Tamaqzah. Zde ve skalnaté půdě vyvěrají silné prameny sladké vody, která dává život stovkám datlových palem a hrstce lidí. Ti dnes žijí více z turistického ruchu, než z tradičního hospodářství. Opouštíme silnici a pouštním terénem přejíždíme do pouštního města Nefta. Po cestě dostáváme příležitost prohlédnout si místa, kde vznikaly působivé scény filmu Hvězdné války. Noc v Neftě je krátká, brzy ráno odjíždíme z hotelu ke slanému jezeru Chott el Jérid. Vyschlá krusta soli na dně vyschlého jezera je vzdálena představě našich rybníků, ale sem se nejezdí za vodou, ale za východem slunce, které je zde prý nejkrásnější z celé Sahary. Omámeni rudým slunečním kotoučem míříme k "bráně" Sahary, městu Douz. Zde jsme brzy dopoledne, kdy slunce ještě nepálí, a je tu mnoho příležitostí k vyjížďce po Sahaře na velbloudu, nebo k pěší vycházce písečnými dunami. Douz je východiskem k Jebilskému národnímu parku. Zajímavým místem je Matmata, kam dorážíme v poledne. Je to oblast obydlená Berbery, v okolí Matmaty jsou k vidění troglodytní obydlí (domy vydlabané v hlíně). Zajímavé je zjištění, že nejvíce lidí na Sahaře zahyne nikoliv žízní, ale při povodních. Protipovodňové hráze, ale i důsledky vodní eroze, jsou viditelné takřka všude. Odpoledne věnujeme přesunu a prohlídce monumentálního římského kolosea El Jem (el džem). Navečer jsme zpět v Hammametu.
Za čím jedeme?
Poznání zajímavé země, v níž se tradiční muslimské náboženství mísí s civilizací ovlivněnou evropskou kulturou. Zajímavá místa v Saharské poušti. Poznání způsobu života v podmínkách pouště a polopouště. Kulturní památky (muslimské poutní místo Kairouan, římské koloseum El Jem. zajímavosti - kulisy Hvězdných válek, jeskynní obydlí, oázy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě je dostatek stravovacích možností. Ubytování po předchozí rezervaci.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Uvidíte z našeho pohledu zničující chudobu, ale současně nekonečnou hrdost pouštních lidí. Nežebrají, obchodují. Turista je zdroj příjmů, zkusí vám prodat všechno, i kus kamene či hrst písku, kterého je všude dost.
Údajně je na jezeru Chott el Jérid nejkrásnější východ slunce v poušti. Toto tvrzení nemohu potvrdit, ani vyvrátit, v jiné poušti, kromě kousku Sahary, jsem dosud nebyl. Co ale srovnat mohu, to je kvalita toalet. S těmi na Chott el-Jérid se dá srovnat málokterá.
Ostatní informace
Cena tohoto výletu byla cca 2000 Kč na osobu. Najedete přes 1600 km busem (mikrobusem), 200 km teréním vozem pouští. V ceně je nocleh v pouštní oáze, strava (dva obědy, snídaně, večeře), všechny vstupy. Počítat musíte s tím, že budete potřebovat vodu, čím blíže k poušti, tím dražší. Pro manželský pár jsme spotřebovali za dva dny 9 litrů vody. Vodu je lépe pít vlažnou než chlazenou, je dobré se vyhýbat přílišným rozdílům teplot (klimatizace).