Už se vracíme z Posázaví - 18. den/2. část – rozhledna Kovářka, památník bitvy u Jankova, bývalá rozhledna na vrchu Mezivrata
Pátek 19. 6. 2020 - odpoledne
Zhruba 5 km severozápadním směrem od Mladé Vožice je v obci Moraveč rozhledna Kovářka s kovářským muzeem. Je prakticky v obci. Na svém pozemku ji postavil místní umělecký kovář Ladislav Dobeš. Původně si sice přál postavit větrnou elektrárnu, jenže tenhle nápad byl příliš finančně náročný. Založil občanské sdružení „Venkov a kovárny“, aby mohl požádat o dotaci na stavbu. Tři roky o ni žádal, než mu byla přidělena. Celekm 9 let sháněl povolení a peníze, mezitím si rozhlednu sám naprojektoval. Vlastní stavba se uskutečnila r. 2011 a trvala 36 dnů. Pak se ještě dodělávala okna, dveře, vitríny. Kamenná stavba působí středověkým dojmem. Je to způsobeno tím, že na stavbu byly použity kameny z různých zbořených kamenných domů v okolí, které mu lidi vozili. Určitě některé z nich pamatují doby dávno minulé, protože většina takových domů byla stavěna z kamenů z různých zřícenin.
Věž je vysoká 13 metrů, uvnitř je ocelové schodiště s 51 schody, které vede na dřevěnou prosklenou vyhlídkovou plošinu ve výši 10 metrů. Kdo nahoru vystoupá, může si po návratu dolů za odměnu zazvonit na zvon. Z věže je vidět TV vysílač Mezivrata, vrch Velký Blaník a na okolní obce. Les bohužel zakrývá výhled na hradní věž Šelmberk. Ve vyhlídce je kromě volně položených dalekohledů umístěna řada historických dokumentů, které p. Dobeš léta shromažďoval po celém kraji – jsou tu staré tovaryšské a výuční listy, staré fotografie z místních (již zaniklých) kováren a také kovářská nářadí. Co se nevešlo do věže a čemu nevadí déšť, je umístěno na malém prostoru okolo rozhledny, kde je i malá kovářská dílna.
Oficiální otevírací doba je jen v pátek a sobotu od 11 do 18 hodin, dále je možno se domluvit na tel. čísle 776 849 711. Vzhledem k tomu že bylo těsně po dešti, byla rozhledna zavřená, ale po zavolání pan Dobeš za chvilku ochotně přišel. Rozhledna vypadá skutečně moc hezky, výhledy jsou docela pěkné, jen mne trochu mrzelo, že okna se nahoře nesmí otevírat. Trošku to vadí při fotografování. S pánem se moc hezky povídalo o okolí i o dalších rozhlednách. Vstupné je dobrovolné. Prodává tam i různé drobné upomínkové předměty, pohlednice a pod. Takže tady jsme byli skutečně spokojení, byla to příjemná zastávka.
Když už jsme v těchto končinách, projevil Ota přání zajet do Jankova, kde byla 6. března 1645 jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války. Střetlo se zde švédské a rakouské císařské vojsko. Vede okolo i cca 15 km dlouhá naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova, která začíná na náměstí v Jankově v blízkosti románského kostela Narození sv. Jana Křtitele z 1. pol. 12. století. Koncem 13. století byl prodloužen východním směrem. Koncem 17. století byla přistavěna sakristie a oratoř. R. 1819 byla upravena kostelní věž. NS vede hlavně po silnicích, což se ani Otovi nechce procházet, ale ani projíždět. Zajíždíme tedy jen k památníku bitvy a tím končíme s prohlídkou památek této bitvy.
Od kováře u rozhledny Kovářka jsme se dozvěděli, že na bývalou zeměměřičskou kamennou věž, také bývalou rozhlednu na vrchu Mezivrata se nechá vyjet autem, i když na vyhlídku se nedostaneme. Vedle stojí vysílač. Hned jsme se rozhodli, že dnešní nenáročný den zakončíme právě na tomto vrcholu, pokud tam půjde přespat.
Kdyby nehrozili deštěm, bylo by to skutečně ideální místo. Nejsou tu vysoké stromy, je tu klid, i sluníčko by tady svítilo. Však jsme ho také na chvilku zahlédli. Jenže jen jsme vystrčili houby ven, tak se schovalo. Zkusíme aspoň usušit vlhké oblečení a boty.
Jedna z našich devíti zeměměřičských věží byla na vrcholu postavena r. 1938 při budování astronomicko-geodetické sítě. Je zděná, šestiboká, 16 metrů vysoká. V letech 1945–1948 byla využívána jako rozhledna pro turistickou veřejnost. Dnes je samozřejmě zavřená a zarostlá okolní vegetací. R. 1919 tu byla postavena dřevěná rozhledna, kterou dokonce navštívil i první československý prezident T. G. Masaryk.
Po vyslechnutí předpovědi na víkend, jsme se rozhodli, že naši deštivou dovolenou ukončíme zítra, tj. proti plánu o dva dny dřív. Vše je navlhlé, místo aby se oteplovalo, je stále větší zima. Že budu v polovině června večer v půl osmé sedět venku v zimní bundě, tomu bych nevěřila. Navíc nás začali okusovat tiplice. Kromě zimní bundy si na zahřátí ještě dáváme grog. Mezitím přeskládávám houby. Nemám pocit, že by oschly, ale vlhkost se vsákla do papíru.
Ke spaní se tentokrát ukládáme brzy, protože opět začíná poprchávat. Sice slabounce, ale už nás to nebaví. Než jsme vše uklidili, přestalo, ale než jsme usnuli, začalo, a to pořádně.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.653, 14.731)
Poslední aktualizace: 29.11.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jankov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Už se vracíme z Posázaví - 18. den/2. část – rozhledna Kovářka, památník bitvy u Jankova, bývalá rozhledna na vrchu Mezivrata
Toulání Podblanickem s bivakem. Přes sedm zámků a jedno slavné bojiště krajinou kolem Jankova.
Tipy na výlet
Při svých toulkách českým venkovem jsem se tentokráte vydal malebnou krajinou pod Blaníkem. Co ves, to zámeček, co pole, to bitevní pole. Doslova takto vypadá kraj kolem Jankova u Votic, na nějž shlíží památná hora Blaník. Snad nejvíce mě nadchly upravené cesty lemované zhusta novým stromořadím. Navíc sem tam lavička či přístřešek, byl jsem nadšen. je vidět, že poutníků si tu o…
0.2km
více »
Jankovská pouť je skvělou příležitostí k výletu
Tipy a novinky
Jankovské sakrální památky mají své příběhyNa západní straně jankovského náměstí stojí farní kostel sv. Jana Křtitele, který je původně románský a pochází z počátku 13. století. První…
0.3km
více »
Na pochod Po stopách bitvy u Jankova a pak na Cestu do pravěku
Tipy a novinky
Pochod Po stopách bitvy u JankovaObec Jankov a ZŠ Jankov zvou na 19. ročník pochodu Po stopách bitvy u Jankova.Start pochodu je od 8 do 9 hodin na jankovském náměstí. Zvolit můžete ze dvou…
0.3km
více »
Blaníkům nadohled
Trasa
Vyjížďku začínáme v Jankově kde necháváme auto a po cyklotrase 0042 míříme po cestě směrem na Vlčkovice. H…
0.4km
více »
Památník bitvy u Jankova
Památník
Při cestě z Jankova na Ratměřice se určitě nezapoměňte zastavit u Památníku bitvy u Jankova, který najdete na louce vlevo od silnice ze směru od Jankova. Zaparkovat můžete na pravé straně, kde je celkem neudržovan…
1km
více »
Zapomenutá bitva Třicetileté války u Jankova
Tipy na výlet
Bitva u Jankova – zapomenutá bitva Třicetileté války
Vydejte se naučnou stezkou „Po stopách bitvy u Jankova“ a připomeňte si trochu historie z doby, kdy v Evropě zuřila Třicetiletá válka. Nej…
1.2km
více »
Ratměřice – historie, zámek a park
Tipy na výlet
Když jsme v dubnu vyrazili na Moravu, chtěli jsme se zastavit v zámeckém parku Ratměřicích podívat se na dva sekvojovce obrovské. Jenže zahradu v té době rekonstruovali. Proto se tam musíme zastavit nyní, když o dva měsíce později opět jedeme na Moravu. Ratměřice leží na silnici mezi Voticemi a Louňovicemi pod Blaníkem, známým to kopcem, kde podle pověsti spí…
2km
více »
Ratměřice - Kostel sv. Havla
Kostel
Brzy po založení obce Ratměřice, v první čtvrtině 13. století, byl vystavěn v románském slohu kostel sv. Havla. Z původní stavby se do dnešní doby dochovaly jen části obvodového zdiva lodi a asi spodní část věže.Během restaurátorských průzkumů v roce 2008 byly v kněžišti odhaleny gotické malby a dendrochronologický průzkum stanovil původ konstrukce krovu do roku 1406.
2km
více »
Ratměřice - Kašna
Kašna
Kašna z roku 1888 byla postavena jako zdroj pitné vody. Ty byla přiváděna z pramene U Cihelny, západně od obce. Dřevěné vrtané potrubí vodu přivádělo samospádem. Zprvu voda odtékala žlábkem přes okraj a později byla jímán…
2km
více »
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Ratměřice - Zámek
Zámek
Na počátku 18. století se nový majitel janovského panství svobodný pán Jan Kořenský z Terešova rozhodl své sídlo přemístit do Ratměřic. Proto si zde nechal…
2.1km
více »
Ratměřice - Park a sekvojovce
Park
V Zámeckém parku v Ratměřicích rostou dva sekvojovce. Nechal je vysadit hrabě Chotek, majitel panství. První živé větve vyrůstají ve výšce 12 m, výška koruny je 32 m. Koruny jsou souměrné, ve spodní části spíše vá…
2.2km
více »
Odlochovice - Kaplička sv. Linharta
Kaple
U Odlochovic při silnici, kde se odděluje cesta k Nosákovu, stojí kaplička sv. Línharta, v poslední době opravená. Její ráz připomíná asi 2. pol. 17. století. Bývala silně nakloněna, nahoře užší, dole širší a měla v horní části dvoje značně vypuklé římsy a mezi nimi nápis Sv. Línhart. Nad horní římsou je zasazen na nízké, cihlové stříšce kamenný křížek se širokými, dovnitř se zužujícími rameny. Podobné křížky vyskytují se jen ojediněle na nejstarších kapličkách. Na přední zdi jsou dva nestejné výklenky. V horním, který je…
3.3km
více »
Rozcestí Odlochovice
Rozcestí
Rozcestník na hlavní křižovatce v Odlochovicích označuje turistické rozcestí, kde se stýká červeně a zeleně značená trasa a výchozí bod tu má také naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova. Červeně značená turistická trasa do Odlochovic přichází od zámku Vlčkovice přičemž kopíruje zmíněnou naučnou stezku a z Odlochovic směřuje dál východním směrem na Louňovice pod Blaníkem.…
3.4km
více »
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Odlochovice
Zámek
Nepřístupný zámek přest. z tvrze. Tvrz založena neznámo kdy. Novorenesanční zámek v Odlochovicích byl zbudován na konci 18. století rodinou Rombaldů, jejíž příslušníci mu v 90. letech 19. století vtiskli jeho dnešní novorenesanční podobu. Součástí zámeck…
3.5km
více »
Odlochovice
Vesnice
Odlochovickou místní obec tvoří 3 katastrální obce: Odlochovice s Podolím a Mouřeníny, Čečkov a Nosákov. V dávných dobách (snad již ve 12. stol.) usadil se tu a založil statek vládyka Adloch. Jeho potomci nazývali …
3.6km
více »
Neustupov (obec)
Vesnice
V jižní části bývalého benešovského okresu asi 3 km od státní silnice Benešov - Tábor, směrem na Mladou Vožici, leží ve výšce 555 m nad mořem v překrásném údolí…
4.5km
více »
Votice - Kaple sv. Vojtěcha
Kaple
V sedmnáctém století po Čechách řádil mor. Votice však byly ušetřeny. Zdejší hrabě Ferdinand František z Vrtby včas zamezil styku místních lidí s okolními vesnicemi. A jako projev díků za ochranu před touto pohromou nechal někdy kolem roku 1680 vystavět kapli. Od té doby se tu každoročně konají poutě (v dubnu).
5.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
zámek ve Voticích
Zámek
Město Votice se nachází v jižní části Středočeského kraje, zhruba 60 km od Prahy, v malebném údolí chráněném ze tří stran vrchy.
Městečkem projíždíme po silnici E55 z Benešova do tábora.…
6.3km
více »
Kolem Votic za poznáním
Chodník, naučná stezka
Vycházkový okruh Kolem Votic za poznáním je 8 km dlouhý a má celkem devět zastavení. Trasa vede nenáročným terénem a je příjemnou tříhodinovou procházkou. Jednotlivé panely Naučné stezky vás …
6.5km
více »
Votice
Městečko
Votice leží ve Středních Čechách, jižním směrem od města Benešov. Městečko se rozkládá ve východní části Středočeské pahorkatiny a u jižního okraje přírodního parku Džbány ? Žebrák. Od okrajových částí města se …
6.6km
více »
Votice - Klášter františkánů
Klášter
Klášter založil Sezima z Vrtby roku 1627, klášterní kostel sv. Františka byl vystavěn vroce 1629. Nynější budova pochází z let 1766-71, kdy byl malý, nevyhovující a dost sešlý Klášter rozbourán, přestavěn a značně…
6.6km
více »
Louňovice pod Blaníkem
Zámek
Zámek se nachází v obci Louňovice pod Blaníkem na Benešovsku ve Středočeském kraji. Zámek je prostorný patrový čtyřkřídlý objekt kolem obdélníkového nádvoří. Nárožní válcové věže mají kuželovité střechy. Nejstar…
8.6km
více »
Velký Blaník
Vrchol
Velký Blaník není nic jiného nežli velmi krásný, ne moc členitý, za to ale velmi legendární vrch, který dosahuje výšky 632 metry nad mořem. Je opře…
10.4km
více »
Jemniště
Zámek
Barokní Zámek Jemniště se nachází ve Středočeském kaji, 9 kilometrů jihovýchodně od Benešova. V sezóně je zámek přístupný denně kromě pondělí. Zámek má půdorys písmene H. Na zámku jsou k vidění historické interiér…
11.1km
více »
Vrchotovy Janovice
Zámek
Zámek Vrchotovy Janovice se nachází na Benešovsku ve Středočeském kraji. Zámek obklopuje unikátní rozlehlý park v anglickém stylu s rostlinami dovezenými mimo jiné až z východní Asie. Návštěvníci si mohou prohlé…
11.2km
více »
Vlašim
Město
Vlašim leží ve Středních Čechách, jihovýchodním směrem od města Benešov. Město se rozkládá v Podblanické oblasti a větší část města je na pravém břehu řeky Blanice. V okolí města je vybudovaná …
13.5km
více »
Vlašim
Zámek
Zámek je nejvýznamnější památkou města Vlašim na Benešovsku ve Středočeském kraji. Zámek stojí na ostrohu nad Blanicí. Ve čtyřkřídlém zámeckém objektu sídlí muzeum s vlastivědnou expozicí a souborem dokumentujícím…
13.7km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Konopiště
Zámek
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
15.4km
více »
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Český Šternberk
Hrad
Hrad Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Hrad se nachází ve Středočeském kraji a je druhou nejnavštěvovanější památkou na Benešovsku. Hrad je otevřen od června do října denně mimo pon…
23.2km
více »