Fotografie (1)
• Foto:
Holly
1.den
Již příjezd vlakem do Ústí je zážitek - pohled na strmé srázy černých čedičových skal kolem trati a Labe je opravdu úchvatný..Z Ústí do Velkého Března jezdí motoráček a hned u nádraží cestou k zámku je příjemná hospůdka a Studený Březňák nám chutnal :-)
Státní Zámek Velké Březno je jeden z nejmladších zámků v České republice. Byl totiž postaven až mezi lety 1843 a 1845 a to pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína. Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 a 1910 přestavěl ve stylu romantické novorenesance. Půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem Vám připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu, jímž začala 1. světová válka. Při prohlídce zámečku jsme si připadali jako na návštěvě, jako bychom poněkud nepatřičně nahlíželi někomu do soukromí...Kolem zámečku je nádherný, na
Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.
Z Velkého Března se vydáme po zelené značce. V lese míjíme zbytky hrádku, který zde kdysi stával, a stoupáme stále vzhůru po úbočí Kočičí hlavy. Vrcholem je Fráž, odkud můžeme pokračovat Sokolím hřebenem, nebo sejít dolů a po silničce dojdeme do Homole u Panny.
Na kopci ve tvaru homole, po níž má obec svoje jméno, stojí kostel sv. Pia V. jehož základní kámen byl položen 2.10. 1787 zásluhou císaře Josefa II, na místě starší kaple z roku 1724. Hlavní oltář je z roku 1895 se sv. Barborou a Dorotou a pochází z kaple v Kostomlatech. Oltářní obraz sv. Papeže Pia V., kterému je homolský kostel zasvěcen, pochází z původní kaple a byl údajně získán v roce 1724 z Itálie. Kamenná křtitelnice pochází z 18. století.
Ubytujeme se v příjemném rodinném penzionu U Horáčků.
2.den
Vydáváme se neznačenou cestou do Bláhova, odtud po zelené značce do Hlupice. Odtud po neznačené lesní cestě, až se opět sejdeme se zelenou značkou a ta nás dovede do Třebušína. Hned na jeho okraji se dáme po žluté vpravo vzhůru na hrad
Kalich. Je tam nádherný výhled do kraje, na kopce Českého středohoří. Hrad postavil Jan Žižka a svého času to byl jeden z nejpevnějších hradů v Čechách....
Stále po žluté sejdeme opačnou stranou do Třebušína, odkud pokračujeme po zelené do Řepčína. Nad ním se vypíná kopec se zbytky hradu Panna na vrcholu. Jdeme ještě kousek po silnici směrem k Homoli u Panny. Asi po 0, 5 km je vlevo na okraji lesa vidět informační tabule LČR. Odtud vede cesta směrem k vrcholu. Nejdřív narazíte na další informační tabuli KČT a potom na zbytky brány do hradu. Na místě hradu jsou ještě vidět zbytky příkopu kousek pod vrcholem, a zbytky zdiva zdiva.Výstup na vrchol je poněkud obtížný, ale výhled zezhora za to stojí.
Hrad byl vybudován v době husitských válek roku 1421 jako protiváha a opěrný bod proti Žižkovu hradu
Kalich, který se tak nacházel velmi blízko na druhé straně údolí. Husité hrad dobyli velice brzy, již roku 1423 padl do jejich rukou a drželi jej až do roku 1437.
Dolů sejdeme stejnou cestou a silničkou z kopce krásnou krajinou sejdeme do Homole u Panny. Celá dnešní trasa vedla hezkou přírodou a za celý den jsme skoro nikoho nepotkaly. Je vidět, že tahle oblast je úplně neprávem mimo zájem turistů......
3.den
Původně jsme se chtěly zpět na Střekov vydat pěšky, ale pan domácí byl tak laskavý a na nádraží nás dovezl autem. Zbylo nám tak více času vydat se ještě na hrad Střekov.
Tyčí se vysoko nad údolím na skále, ale od nádraží k němu dojdete opravdu pohodlnou vycházkou.Z hradní terasy je nádherný Rozhled do okolí a ten nejkrásnější samozřejmě z věže...
Ačkoli Střekov nebyl budován jako vojenská pevnost, mnohokrát ho k tomuto účelu využili. Přesto se to na jeho vzhledu příliš nepodepsalo. Tedy až do roku 1757, kdy byl bombardován oddíly generála Laudona. Šest dělových koulí je jako smutná vzpomínka dodnes zaryto do strmé skalní stěny. Všechny naráz jsou vidět z jediného místa na nádvoří. Povídá se, že pokud to místo najdete, splní se vám do šesti dní nejtoužebnější přání.
Hrad Střekov patří už téměř půl tisíciletí Lobkowitzům. V současnosti je v držení pana Williama, který jej restituoval po roce 1989.
Na nádvoří je výborná restaurace, ovšem poněkud dražší. Ale v nádražní restauraci jsme si daly excelentní svíčkovou :-)A pak už vláčkem domů......škoda, že času nebylo víc, za podívání rozhodně stojí i vodopád Vrkoč na druhé straně Labe.
Poslední aktualizace: 20.3.2009
Velké Březno, Homole u Panny, Střekov na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Velké Březno, Homole u Panny, Střekov
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!