Zalíbilo se nám toulat se po lesích v blízkém okolí
Plzně. Někdy jsem si ani foťák nevzala, rozhodla jsem se, že si budu krajinu skutečně jen užívat. Fotky některých míst mám však z dřívějška.
Tento výlet jsme zvolili se zaměřením zajít cestou na dobré pivo. V této době je to sice většinou problém, hospůdky musí mít kvůli koronaviru zavřeno, ale občas se někde najdou šikovní lidé, kteří otevřou okénko, seženou plastové kelímky a když jsou lidé rozumní a nesrocují se, tak to není žádný problém jim pivo natočit. Zrovna takhle to právě bylo v pivovaře v Čižicích.
Auto jsme nechali na okraji Štěnovic. Je to obec s bohatou historickou minulostí. Podle archeologických nálezů bylo toto místo obydleno již před 6 tisíci lety, ale i později – cca 1000–500 př.n.l. i v 9. a 10. století n.l. Na přelomu 12. a 13. století tu bylo raně středověké hradiště. První písemná zmínka je z r. 1327. To už zde stála tvrz. Panstvo v ní žilo až do poč. 16. století. Nové sídlo si postavili před rokem 1564 – snad v místě současného kostela sv. Prokopa. Ten byl do raně barokní sýpky vestavěn r. 1747 a o 6 let později byl u kostela založen klášter trinitárů.
V té době už panstvo žilo na protějším břehu řeky ve vrcholně barokním zámku (založen byl r. 1723). Ten se zachoval do dnešních dnů. Je běžně nepřístupný, ale snad se v něm konají svatby.
V obci žila i židovská komunita, měli zde vlastní synagogu – ta byla zbourána v 70. letech 20. století. Židovský hřbitov je volně přístupný na severním okraji obce.
My jsme z obce vyrazili po neznačených cestách Štěnovického vrchu. Oblast tohoto kopce neznáme. Cest je tu strašná spousta, vzala jsem si tablet a doufala, že se na ty správné cesty trefíme. Byl to sice občas problém, ale nakonec se povedlo.
Nejhezčí to bylo hned na začátku, kde jsme objevili zatopené bývalé lomy. Patrně se tam těžil kámen, ale nikde jsem se o tom nic nedočetla. Vzhledem k poloze sluníčka by to stejně vyfotit nešlo, ale moc se nám tu líbilo. Jen na koupání to vhodné asi není, voda se nám nezdála zrovna nejčistší. Další zarostlý lesní rybníček jsme pak objevili ještě v lese. To jsme však už prudce klesali z kopce směrem k Čižicům.
Od lesa jsme se po polní cestě dostali k prvním čižickým domkům. Na hlavní silnici jsme vyšli hned
u pivovaru U Bizona. S vařením piva začali r. 2011. Již pár let mají svoji pivovarskou restauraci i v
Plzni. Tam občas na jejich pivo zajdeme. Teď mají bohužel zavřeno. R. 2016 jsme se byli podívat i na místo, kde se pivo vaří. Restaurace je zajímavě řešená, za normálních okolností je tu i hezké venkovní posezení. Z bezpečnostních koronavirových důvodů bylo však vše zahrazeno, aby to nelákalo k posezení a ke srocování, ale lidé byli rozumní a v okolí se docela rozptýlili. Dokonce si sem pro pivečko přicházeli i místní.
Původně jsem se chtěli přes kopec zase vrátit k autu, ale do toho prudkého kopce se nám už nechtělo. Udělali jsme tedy pro nás pohodlnější změnu. Prošli jsme obcí až k mostu a po červené se vraceli zpátky do Štěnovic, občas podle Úhlavy, trošku lesem. Ke konci se jde sice podle hlavní silnice, ale na louce je pěšinka, takže i ten závěr je příjemný. Navíc to bylo prakticky po rovině.
Výlet nám vyšel na skoro 10 km a byl moc fajn.
Poslední aktualizace: 25.4.2020
Výlety okolo Plzně: 3. Štěnovice – Čižice (pivovar U Bizona) na mapě
Diskuse a komentáře k Výlety okolo Plzně: 3. Štěnovice – Čižice (pivovar U Bizona)
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!