Plzeň-Litice - naučná stezka Dubová hora - zřícenina hradu Litice - náves Litice (4 km)
Litice jsou v současné době poklidnou okrajovou jižní částí Plzně, jejíž nejvyšším bodem je Dubová hora (408 m). V lesích na severním svahu tohoto kopce otevřeli v květnu 2022 naučnou stezku Dubová hora. Je určena hlavně předškolákům a menším školákům a je zaměřena na přírodu. Vede po pohodlné cestě, takže se nechá projet na kole, ale také s kočárkem. Je 1,8 km dlouhá a je na ní 8 zastavení s informačními tabulemi a herními prvky.
My se občas vydáváme na různě dlouhé procházky z Dobřan do Plzně a zrovna letos v zimě jsme se rozhodli dojít na konečnou autobusu do Litic. V podstatě tím jsme se o stezce dozvěděli. Téma se nám zalíbilo a tak jsem sem o víkendu vzala svá dvě vnoučata ve věku 5 a 7,5 roku. Předpověď počasí vypadala dobře a dokonce i vyšla.
Vyrazili jsme brzy po obědě a již po jedné hodině vystupovali v Liticích na konečné autobusu č. 21. Na hlavní jsme se vydali kousek zpátky, ale hned první ulicí (Veveří ulice) jsme odbočili vlevo. Zpočátku se šlo po chodníku, ale jak skončily domy, skončil i chodník. Provoz tu byl však nepatrný, ale raději jsem se snažila děti držet u okraje silnice.
To už i děti vidí zalesněný kopeček Dubové hory. Vpravo jsme minuli hřiště, vlevo místní hřbitov. Tady je parkoviště, takže zde je možno nechat auto, pokud by se jelo autem. To už však odbočujeme ze silnice a pokračujeme do parčíku pěšinkou vlevo. Tam je Husův pomník, který je vzpomínkou na Jana Husa, kazatele pravdy. Byl obnoven r. 2015 při příležitosti 600. výročí jeho upálení v Kostnici. Starší Tomáš se o pomník zajímal, ale mladší Karolínka už běžela k venkovní posilovně. Je sice pro dospělé, ale to jim nevadilo. Když se tam trochu vyřádili, pokračujeme ještě kousek do kopečka.
Kdy jsme opět vyšli na silnici, minuli jsme jedno posezení, ale kupodivu ani nesmlouvaly a skoro běžely dál. Jen Tomáše zajímal vlevo kopeček s čímsi na vrcholu - Radyně se zříceninou stejnojmenného hradu. Tam už také byl, siluetu hradu si pamatuje, je vidět z různých míst, ale tady mi skoro nechtěl věřit. Je vidět jen věž, ostatní je za ní schováno.
Na okraji lesa vede vpravo pohodlná lesní cesta a tam začíná naše naučná stezka Dubová hora. Hned tady si děti všímají prvního zajímavého krmítka.
Víc než úvodní informační tabule s plánkem trasy a s názvy jednotlivých zastaveních je zajímá velká houpačka.
O pár kroků dál je lavička a vyhlídka i s panoramatickou tabulí. Tady je vidět věkový rozdíl dětí. Karolínka se ani nezastaví, ale Tomáše to zajímá. Našel kostel sv. Bartoloměje na náměstí Republiky, našel i Krkavec. Víc po něm nemohu chtít. Ještě mu ukazuju přehradu České údolí, kterou viděl z autobusu, a Chlum, na kterém už také byl.
Karolínka na nás čeká u dalšího zastavení, kterému vůbec nerozumí. Číst ještě neumí a tak na to kouká trochu nechápavě. Je tady obrázek srnce a posuvná kolečka se mají umístit tak, aby byly tam, kam patří. Tomáš sice už číst umí, tedy trochu - chodí do 1. třídy. Ale ani jemu názvy moc neříkají. Tady je totiž použita myslivecká mluva, např. slecho, světlo, větrník, svírák, spárek, paspárek, střapec, zrcátko. Ještě tak ví, co je přední a zadní běh a parůžek. Něco vím a když si nejsem jistá, stačí zvednout tabulku se správným řešením a nechat si poradit. Tak tohle se jim líbilo.
Na konci kopečka se cesta stáčí vpravo a tam na ně čeká trochu netradiční pexeso s 36 políčky. Nepřiřazují se k sobě dvě stejné věci, ale obrázek zvířátka a jeho stopa. Samozřejmě je nutno si to přečíst, protože stopy skoro nikdo neznáme. Rozdali jsme si to s Tomášem a ta malá potvůrka vyhrála. Kája nám fandila a na počitadle pod pexesem nám počítala body.
Je půl třetí a děti už křičí, že mají hlad. Naštěstí o kus dál je posezení. Dáváme svačinu. Konečně je trochu klidu. Nejen že snědli svačinu, ale taky vypily svoje lahve s pitím. Počítala jsem s tím, je horko. Mám ještě litrovku, kterou jim rozlévám do jejich lahví. Aspoň to budu mít lehčí.
Jen kousek dál je na cestě "stoleček" a na něm obrázky savců, se kterými by se zde mohly setkat. Kdo má chytrý mobil a internetové připojení, může si stáhnout aplikaci Lesní svět a pomocí QR kódů se děti o zvířatech dozví víc. Chytrý mobil nemám, o to to mám jednodušší. Ale děti sami povídají, co ví. Bohužel nemám s sebou ani tužku a papír, aby si děti mohly vyzkoušet frotáž - to je technika kopírování. Jsou zde destičky s obrázky zde zobrazených savců a přejížděním tužkou na plocho, lépe voskovkou, se obrázek na papír okopíruje. Tuto techniku znám, jen název frotáž mi nic neříká. Budeme se sem muset vypravit ještě jednou - s papírem a voskovkami.
Pokud jsem nepopletla pořadí zastavení, tak to další je věnováno suchu a kůrovci. Děti kupodivu ani nedutají a já čtu, jaký dopad má sucho na les, co dělá kůrovec, jak se proti němu bránit a další a další.
Další zastavení je věnováno pobytovým stopám v přírodě, ty vidíme po otočení destičky. Např. jelen si o stromy dře paroží - to stromům zrovna moc nesvědčí, srnec okusuje mladé výhonky, divoké prase rozvoře, co může, vydra se živí rybami, pavouk dělá sítě a podobně.
Dalšímu zastavení říkají pozorovatelna. Není tady sice žádná stavbička, ze které by se dalo něco pozorovat, ale čtyři ptáci, jejichž černé siluety jsou na dalším stolku, jsou rozvěšeni po stromech. Nejsou živí, ani vycpaní, ale jsou to dřevěné barevné destičky. Podle obrysu mají pak děti poznat, který pták, kde visí. Samozřejmě i tady je možno načíst QR kód a získat další informace. Ti, co QR kód nemají na čem načíst, si tady aspoň přečtou, jak je který pták velký a jaké má rozpětí křídel. A také je možno si zde pomocí frotáže udělat vlastní obrázky.
Už nás čeká poslední zastavení - místní dřeviny, kde je povídání o šesti zde rostoucích stromech, jsou zde jejich obrázky i obrázky jejich plodů a další možnost udělat si pomocí frotáže otisky jejich listů.
Tady máme dvě možnosti. Jedna z nich je vydat se vpravo nejkratší cestou k autobusu a tím si projít krátkou naučnou Pomologickou stezku, která se věnuje různým odrůdám stromů. Jsou zde mladé stromky vysazeny, ale zajímavější by to bylo, kdyby děti viděli plody. Zatím ani lístečky nemají svoji velikost.
My jsme se domluvili, že se půjdeme podívat ke zřícenině zdejšího hradu. Předem je upozorňuji, že tam toho moc neuvidí, ale byli už na zřícenině Lopata, tam toho taky moc není a líbí se jim tam.
To je tady vlastně nejstarší památka. Bylo tady prokázané pravěké osídlení. V 8. století zde žili Slované, ale z té doby se zachovaly jen nějaké vykopávky. První zmínka o obci, ale také o hradu je z r. 1212. Ten na skalnatém ostrohu nad Litickým potokem pravděpodobně založil rod Drslaviců, ale od 14. století ho vlastnil nedaleký chotěšovský klášter. Po husitský válkách zůstal opuštěn. Už kolem r. 1467 byl uváděn jako pustý, ale jeho nepatrné zříceniny se zachovaly. Je vidět část východních hradeb a hradní příkopy.
Nejdřív musíme z jednoho kopce sejít, přejít silnici na Valchu a pokračovat do kopečka. Cestou vpravo vidíme, že kopec je skutečně skalnatý. Děti se nemohou dočkat, já za nimi funím do kopečka a doufám, že je ještě někdy uvidím. Ale je to dobrý, na kopci na mne počkali, i když na vrcholu viděli dětské hřiště. Karolínka se tam chvilku zdržela, ale zvědavost ji přemohla. Běží za námi. Děti samozřejmě musí všechny valy projít, nestačí jim, že je vidí. Já jen doufám, že se někde neskutálí. Tomáš už tvrdí, že ví, kde byly hradby, kde hradní místnosti. Fantazie mu tedy nechybí. Je to tady hezké, jarní zeleň a začínající kvetoucí stromy - to vše nasvícené sluníčkem je skutečně pěkné. Vidíme vodní nádrž České údolí, na druhé straně Litice s kostelem sv. Petra a Pavla.
Děti nechávám si vybrat, zda si tu budou ještě víc jak hodinku hrát a nebo už půjdeme na autobus a pojedeme domů. Vybírají si tu druhou variantu. Jen si to tu ještě proběhly, prolezly, já mezitím vyndala banány. Jí cestou, nevím, jak to půjdou rychle. Ale šlapou pěkně a tak ještě skoro 10 minut čekáme na zastávce.
Děti jsou z celého výletu nadšené. Sice projití cesty 4 km dlouhé nám trvalo 4 hodiny, ale užily si to, jsou spokojené. A to je hlavní. Zase viděly nové věci a protože jsou to zvídavé dušičky, tak si to skutečně užili.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.693, 13.343)
Poslední aktualizace: 9.4.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Plzeň-Litice - naučná stezka Dubová hora - zřícenina hradu Litice - náves Litice (4 km)
Ke zřícenině hradu Litice
Tipy na výlet
Zřícenina hradu Litice se nachází na okraji stejnojmenné okrajové čtvrti města Plzně. Místo je velmi dobře dostupné MHD autobusem 21 z terminálu Bory, kam nás z centra doveze tramvaj 4.
Ze zastávky Náves Litice k…
1.1km
více »
Z Litic do Dobřan a Vstiše - bez aut
Trasa
Rádi jezdíme na zmrzku do Dobřan, ale na kole je to od nás z Litic po silnici docela opruz - samé auto. Nedávno jsme tedy zkusili alternativu lesem. Ani jsme se předem nedívali do mapy, prostě jsme to intuitivně vzali rovnou za nosem. A cesta super! První úsek lesem, celkem dobrá cesta, pak po lukách kolem řeky (každou chvíli nějaká brebera v puse, je tam vlhko :-D) a poslední…
1.6km
více »
Plzeň a Plzeňský pivovar
Tipy na výlet
Autem jsme se vydali do centra Plzně. Navštívit jak památky tak zdejší pivovar. Na náměstí republiky stojí katedrála sv. Bartoloměje odkud je krásný rozhled na celé město. Doporučuji návš…
3.5km
více »
V DinoParku Plzeň se vrátíte o 65 milionů let zpátky
Tipy na výlet
Jedeme do Plzně. Do Dinoparku se dopravíme MHD nebo autem:
Cesta tramvají: linka č. 1 nebo 4 (stanice u lékařské fakulty)
Autobusem: linka č. 41 (stanice Vinice)
Autem: z centra města…
3.5km
více »
V Plzni okolo borské přehrady České údolí
Trasa
Procházka dlouhá cca 13 km okolo borské přehrady - přes Litice a Valchu. Cesta je v dosahu městské hromadné Dopravy, vede přes okrajové městské čtvrtě, přesto klidným prostředím, parkem, okolo řeky, přehrady, lese…
4.2km
více »
Plzeň - Stezka Bory aneb Šumné Bory – Od Semlerových k věznici
Městská část
Blíží se 28. říjen a najednou jsme v Plzni na Borech objevili stojany s označením Stezka Bory aneb Šumné Bory – Od Semlerových k věznici. Přibližně na 2,5 km je 12 oboustranně popsaných…
4.4km
více »
Zahrada smíření
Tipy na výlet
Zahrada smíření v zahrádkářské oblasti na předměstí Plzně, založil plk.Luboš Hruška poté co se vrátil z jedenáctiletého vězení. V roce 1949 byl odsouzen k 18 letům vězení. Ve vězení se rozhodl, jestliže všechna příkoří přežije, přemění ovocný sad na Památník obětem zla. S budováním začal ihned po propuštění a po vykopání ovocných stromů, zde zasadil bezpočet ušlechtilých…
4.7km
více »
Putování po jihozápadních Čechách I. - západní část (Plzeň, Plasy, Stříbro, Švihov, Klatovy)
Cestopisy
První část dvoudílného, zcela českého, cestopisu popisuje, jak již název napovídá, západní polovinu našeho kolomotání se. Část, odstartovanou v Plzni a zakončenou dojezdem ku hradu Rábí. Projeli jsme několik okresů, ale za celou popisovanou dobu jsme nevytáhli paty z Plzeňského kraje. A teď již k průběhu samotné cesty.
Téměř přesně po dvanácti letech jsme s kamarádem Bobem vyrazili na cykločundr po vlastech českých. Nap…
5.1km
více »
Cca 17 km dlouhý výlet: Dobřany-vlak.stanice, Šlovický vrch-vyhlídková mohyla, Dobřany-pam.zóna, pivovar Modrá hvězda, část NS Lesopark Martinská stěna (kaplička, vyhlídky,...), Lhota, Litice-náves (zast. MHD)
Cestopisy
Konečně jsme se zbavili nouzového stavu a tím pádem se můžeme pohybovat i jinde než v našem okresu. Když jsem na internetu více méně náhodou objevila článek, že r. 2016 byla na Šlovickém vrchu nad Dobřany postavena…
5.2km
více »
město Dobřany
Město
Město Dobřany leží na řece Radbuze. Pro některé je známo tím, že je zde psychiatrická léčebnoa, ale pro většinu z nás svými památkami. Uprostřed náměstí nás upoutá nepřehlédnutelný Kostel sv. Mikuláše, vedle stojí…
5.2km
více »
Plzeňská zoologická zahrada.
Tipy na výlet
Ranní zpráva o teroristickém útoku v Paříži je po ránu dosti šokující. A tak cestou na nádraží máme o čem přemýšlet. Vlak dnes odjíždí na minutu přesně, ani rychlík z Horažďovic předměstí…
5.3km
více »
Techmania science center Plzeň - věda hrou
Tipy na výlet
Techmania science center Plzeň, areál ŠKODA HOLDING a.s., Borská ulice, vstup V. bránou – my jsm…
5.8km
více »
Plzeň - Kostel svatého Jana Nepomuckého
Kostel
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Plzni se nachází na Chodském náměstí. Byl vystavěn v letech 1908 – 1911 v pseudorománském slohu podle návrhu architektů Jana Svobody a Františka Stalmachera. Chrám je trojlodní, přes …
5.8km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Plzeň – katedrální kostel sv. Bartoloměje
Chrám
Se stavbou tohoto kostela se započalo současně se založením města Plzně, tedy po roce 1295. Původně byl pouze filiálkou kostela Všech Svatých v dnešní Roudné. Od roku 1322 přechází kostel pod správu Řádu německých rytířů a stává se kostelem farním. V roce 1993 se pak stává sídelním kostelem plzeňského biskupa, tedy katedrálou.
V současné době se kostel nachází na Náměstí Republiky a jeho nejstarší částí je presbytář, p…
6.1km
více »
Plzeň - náměstí Republiky
Náměstí
V dřívějších dobách bylo náměstí se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Jeho dominantou a zároveň dominantou města je gotický trojlodní chrám sv. Bartoloměje ze 13. století. V letech 1879–1883 proběhla zásadní přestavba kostela svěřena tehdy známému architektovi Josefu Mockerovi. Ten nechal opravit klenby presbytáře, odstranit barokní hlavní oltář a nahradit jej novým, vy…
6.9km
více »
Chrám Sv. Bartoloměje
Chrám
Stavba Chrámu sv. Bartoloměje po r. 1295, dokončení v počátkem 16. století. Velké síňové trojlodí nadané značnou vertikalitou, s jedinou vysokou, štíhlou věží při severní…
7km
více »
Plzeň hlavní nádraží - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkaautomat na jízdenky ČDČD…
7.2km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Plzeňský pivovar
Muzeum
Právě v Plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou.
Dnes je pivovar živým a dynamickým místem, …
7.2km
více »
Zoologická a botanická zahrada Plzeň
Tipy na výlet
ZOO se nachází na okraji Plzně směr Radčice v oblasti zvané Pod Vinicemi.Do zoologické zahrady můžete vejít buď hlavním vchodem,kde se i nacházi placené parkoviště nebo sezónním vstupem Vinice v horní části ZOO.Z…
7.7km
více »
ZOO Plzeň
ZOO
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
7.7km
více »
ZOO + DINO Plzeň
ZOO
Jsme z Ústí nad Labem, takže jsme výlet pojali formou celodenního bloudění.
Jde o spojení Zoologické zahrady, Botanické zahrady a navíc i DINOparku, dle mne asi nejzajímavějšího, který jsme z nabídky mohli vybrat…
7.8km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
8km
více »
Křimice
Zámek
Empírový zámek je klenotem obce Křimice na Plzeňsku. Zámek je patrová trojkřídlá budova. Na vstupním nádvoří je jezdecká socha sv. Jiří, kterou vytvořil L. Widman. Na zámek navazuje park. Zámek není veřejnosti p…
8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Radyně
Zřícenina
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
9km
více »
Nebílovy
Zámek
Barokní Zámek Nebílovy stojí uprostřed stejnojmenné vsi v Plzeňském kraji. Zámek lze navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září denně kromě pondělí. Rozsáhlý zámecký areál se…
9.3km
více »
Berounka
Řeka
Berounka vzniká na severním okraji Plzně spojením čtyř řek odvodňujících Plzeňskou kotlinu ? Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy, přičemž za bod, od něhož řeka nese jméno Berounka, je označován soutok Mže a Radbuzy. O…
10.3km
více »
Klášter Chotěšov
Klášter
Kde ho najdete? Klášter se nachází v obci Chotěšov na silnici mezi Plzní a Stodem. Je v centru obce a snadno ho uvidíte již z dálky - klášterní budovy jsou značně rozsáhlé, i když v…
11km
více »
Kozel
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
13.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Buben
Zřícenina
Zřícenina hradu Buben stojí na skalnatém ostrohu nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže na Plzeňsku. Dispozice hradu byla dvojdílná. Hradní jádro obíhal parkán s obdélnou baštou. Obytná věž zanikla. Z hradu se…
14.6km
více »