Výlety okolo Plzně: 5. naučná stezka Kokotské rybníky
Tato naučná stezka je další místo poměrně blízko Plzně. Byly jsme tu na podzim před 10 lety, když NS otevírali. To je hrozné, jak ten čas letí.
I když tomuto výletu dávám č. 5, patřil mezi ty letošní první, kdy jaro ještě o sobě nedávalo moc znát. Foťák jsem proto s sebou nebrala. Mám tolik fotek, že je často nemohu najít, když je pak potřebuji. Budu se tedy jen kochat a vzpomínat na to, jak jsme tudy šli minule.
Naučná stezka je téměř 10 km dlouhá. Na 11 místech seznamuje návštěvníky s Kokotskými rybníky, jejich okolím, přírodou a historií navštívených míst. Informační tabule jsou udělané tak, aby zaujaly i děti. Kreslené postavičky vysvětlují život v lese, vypráví legendy, které se k těmto místům vztahují. Na trase jsou i odpočívadla a lavičky, takže je možno posedět, odpočinout si, příp. si dát nějaké to občerstvení – tedy pokud ho s sebou nesete.
Naučná stezka začíná v Nové Huti (316,4 m) - v západní části obce Dýšina. Zaparkovali jsme na návsi s hrdým názvem Husovo náměstí, naučná stezka začíná hned za mostem přes řeku Klabavu. Tam je nejen první zastavení s historií Nové Huti, ale také informační tabule zdejšího regionu, kde se dozvíte, kde jsou další zajímavosti, které stojí za zhlédnutí.
Naučná stezka je obousměrná, ale abychom šli ve směru informačních tabulí, odbočujeme vpravo. Současně s NS vede i modrá turistická značka. Jen kousek od značené trasy je první odpočinkový přístřešek.
Cesta stoupá do kopečka. Kdo se chce zajít podívat k pramenu U Čůráčku, musí sejít kousek z kopečka vpravo. Voda je to prý pitná.
Cesta mine zastavení, které není zahrnuto v NS. Pravděpodobně zde vzniklo v době, kdy už byly tabule NS navrženy a vyráběny. Zde stával památný smrk, který se dříve ve zdejších lesích příliš nevyskytoval. Patrně zde byl vysazen kolem r. 1840 jako hraniční strom, protože jsme na hranicích lesních pozemků města Plzně, obce Dýšina a církve. Blesk r. 1938 mu srazil vrchol, ale strom se vzpamatoval a rostl dál. Ale jeho přírůstek byl čím dál menší. Až r. 2008 opadalo jeho jehličí a strom uschl. Na podzim 2009 byl z bezpečnostních důvodů poražen. V té době byl smrk 13,5 metrů vysoký s obvodem kmene 3,22 metry. Jeho pařez je zastřešen. Kláda leží vedle. Každý se může podívat, jak byl vnitřek stromu popraskán. Podle starých fotek je vidět, jak se za deset let kláda uvnitř pomalu rozkládá.
Cesta stoupá k vrcholu Ostrý kámen (474 m). Jen kousek pod vrcholem je skalní útvar, někdy zvaný Čertův kámen. Zde si můžete přečíst pověst, jak k tomuto názvu kámen přišel. Pověst je doložena i rytinou. Modrá značka cestu zkracuje rovnou k rybníkům, NS odbočuje. Vede nás k místu, kde stávala středověká ves Kokot, která byla vypálena asi roku 1450. Zde je vysvětlen i význam slova Kokot. Tady pochopíte, proč se NS i rybníky nazývají Kokotské.
Oklikou se i my dostáváme k přístřešku vhodnému pro odpočinek, který je na začátku sypané hráze Kokotského dolního rybníka (445 m). Zdejší rybniční soustava vznikla již r. 1505. Pokračujeme po hrázi a rybník ze severu obcházíme. Potůček Svatka spojuje rybník s Kokotským horním rybníkem (445 m). K němu přecházíme přes silnici, která spojuje Smědčice a Litohlavy. Provoz tu je nepatrný, u rybníka je možno parkovat, takže i tady se nechá na naučnou stezku napojit.
Cesta opět stoupá a téměř přechází přes vrchol Kokotsko (501 m), kde je další přístřešek. Pak následuje klesání až do Bušovic (390 m). Sem občas zajíždí dokonce i autobus MHD z Plzně. Tato obec má zajímavou historii. První písemná zmínka je z r. 1115, kdy zde měl poplužní dvůr kladrubský klášter. Osada zde byla založena r. 1181. Od 14. století byly Bušovice rozděleny na několik dílů. V jedné části byla již r. 1398 tvrz. V letech 1694 – 1741 obec vlastnil rytíř Petr Vidršpergár, kterému se podařilo panství sjednotit. Jeho rod tu nechal těsně před r. 1710 postavit barokní zámek, který se r. 1745 stal majetkem města Plzně. V letech 1827 - 1977 v něm sídlila škola, od r. 1986 ho využívá Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje jako depozitář. Zámek není přímo na trase NS, je to k němu však kousek.
Ze vsi se odchází po málo frekventované silnici, na kterou navazuje pěšina. Vede přes bývalou vesničku Myší Újezd. Byla známá pod názvem Kamenný Újezd, bývala zde i tvrz. Až když ves pravděpodobně v pol. 15. století zanikla a zpustla, začalo se jí říkat Myší Újezd. Pak už následuje jen cesta z kopce až do Nové huti a k autu.
I když to nebylo přímo po rovině, tak stoupání nebyla tak náročná a výlet byl perfektní.
I když to nebylo přímo po rovině, tak stoupání nebyla tak náročná a výlet byl perfektní.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.777, 13.539)
Poslední aktualizace: 27.4.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Bušovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Výlety okolo Plzně: 5. naučná stezka Kokotské rybníky
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Dolní kokotský rybník
Rybník
Rybník o rozloze 3,6 ha vznikl v roce 1505.Na místě Zaniklé obce Kokotsko. Více o obci i rybníku se dozvíte z informačních cedulí, které jsou rozmístěny podél…
0.3km
více »
Rokycansko – Kokotské rybníky a Ejpovické tunely
Trasy
Rokycansko – Kokotské rybníky a Ejpovické tunely
Trasa tvoří okruh a je několik míst, odkud lze vyjít. My jsme za výchozí bod zvolili Horní kokotský rybník, kde je možné zaparkovat. Dalšími…
0.3km
více »
Horní kokotský rybník
Rybník
Horní kokotský rybník je menším z dvojce kokotské rybniční soustavy. Rozloha činí 2,9 ha. Tento rybník leží v přímém sousedství silnice a je možné ho zahlédnout i z automobilu. Oproti…
0.5km
více »
Kokotská studánka
Studánka
Kokotská studánka
Tato studánka je pravidelně udržovaným zdrojem vody. Mnoho místních zde stojí fronty s barely. Auto se dá zaparkovat na cestě pár desítek metrů od studánky. Zajímavé je, že i přes hojnou návštěvnost měla studánka až do roku 2012 nevyhovující kvalitu vody. Ovšem od roku 2013 již plně vyhovuje všem normám a je tedy pitná!
0.6km
více »
Ostrý kámen u Ejpovic
Skalní útvar
Ostrý kámen nebo někdy také zvaný Čertův kámen je přírodní skalka nebo spíše velký balvan, který leží v polesí Kokotsko. Toto rozsáhlé polesí se rozkládá na Rokycansku, mezi obcemi Klabava na jihu a Bušovicemi na …
1.1km
více »
Bušovice
Vesnice
Obec Bušovice leží v Plzeňském kraji, přibližně 7 km severně od Rokycan v nadmořské výšce 400m a dělí se na dvě části, z nichž horní se jmenuje Hradčany. V jižní části katastrálního území Bušovic bývala vesnice …
1.8km
více »
Naučná stezka Kokotské rybníky
Trasy
Je to okružní naučná stezka, která je v dosahu plzeňské městské hromadné Dopravy. Měří 10 km, má 11 zastavení. Vede z Dýšiny (konečná autobusu č. 53 v Dýšině - Nové Huti), přes Kokotské rybníky, Bušovice (konečná …
1.8km
více »
Pomník sv. Jana Nepomuckého
Pomník
Pomník sv. Jana Nepomuckého
V roce 2010 byl v obci Bušovice znovu postaven pomník sv. Jana Nepomuckého, který podle záznamův kronice v obci již dříve stával. Financován byl jak z obecního, tak krajského rozpočtu. Odhalen byl 15. května 2010.
2km
více »
Bušovice - zámek
Zámeček
Obec Bušovice leží v Plzeňském kraji, přibližně 7 kilometrů severně od Rokycan v nadmořské výšce 400 metrů nad mořem. Zámek se nachází na severu obce, nad rybníkem. Zámek s kaplí pocházející z počátku osmnáctého…
2km
více »
Litohlavy
Vesnice
Litohlavy, obec o nadmořské výšce cca 400 m naleznete v údolí Oseckého potoka, asi 3,5 km severozápadně od Rokycan a necelých 20 km od krajského města Plzně. Přínosem pro obec je bezesporu i 1 km vzdálený sje…
2.1km
více »
Dýšina
Vesnice
Obec Dýšina leží 10 km severovýchodně od Plzně. Patří k ní osada Nová Huť a Horomyslice v údolí řeky Klabavky. Historie Dýšiny je delší než Plzně. Založena byla roku 1242 za vlády Přemyslovců. Již tehdy se st…
3.5km
více »
Plzeňsko – Chrást – obec a naučná stezka – okruh cca 10 km: Chrást – vyhlídka Poradní skála - soutok Klabavy a Berounky – železniční viadukt - Chrást
Cestopisy
Pátek 29. 9. 2023
Dnes jsme potřebovali zajet do Druztové do pivovaru Radouš pro sud piva dvanáctky Pilsner Ilgner. Slíbili jsme, že ho v sobotu dovezeme na akci Podzimní prase. Je konec…
3.6km
více »
Kostel Šimona a Judy
Kostel
Gotický kostel Šimona a Judy byl r. 1328 posvěcen ke cti a chvále Nejsv. Trojice pražským biskupem. Jako farní kostel je zaznamenán v rejstřících z desátků papežských již r. 1352, kdy odváděl jednu kopu grošů. O…
3.7km
více »
Osek
Vesnice
Obec Osek se nachází asi sedm kilometrů severně od města Rokycany, při silnici č. 232 Rokycany - Břasy. Na návsi v obci stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Barokně byl upraven na počátku 18. sto…
3.7km
více »
Kamýk u Oseka (zřícenina a židovský hřbitov)
Hřbitov
Kamýk je vlastně skalka na jihu obce Oseka u Rokycan, která vystupuje nad okolní krajinu zhruba o 250 m. Z obce však vypadá jak malý zalesněný kopeček. Cesta sem trvá slabou čtvrt hodinku. Nad střechy rodinných do…
3.8km
více »
Zřícenina Kamýk
Tipy na výlet
Naše cesta začíná na Exit 62 dálnice D5. Odtud zamíříme směrem na Rokycany. Na prvním kruhovém objezdu odbočíme "doleva" - 3. výjezd a pokračujeme stále po hlavní silnici na dalším KO jedeme "rovně" a na třetím KO…
3.8km
více »
Obec Osek – krásný park, židovský hřbitov a zřícenina letohrádku
Výletní místo
V obci Osek na Rokycansku, o níž je první zmínka z roku 1240, žije okolo 1200 obyvatel. Leží na silnici č. 232 severně od Rokycan. Mezi zdejší památky patří kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo objekt zámku, který …
3.8km
více »
Chrást
Vesnice
První zpráva o obci Chrást pochází z roku 1242, kdy král Václav I. Daroval chotěšovskému Klášteru vsi Dýšinu a Chrást. Roku 1283 se zde připomíná Lipolt, který někdy počátkem 14. století nechal na příkré stráni …
3.9km
více »
Radnice - město
Město
Město Radnice se nachází v okrese Rokycany. Leží v nadmořské výšce 382 m n.m. v Plaské pahorkatině.Město obývá necelých 2000 obyvatel.
První písemná zmínka o obci pochází někdy z roku 1336. Roku 1570 povýšil Maxmilián II.toto městečko na město.Původně bylo sídlo součástí panství Zbiroh, vlastníky byli Rožmberkové /do roku 1431/. Poté od roku 1542 známo jako panství Březina…
4.3km
více »
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice byl vystavěný v roce 1609 rokycanskými protestanty. Sloužil pak, od roku 1629 bohoslužbám katolíků a jako hřbitovní kostel. Nachází se na zrušeném, parkově upraveném městském hřbitově,…
5.5km
více »
Rokycany
Město
Rokycany leží v Západních Čechách, severovýchodním směrem od města Plzeň. Město je obklopeno lesy, které tvoří přírodní parky. Severovýchodním směrem je to přírodní park Radeč, východním směrem Trhoň a jižním sm…
5.8km
více »
Naučná lesnická stezka Zábělá
Trasa
Naučná lesnická stezka Zábělá je ideální na nenáročný odpolední výlet. Jít se dá skoro za každého počasí (na trase je několik přístřešků s možností posezení). Obsahuje 10 informačních tabulí o historii, fauně a fl…
7.1km
více »
Rozhledna Chlum u Plzně
Rozhledna
Rozhledna na kraji Plzně.
Rozhledna vznikla jako Památník a po celorepublikové sbírce, kdy se vybralo 120.000 Kč byla postavena pouze chata. Pro nedostatek peněz byla postavena pouze třetina rozhledny. Ke slavnostnímu otevření roku 1926 se i tak sjelo kolem tří tisíc lidí, aby věděli do čeho přispěli. Plzeňský stavitel Tomášek rozhlednu dokončil v roce 1929 a v červnu téhož…
8km
více »
Berounka
Řeka
Berounka vzniká na severním okraji Plzně spojením čtyř řek odvodňujících Plzeňskou kotlinu ? Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy, přičemž za bod, od něhož řeka nese jméno Berounka, je označován soutok Mže a Radbuzy. O…
8.8km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Plzeňský pivovar
Muzeum
Právě v Plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou.
Dnes je pivovar živým a dynamickým místem, …
11.5km
více »
Kozel
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
12.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Radyně
Zřícenina
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
12.3km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
13.2km
více »
ZOO Plzeň
ZOO
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
13.4km
více »