Loading...

Vzpomínky a obrázky z Holandska – 2. část

Cestopisy

Pokračujeme na západ země a po cestě obdivujeme holandské zahrádky i pole a na nich všudypřítomné květiny. Do Holandska jsme se totiž mimo jiné vydali za jedním z jeho symbolů, za tulipány. Slova Holandsko a tulipány, to je pro mnohé lidi synonymum. Tulipány jsou v této zemi oblíbenou výzdobou domácností, předzahrádek, dvorků i městských parků, kde kvetou jednotlivé druhy od jara až do léta. Ale Nizozemci milují veškeré druhy květin a ty se zde pěstují ve velkém. Úžasné a možná i nebezpečné pohledy se naskýtají při jízdě autem. Kolem silnic jsou barevná pole s tulipány, hyacinty, narcisy nebo liliemi. Pohled na rozsáhlá květinová pole kvetoucí ve všech možných barvách patří bezesporu k jednomu z největších zážitků při návštěvě země. Úzká silnice z obou stran zaplavená tisíci tulipány je opravdu nevšední podívaná. Je však potřeba za ní přijet zavčasu, jelikož by opozdivší se turista mohl posmutnět a srdce milovníka květin zaplakat. Tulipány se totiž z velké části také pěstují kvůli dobře prodejným cibulkám.

Je však zajímavé, že domovinou tulipánů není tato země, nýbrž Persie nebo oblast jižního Pamíru. Z těchto oblastí znají botanikové stovku původních druhů. Do Holandska doputovaly cibulky tulipánů přes botanickou zahradu ve Vídni. Vzhledem k ideálním podmínkám, které spočívají v hlinitopísčité půdě, se jim začalo v Holandsku nebývale dařit. Místní zahradníci dokázali vypěstovat různé tvarové i barevné druhy tulipánů a dnes udávají Holandští floristé tón květinové módě. Registrováno je na tři tisíce druhů těchto květin, mezi nimiž nechybí názvy „Královna noci“ či „Černý diamant“. Černá odrůda této květiny, která však v té době čekala na své objevení, inspirovala Alexandra Dumase k napsání knihy Černý tulipán.

Foto: Bubinga

Holanďané jsou však nejen dobří zahradníci, ale také šikovní obchodníci. Cibulky tulipánů i samotné rostliny se vyvážejí z Holandska do mnoho zemí světa po miliónech. Vypěstuje se zde 43 % tulipánu z celého světa. Nizozemci si exportem řezaných tulipánů a jejich cibulek přijdou ročně na několik miliard Eur. Další příjmy mají samozřejmě z turistiky.

Kdo se jede do Holandska podívat na kytičky, určitě by neměl vynechat návštěvu krásného květinového parku Keukenhof. Také my jsme si určili termín návštěvy země, abychom mohli zavítat do tohoto největšího květinového parku v Evropě, který se rozprostírá na ploše několika desítek hektarů uprostřed květinových polí a nabízí milióny květin na venkovní ploše i v pavilónech.

Foto: Bubinga

Květinový park Keukenhof, který byl otevřen v roce 1950, je proslulý po celém světě a láká mnoho turistů. Z toho důvodu si myslím, že nejlepší doba pro návštěvu je ráno, ihned poté, co otvírají. To tam lze ještě něco vyfotografovat. Návštěvník se zde prochází po patnácti kilometrech pěšinek okolo nekonečných lánů krásných tulipánů, malebných jezírek, překrásných potůčků, půvabných altánů, starých stromů, uměleckých děl sochařů, menších či větších skleníků nebo větrného mlýnu, ze kterého se lze rozhlédnout po zahradě i okolí.

Kromě tulipánů jsou tady i další důmyslně vysázené a neskutečně pestrobarevné kytičky, například narcisy, begonie, krokusy, mečíky, chryzantémy, jiřiny, růže a také exotické rostliny.Květiny jsou po celou dobu výstavy podle potřeby obměňovány a dosazovány. Počty květin jdou do miliónů. A barvy? To si snad ani člověk neumí představit. Kromě kytiček tady každé jaro ještě kvetou okrasné stromy a keře.

Foto: Bubinga

Název Keukenhof (kuchyňský dvůr) vznikl patrně od místa, kde byl park založen. Jednalo se o bývalý letní zámeček hraběnky Jakoby van Beieren, která tady mimo jiné pěstovala koření a léčivé byliny. Keukenhof leží asi 30 km jihozápadně od Amsterdamu, nedaleko města Lisse. Většinou bývá otevřen okolo 20. března a brány zavírá okolo 20. května. Na bližší informace je dobré se podívat na jejich webové stránky (http://www.keukenhof.nl/nl/). Kdo se zatoulá na jaře do Nizozemska, ať se tam určitě podívá. Neudělá chybu, bude spokojen. Krása je sice záležitostí vkusu, ale tento květinový ráj se musí líbit asi každému.

Aby těch kytiček nebylo málo, tak jsme ještě zajeli kousek na jih, do nedalekého města Leiden, kde se nachází Hortus Botanicus Leiden, jedna z nejstarších evropských botanických zahrad. Založena byla roku 1590 a je úzce svázána s místní univerzitou. Během její existence v ní pracovalo mnoho významných botaniků. Například pan Carolus Clusius přivezl z Rakouska cibule tulipánů a jako první v celé západní Evropě začal v roce 1593 pěstovat tyto květiny.

Foto: Bubinga

Významnou součástí zahrady jsou skleníky. Zdejší bohaté a interesantní sbírky se specializují na východoasijské rody, tj. rostliny pocházející z bývalých holandských kolonií. Jsou zde k vidění kapradiny nebo masožravé láčkovky. V zahradě je také mnoho zajímavých a starých stromů, různé javory, ginkgo biloba, katalpa a další. V roce 2001 oslavila nejstarší rostlina v zahradě, Laburnum anagyroides (štědřenec), čtyřsté "narozeniny". Ve venkovní expozici je zajímavá asijská zahrada věnovaná známému vědci, von Sieboldovi, užitková zahrada či Clusiova zahrada, která byla vybudována na vzpomínku na tohoto významného botanika. Ani zde nechybí oranžérie, jež byla postavena v roce 1745 podle návrhu architekta Daniela Marota.

Ač nejsem botanik nebo znalec flory, musím říct, že se mi zde velmi líbilo a návštěvu mohu doporučit. Botanická zahrada se nachází v centru města, na ulici Rapenburg 73. Když chce zajet člověk až do blízkosti zahrady, není jednoduché ji najít a už vůbec není snadné zaparkovat. Po městě jsme totiž neviděli značení, které by nás přivedlo k zahradě. Také je zde mnoho jednosměrných ulic. Vstup do zahrady vede okolo původní historické kaple, dnes vysokoškolského klubu. Denní vstupenka činila v době naší návštěvy 5 Eur, pro děti polovinu. Ohledně aktuální doby otevření a výše vstupného je dobré se podívat na jejich webové stránky (http://www.hortus.leidenuniv.nl/).

Foto: Bubinga

Také v Holandsku lze zamířit za klidem a romantikou na zajímavé písečné pláže. Podél dvě stě osmdesát kilometrů dlouhého severomořského pobřeží leží řada oblíbených městeček nebo lázeňských míst. Když už člověk pozoruje v této zemi mořské vlny, bylo by chybou nenavštívit některé ze smělých vodních děl, které Holanďané vybudovali a opět si připomenout proč název Nizozemí je odvozen od pojmu „nízké země“.

Foto: Bubinga

Projíždíme okolo Rotterdamu, největšího světového přístavu, jehož návštěva by byla také určitě zajímavá. Potřebovali bychom na to alespoň další den. Pokračujeme tedy po silnici N 57 do provincie Zeeland, jejíž velká část leží pod úrovní hladiny moře a před záplavami jí dnes chrání monumentální vodní dílo Delta. Především v minulosti tato země buď byla, nebo nebyla a to v závislosti na přílivu, odlivu, směru větru a vydatnosti srážek, případně síle bouří. V druhé polovině minulého století se Holanďané rozhodli naučit přírodu „slušnému“ chování. Nejprve vznikly tři menší hráze: Veersegat (respektive celé jezero Veersemeer, které se připojilo k Noord-Beveland k Zuid-Bevelandu), Haringvlietdam a Brouwersdam. V roce 1976 se začala stavět mohutná průtoková, protipříbojovými ocelovými uzávěrami vybavená hráz Oosterscheldedam, kterou jsou schopni do hodiny hermeticky uzavřít. Vrata se však stahují jen při velmi zlých bouřích. Když je příliv, tak voda se valí do zálivu pod vraty a vytváří údajně zajímavé peřeje. Toto jsme však neviděli.

Foto: Bubinga

Stavební projekt Delta, trval téměř 30let a stál skoro 2,4 miliardy dolarů. Je zajímavé, že toto dílo začalo vznikat na základě zákona Delta, který schválil v roce 1958 parlament. V říjnu 1986 otevřela královna Beatrix tuto nejmodernější mořskou bariéru. Jedná také patrně o největší vodní dílo svého druhu na světě. Náročnost finanční i technická byla zvolena proto, aby nebyla poškozena fauna a flóra Východní Šeldy. Protipříbojové uzávěry tvoří 62 gigantických posuvných ocelových vrat o tloušťce 5 metrů, výšce až 47 metrů a hmotnosti od 300 do 500 tun. Brány jsou umístěné mezi 65 prefabrikovanými betonovými pilíři, ze kterých jsou však vidět pouze "vrata", neboť větší část tohoto díla stojí pod vodou. Délka hráze je 9 kilometrů a podle výpočtů projektantů je tato část země bezpečná pro příští generace i přesto, že gigantické pilíře byly zapuštěny do písku. Spolu s dalšími přehradami, plavebními komorami a vlnolamy došlo k přemodelování celého jihozápadního pobřeží Holandska.

Vše o stavbě obřích železobetonových bran, které jsou schopni reagovat na střídání přílivu a odlivu, a přitom chrání pobřeží před přívalovými vlnami, se může člověk dozvědět na výstavě Delta Expo Neeltje Jans. Bližší informace o vstupném a otevírací době lze nalézt na internetu (http://www.neeltjejans.nl/en/deltaworks/delta-expo).

Foto: Bubinga

Pokračujeme na jih po silnici N 57 do města Middelburg a dále volíme jízdu po dálnicích až na jihovýchod země do nizozemské provincie Limburg. Holandsko je malá země, nízké nadmořské výšky, ale vysoké a dobré životní úrovně. Občas to vypadá, že v Holandsku je všechno malé. Města, ve kterých nejsou mrakodrapy, nýbrž půvabné domečky, plynule přecházejí do menších měst a vesnic. Jedním takovým je městečko Vaals, které se nachází přibližně 23 km východně od hlavního města provincie, Maastrichtu. Na území obce leží Vaalserberg, nejvyšší vrchol kontinentálního Nizozemí. O úplné nizozemské prvenství jej připravil antilský ostrov Sába, jehož činná sopka Mount Scenery dosahuje nadmořské výšky 877 metrů.

Rovinaté a placaté Nizozemí se ve svém jihovýchodním cípu zvedá do téměř závratných výšek. Samozřejmě je to myšleno na zdejší poměry. Dobýt vrchol tohoto poměrně rozlehlého kopce není až zas tak těžké. Autem lze skoro až k němu dojet po pohodlné silnici, která se v několika zatáčkách vine až na samotný vrcholek. My jsme zaparkovali hned na prvním velkém parkovišti a šli na procházku. Během necelých deseti minut objevujeme velký areál, jehož součástí je restaurace, občerstvovací kiosky, křovinatý labyrint, dětské hřiště a místo, kde se rovněž nachází samotný nejvyšší bod Nizozemí.

Foto: Bubinga

Brzo nacházíme tzv. „Drielandenpunt“ – místo s nadmořskou výškou 322,5 metrů, kde se stýkají hranice Belgie, Nizozemí a Německa. Je zde osazen ocelový hraniční patník s nápisem a kousek opodál stojí vysoká ocelová vyhlídková věž. Vstupné na věž činí 3 Eur na osobu. Já jsem byl asi jediný, kdo šlapal nahoru pěšky, ostatní návštěvníci se svezli výtahem. Z vrcholku věže je pěkný rozhled na všechny světové strany do malebné krajiny tří států.

Nedaleko od městečko Vaals přejíždíme hranice do německého města Aachen a dále přes tuto zemi do Česka. Už když jsme plánovali návštěvu Holandska, tak jsme se smířili s tím, že zdaleka neuvidíme vše, co bychom chtěli. Nevadí, byli spokojeni, líbilo se nám.

Předchozí část: https://www.turistika.cz/cestopisy/vzpominky-a-obrazky-z-holandska-1-cast

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Poslední aktualizace: 21.6.2014
Vzpomínky a obrázky z Holandska – 2. část na mapě
fotka uživatele Bubinga
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Vzpomínky a obrázky z Holandska – 2. část

Keukenhof - Zahrada Evropy
Keukenhof - Zahrada Evropy
Park
hodnoceni 8/10
Keukenhof, známý také jako "Zahrada Evropy", je největším květinovým…
0.1km
více »
Keukenhof
Keukenhof
Botanická zahrada
hodnoceni 10/10
Keukenhof leží na jedné z vedlejších silnic mezi Haagem a Haarlemem, blíž…
0.2km
více »
Nizozemsko - Keukenhof - unikátní květinový park, známý jako Zahrada Evropy
Nizozemsko - Keukenhof - unikátní květinový park, známý jako Zahrada Evropy
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Sobota 20. 4. 2024 - dopoledne Vstáváme v půl osmé. Jsem zvyklá z…
0.2km
více »
Keukenhof HOLLLAND
Keukenhof HOLLLAND
Tipy a novinky
Svetlana Medvedevová, manželka ruského prezidenta, oficiálne zahájil…
0.2km
více »
Do Keukenhofu nejen za tulipány
Do Keukenhofu nejen za tulipány
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pojedeme do Keukenhofu, známého též jako „Zahrada Evropy". Je to…
0.3km
více »
Nizozemsko (5): Keukenhof – holandská květinová zahrada
Nizozemsko (5): Keukenhof – holandská květinová zahrada
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Nizozemsko (5): Keukenhof – holandská květinová zahrada (04/2017)…
0.4km
více »
Keukenhof, květiny, tulipány - Holandsko
Keukenhof, květiny, tulipány - Holandsko
Park
hodnoceni 10/10
Keukenhof je největším květinovým parkem v Holandsku i Evropě.Jeho…
0.7km
více »
Nizozemsko - Lisse - Květinové korzo - průvod alegorických vozů, vyzdobených tisícem řezaných květů
Nizozemsko - Lisse - Květinové korzo - průvod alegorických vozů, vyzdobených tisícem řezaných květů
Cestopisy
Sobota 20. 4. 2024 - odpoledne V poledne jsme opustili nádherný k…
1.1km
více »
Kdy a kde kvetou v Nizozemsku tulipánová pole
Kdy a kde kvetou v Nizozemsku tulipánová pole
Rady a tipy
hodnoceni 9/10
Rozkvetená tulipánová, ale také narcisová a hyacintová, pole,…
3.6km
více »
Noordwijk - jarní květinové korzo HOLANDSKO
Noordwijk - jarní květinové korzo HOLANDSKO
Zajímavost
hodnoceni 9/10
Bloemencorso (Květinové korzo) NoordwijkJedná se o průvod alegorických…
5.5km
více »
Den Haag
Den Haag
Město
hodnoceni 8/10
Město leží nedaleko pobřeží Severního moře, od něhož je odděleno 3…
7.7km
více »
Malebná vesnička Rijpwetering
Malebná vesnička Rijpwetering
Vesnice
Při cestování Holandskem v autě doporučuji navštívit malou, ale malebnou vesničku severně od Rotterdamu (nedaleko Leidenu). Vesničkou protéká potok,…
9.1km
více »
Zandvoort - Severní moře, krátký výlet k moři z Amsterdamu
Zandvoort - Severní moře, krátký výlet k moři z Amsterdamu
Pobřeží
hodnoceni 10/10
Zandvoort je prosperující pobřežní letovisko v provincii Noord-Holland …
12.1km
více »
Haarlem
Haarlem
Město
hodnoceni 4/10
Ať toto město vychvaluje kterýkoliv průvodce, osobně mě nenadchlo. Je to…
12.7km
více »
Corpus
Corpus
Muzeum
V pětatřicetimetrové budově ve tvaru sedícího lidského těla, bylo zř…
12.8km
více »
Procházka lidským tělem
Procházka lidským tělem
Tipy na výlet
Pojedeme do holandského městečka Oegstgeest nedaleko Amsterdamu, aby…
12.9km
více »
Leiden
Leiden
Město
hodnoceni 10/10
Leiden spadá do provincie Jižního Holandska. Od letiště Shiphol j…
12.9km
více »
Rodiště Rembrandta van Rijna
Rodiště Rembrandta van Rijna
Památník
hodnoceni 10/10
V místech, kde stával rodný dům pravděpodobně nejslavnějšího holandského…
13km
více »
Hortus Botanicus Leiden - jedna z nejstarších evropských Botanických zahrad
Hortus Botanicus Leiden - jedna z nejstarších evropských Botanických zahrad
Botanická zahrada
hodnoceni 10/10
Hortus Botanicus Leiden je jedna z nejstarších evropských Botanických zahrad. Založena byla roku 1590. Nachází se v nizozemském měst…
13.3km
více »
Letiště Amsterdam Schiphol - Nizozemí
Letiště Amsterdam Schiphol - Nizozemí
Ostatní
hodnoceni 4/10
Schiphol je hlavním letištěm celého Nizozemí a hlavně také KLM (královské…
15.2km
více »
zavřít reklamu