Nizozemsko (5): Keukenhof – holandská květinová zahrada
Nizozemsko (5): Keukenhof – holandská květinová zahrada (04/2017)
Keukenhof je největší jarní květinová zahrada Evropy, obrovské umělecké zahradnické dílo, které je každým rokem obměňováno. Zahrada je otevřena pouze na jaře a bývá zde vysázeno kolem 7 milionů cibulovin, především tulipánů, ale i narcisů, hyacintů, lilií, modřenců, krokusů ... na 32 ha květinových záhonů. Návštěva zahrady je opravdu nezapomenutelným zážitkem.
Keukenhof se nachází u města Lisse v nizozemské provincii Zuid Holland (Jižní Holansko). Region je vyhlášenou lokalitou pro pěstování cibulovin. Proto v období přelomu dubna a května je možné na okolních polích vidět kvést lány tulipánů, hyacintů a narcisů, což je samo o sobě velkým zážitkem.
Keukenhof znamená v překladu "kuchyňská zahrada", kdysi se v zahradě pěstovaly bylinky pro vévodskou kuchyni (blízký zámek, ke kterému zahrada patřila). Procházka zahradou je téměř na celý den. Prostor je osázen nádhernými kompozicemi z květin, je tu vodní plocha s vodotryskem, vzrostlé stromy (v Nizozemsku vzácné), různé výstavní pavilony, větrný mlýn, na který se dá po schodišti dostat nahoru a vyfotit si rozkvetená pole shora, restaurace a prodejny suvenýrů.
Zahrada Keukenhof je velmi známá, jezdí sem hodně autobusových zájezdů, a tak je třeba počítat s vysokým počtem návštěvníků (ročně místo navštíví během 2 měsíců 800 000 návštěvníků). Méně lidí tu bude ve všední dny, než o víkendech a svátcích. V roce 2017 byla zahrada otevřena od 23. března do 21. května, denně od 8 do 19,30 hod. Vždy je třeba před návštěvou zkontrolovat otvírací dobu v tom určitém roce na webu zahrady: keukenhof.nl
Otázkou zůstává, jak provozovatelé zahrady udrží rozkvetené tulipány po celou dobu otevření zahrady, tj. 2 měsíce. Vysvětlením může být například to, že jsou zde sázeny různé druhy od raných po pozdní odrůdy, možná jsou sázeny v časových rozestupech a nebo do různých hloubek. V každém případě si všimnete, že některé druhy jsou už v době vaší návštěvy odkvetené, některé se teprve chystají kvést.
Na dobu kvetení má vliv i průběh zimy a jara, v chladném počasí tulipány rostou mnohem pomaleji. Studená zima a jaro způsobí, že kvetou později než obvykle, a naopak. My jsme zde byli 28.4., po chladné zimě a teplotně podprůměrném počasí v předchozích dubnových týdnech, zahrada kvetla opravdu, jak nejvíce mohla.
Více o tulipánových polích v Holandsku v našem článku: Kdy a kde kvetou v Nizozemsku tulipánová pole
Vstupné: 16 Euro/osobu, u vstupu do zahrady je několik pokladen a také pokladny - automaty, řady tu nebyly, zájezdy měly koupeny lístky dopředu. Ke vstupence obdržíte mapku zahrady, která se dá volně vzít i uvnitř za vstupem, anebo vytisknout dopředu z internetu. Prodávají ještě Park guide za 5 Euro, to je asi nějaký podrobnější průvodce zahradou.
Parkování: přímo u zahrady je obrovské parkoviště, cena 6 Euro za den se platí u pokladny zároveň se vstupem do zahrady. Na výjezdu pak jen ukážete lístek.Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty do Nizozemska jsou zde:
- Nizozemsko (1): Země ve vodě (autem po Nizozemsku)
- Nizozemsko (2): Kinderdijk - holandské větrné mlýny
- Nizozemsko (3): Zaanse Schans - skanzen holandského venkova
- Nizozemsko (4): Alkmaar - holandský tradiční sýrový trh
- Nizozemsko (5): Keukenhof - holandská květinová zahrada
- Nizozemsko (6): Aalsmeer - největší (veřejnosti přístupná) květinová aukce na světě
- Nizozemsko (7): Afsluitdijk - uzavírací protipovodňová hráz
- Nizozemsko (8): Bariéra Oosterscheldekering, Veere – městečko v provincii Zeeland
- Nizozemsko (9): Gouda, Delft, Den Haag, Rotterdam - města v Jižním Holandsku
- Nizozemsko (10): Edam, Volendam, Marken, Amsterdam, Naarden - města v Severním Holandsku
- Nizozemsko (11): Hrad Kasteel de Haar a město Utrecht
- Nizozemsko (12): Giethoorn - nizozemské Benátky, Sloten a Hindeloopen - městečka ve Frísku