TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 631 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 315,- odměny za články

Z Rýmařova na Slezskou Hartu - diskuse

Přidat příspěvek do diskuse

Email se nezobrazí.
  • Prosba
    10.4.2016 19:44
    Zdravím Vás vespolek,zároveň mám i prosbu.Nevěděl by někdo z Vás kde se nacházel v letech 1969 a1970 skautský tábor.Byl přímo u Moravice směrem od Valšova k Nové Pláni.Nevím zda tuto louku nakonec nezalila Slezká Harta.Franta57
  • Re:
    28.3.2016 14:28
    Ahoj Franto, dík za pěkný článek.Bydlel jsem v M.Berouně,tak to tam dost dobře znám. Mám to na kole projete všechno. Děkuji za pěknou přípomínku zdejšího,pěkného kraje. Quatro
  • 21.3.2016 15:27
    Traper a markyz63 - Pánové, děkuji!
  • 21.3.2016 8:56
    Opět velmi pěkný - a pro Frantu typický - cestopis. Sám jsem to tady také objevoval poměrně nedávno a koupajícímu se Bobovi jsem dokonce asistoval. A co se týče těch sopek a lávových proudů ... mohu Ti je také jen a jen doporučit. A nezapomínám přidat 1.
  • 20.3.2016 22:14
    Už zase krása. Závidím, jak poutavě spojuješ cestopis s epikou a lyrikou. Jako žánr to asi moc zatřídit nejde, ale každopádně je to velmi čtivé.
  • 20.3.2016 19:08
    Milý Mirku a Aleši, že je u vás krásně, to už dávno vím, a proto tak rád navštěvuji sever Moravy a jih Slezska. V bruntálských vulkánech máme zatím manko, prozatím jsme viděli jen temeno Venušiny sopky a ten zbytek až zas někdy příště... Moc Vám třem (i Rudovi) děkuji za pěkné diskuzní připomínky.
  • Harta
    20.3.2016 18:09
    Tak mě František přinutil zamyslet se nad významem názvu. Jak kolega výše správně poznamenává, je (spíš byla) tu i Moravská Harta. Kromě pastviny by výraz měl být i něco jako tvrdý les, řekněmě hluboký les. Nesmíme zapomenout, že řeka Moravice zde vlastně tvoří zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem. A kdo to tady zná, kolem je taková ta vysočina Nízkého Jeseníku, mohly tu být (byly) dosti husté lesy. A přídomky jen označují polohu na protilehlých březích ... Každopádně je dobře, že ještě není kolem přehrady takový ten turistický průmysl, jako třeba na Lipně. Ač je Slezská Harta více než 200 m níže než Jihočeské moře, je tu daleko drsnější klima (severněji) ale hlavně je oproti Lipnu daleko hlubší, tak se tak rychle neprohřeje. Vlastně jsem se tady koupal jen jednou u Leskovce. V Nové Pláni mají tuším takové malé koupališťátko, on je totiž přístup do přehrady dosti kamenitý, tak se tam víc chytají ryby, nebo lodičkuje (a jachtuje).
  • 20.3.2016 16:45
    František, zas len veľká jednička za pekný článok.
  • turista
    Hanákzhor
    U nás je krásně!
    20.3.2016 14:26
    Franto moc pěkný článek a dal jsi si dost do těla. Ta skála na kterou ses byl podívat, bude pravděpodobně Krahujčí skála. Jinak Nová Pláň je myslím, že druhá nejmenší samostatná obec ČR(asi 26) a kromě koupaliště, přístaviště atd, je tu také velká plnírna kyselky. Ke kostelu v Karlovci vedla před zatopením z obce od zámku krytá schodišťová chodba. Karlovec byl v minulosti sídlem rozsáhlého panství. Po válce byl ze zámku a správních a hospodářských budov zřízen domov důchodců. Moravice kdysi Hartu rozdělovala na dvě části, na menší Slezskou a větší Moravskou Hartu, přes kterou vede státní silnice z Olomouce na Opavu. Zachoval se z ní jen kostel a pár domků chalupářů. Koncem 70 let minulého století si pamatuji při cestě z Leskovce do Karlovce na vyměřování a následné kolíkování zátopových částí přehrady. Když už jsi v té oblasti stojí za navštívení Rázovské tufity. Lom kde se těžil sopečný kámen na stavbu bruntálského zámku. Také Velký Roudný s rozhlednou, kaplí, Čertovým kamenem a křížovou cestou, ale také Venušina sopka a lávové proudy v Mezině u Bruntálu. U nás je krásně!!!!!!!!!

Přidat příspěvek do diskuse

Email se nezobrazí.

Zpět na příspěvek Z Rýmařova na Slezskou Hartu