Zelená hora - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého
V březnu 2016 jsme si s kamarádkou zopakovaly výlet do Žďárských vrchů. Jsou právem považovány za jedny z nejhezčích oblastí Vysočiny. Mířily jsme do Milov. Vzaly jsme to tentokrát přes Žďár nad Sázavou a navštívily tam Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Národní kulturní památka, postavená v letech 1719 až 1722, je dílem geniálního českého architekta J. B. Santiniho-Aichela. Santini v poměrně krátkém čase vypracoval projekt, který byl nejen vrcholem jeho tvorby, ale i vyjádřením jeho osobního poselství. Výjimečnou nadčasovou stavbu, jež se vymykala uměleckým dobovým normám a představám o církevní architektuře, zafinancoval žďárský cisterciácký klášter. Opat V. Vejmluva byl ctitelem Jana Nepomuckého. Smyslem stavby kostela bylo patrona oslavit.
Životní příběh Jana Nepomuckého pěkně a srozumitelně popisuje M. Táborský v tomto dokumentu:
Život i smrt světce jsou spjaty s naším hlavním městem. https://www.turistika.cz/cestopisy/praha-prazsky-hrad-katedrala-sv-vita-vysehrad-karluv-most-staromestske-namesti
Vzpomněla jsem na nedávno navštívený pražský Karlův most. V místě, odkud bylo pravděpodobně vhozeno umučené tělo Jana Nepomuckého do Vltavy, je v kované železné mříži zasazen reliéf tohoto mučedníka. Pohladila jsem plastický obraz a něco si tajně přála...
Konstrukce chrámu na Zelené hoře je vytvořena na základě detailního symbolismu, vycházejícího ze symboliky církevní, tajných nauk a především legendy o výše zmiňovaném mučedníkovi.
V roce 1784 kostel velmi poničil požár, ale počátkem 19. stol. se zde opět začaly sloužit mše a stal se znovu poutním místem.
Ze ulice Santiniho jsme odbočily doleva a vyšláply (po žluté) na návrší Zelené hory, kde se dílo vystavěné ve stylu barokní gotiky pyšnilo. Působivý chrám korunoval širokou krajinu. Doposud jsem Santiniho jedinečný a originální skvost znala pouze z fotografií (z ptačí perspektivy nádherně vynikal).
Hvězdicový je nejen tvar kostela, též i půdorys ambitu, obepínající areál, je ve tvaru hvězdy. Tento obrazec se stal opěrným bodem architekta.
Kostel je také protkán symbolikou čísla pět (pět bran, pět oltářních výklenků, stejný počet andělů na hlavním oltáři, pět hvězd na zeměkouli, na které stojí socha světce, pět kaplí v ambitu).
V kopuli chrámu se v kruhu plamenů s prosvítajícími slunečními paprsky nachází velký červený jazyk. Chápán je jako symbol mlčenlivosti. Právě mlčenlivost tehdy Nepomuckého stála život.
Kouzlo interiéru neobvyklé stavby je i v lomu světla a výborné akustice.
V tomto uzavřeném prosvětleném prostoru, obklopeném zajímavými prolínajícími se tvary, jsme se cítily velmi příjemně. Kolem svatyně byly rozsety hroby.
Ze Zelené hory se nám cestou zpět naskytl pěkný pohled na zámek (vzniklý z bývalého areálu cisterciáckého kláštera). Sešly jsme do Santiniho ulice a v Penzionu V Kapli (v historické budově bývalé kaple sv. Markéty, jež byla kdysi též součástí kláštera) jsme si daly výbornou kávu.
Poté jsme ujížděly do Milov. (Zde článek z roku 2009).
TIP na film, odehrávající se na pozadí fascinující architektury Jana Blažeje Santiniho: Santiniho jazyk
Poděkování Ilči za nápady a společnost.
Po stopách Santiniho - článek související:
Navštívily jsme spolu i další Santiniho překrásnou stavbu - Poutní kostel Jména Panny Marie s areálem ve Křtinách.