Loading...

Židovské památky jihozápadní Moravy, Velké Meziříčí, I. část

Cestopisy

O vánocích všude zní koledy, svítí svíce a blikají světýlka, hrají pohádky, v televizi donekonečna opakují rok co rok filmy, starší než já. Tuhle dobu prostě nemusím a ráda naopak vyrazím poznávat svět (stejně tak jako moje rodina).

Původně jsme chtěli jako každoročně do vzálenějších končin, ale "malá malárie" s žlučníkem tomu zabránila. A tak jsme zvolili náhradní variantu, pravda v tuto dobu trošku střeštěnou.... Podnikli jsme vánoční výlet po židovských památkách na Moravě (s drobným přesahem do Čech).

Na území naší republiky je mnoho měst a městeček, které jsou neodmyslitelně spjaté s židovským osídlením. A právě oblast jihozápadní Moravy je na tyto památky obzvláště bohatá. V oblasti kolem Brna se nachází hned několik městeček, které se mohou pyšnit krásnými a zachovalými židovskými městskými částmi (štetly) či ulicemi. Postupně jsme navštívili Velké Meziříčí, Boskovice, Třešť, Brnici, Lomnici, Ivančice, Dolní Kounice, Jevíčko a Polnou. Zlatým hřebem putování za židovskými památkami byla samozřejmě Třebíč.

Velké Meziříčí aneb na Źidárnu do MedříčeSmile

Malebnému historickému městečku "Medříč" vévodí původně hrad, později renesanční zámek s barokními úpravami. Tato krásná budova sloužila v minulosti různým účelům, mimo jiné zde byla i porodnice. Další zajímavostí je dálniční most Vysočina, který se tyčí nad městem a zámkem. Místní městu neřeknou jinak, než "Medříč".

Źidovskou čtvrť najdeme hned pod zámkem, kousek od náměstí a historického centra. Ulici, která dnes přes čtvrť vede, se neřekne jinak než Židárna. Štatl je vymezen podlouhlým pruhem území, které je situováno mezi řekou Oslavou a náměstím. Židovská zástavba zde plynule navazuje na zástavbu křesťanského města a je velmi malebná. Z náměstí se na Židárnu dostaneme hned několika průchody, uličkami, dodnes se dá dokonce projít přes některé domy napříč - obchody jsou průchozí. Jedná se o jedno z nejlépe dochovaných židovských měst na našem území.

Původní způsob oddělení čtvrti od města byl pomocí mlýnské strouhy (dnes už zde není) a město bylo za hradbami, na území nazývaném Nové Město. Dnešní ulice Fortna, vedoucí na náměstí byla v minulosti oddělována vraty (oddělení ghetta od křestanského města se označuje termínem eruv, někde se jednalo o pouhé řetězy natažené přes cestu, jinde byly vystavěny zdi, nebo vrata a brány). Najdeme zde tak typické prvky husté zástavby židovských měst jakou jsou prampouchy, úzké uličky apod. Specifickým prvkem je přístup do sklepních prostor přímo z ulice, což není jinde moc obvyklé. Židovské obyvatelstvo je zde doloženo od středověku a mezi nimi najdeme i významné autory teologických prací (např. rabín Efraim Kohen). Usazovali se zde Židé z celé Evropy, dokonce i z dalekého Španělska. Obživu si zajišťovali obchodem, drobným řemeslem a v blízkosti řeky provozovali koželužny.

Domy lemující dnešní ulici Novosady (Židárna) jsou z velké části původní historické dvoupodlažní městské domy s obchodní částí v přízemí, interiéry jsou často zaklenuty klenbami. V portálu vchodu jednoho z domů dokonce najdeme i pozůstatky schránky na mezuzu (svitek s biblickými verši). Původně zde bylo 10 židovských domů a v pozdějším období jejich počet narost na 32. Obyvatel však bylo mnoho a stejně jako jinde i zde docházelo k zahušťování zástavby (v zadním traktu se dostavovaly další budovy, dva domy měly jeden vchod apod.). Součástí města jsou dvě synagogy, stará synagoga, zachovaná v dobrém stavu, dnes bohužel nepřístupná a nová synagoga, kde sídlí poněkud necitlivě velký obchod s textilem (jak symbolické využití...). Nová synagoga byla v 90. letech otevřena a měla jsem možnost ji návštivit, dnes je však kulturní centrum mimulostí. Hned vedle synagogy najdeme dům šámese (synagogálního sluhy) s rituální koupelí (mikve) ve skepních prostoru, přístupném z ulice. Dům je pro veřejnost nepřístupný, jsou zde byty. Ale pamatuji se, že jako dítě jsem zde byla s babičkou (bydlela tady její kamarádka) a ukazovala nám nádrž na ritální koupel, tehdy však sloužila ke skladování brambor. V ulici U Vody najdeme také zajímavý dům s žudrem, rovněž nepřístupný veřejnosti.

Ulice Novosady byla v minulosti náměstím ulicového typu s kašnou uprostřed, dnes si to jen stěží dovedem představit, protože se jedná o jednu z hlavních dopravních tepen města.

Stará synagoga byla postavena roku 1695 vedle starší malé synagogy, dnes neexistující. Synagoga byla postavena podle starého ritu, tj. nereformovaná. Řečniště (bíma, almemor) bylo uprostřed, kolem byly sedadla pro muže, ženy měly své místo na galerii, přístupné venkovním schodištěm. Synagoga s jinak velmi prostou, nezdobnou fasádou má krásný barokní vstupní portál z 2. poloviny 18. století. Jedná se o jednu z nejstarších synagog na našem území. Hned vedle, přes zahradu (kde původně stávala třetí, nejstarší synagoga) stojí Nová synagoga, postavená již za hranicí židovského getta. Pro velkou židovskou obec starý svatostánek už nestačil, rozšíření stavby nebylo vhodné a tak se rozhodlo o výstavbě Nové synagogy. Autorem projektu byl přední vídeňský architekt August Prokop, autor známého soupisu památek Markraabství Moravského a autor puristické přestavby katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, realizace díla se ujal místní stavitel Václav Roučka. Synagoga již byla reformovaná, s rozmístěním lavic podobně jako u katolických kostelů a s litinovou galerii pro ženy po stranách. Synagoga byla postavena mezi lety 1868 -1870 v pseudogotickém stylu z režného cihlového zdiva. Náklady na stavbu činili 25 tisíc zlatých. V době výstavby Nové synagogy byla zdejší židovská obec opravdu veliká a čítala 1100 obyvatel.

Židovský hřbitov se nachází na druhé straně řeky. Židé pozemek zakoupili v roce 1650 a hřbitov zde fungoval až do II. světové války. Původně byl přístupný dřevěnou lávkou, později mostem, který také sloužil jako přístupová cesta na nedaleký křesťanský hřbitov (Židé od roku 1768 přispívali na jeho opravu). Hřbitov je situován na svažitém pozemku s pěkným výhledem na město. Přes tisíc náhrobků je umístěno ve 42 řadách. Náhrobky jsou různého typu od barokních po novodobé již s nápisy v latince (od 19. století v němčině, později i česky). Hřbitov bývá uzamčený, ale za zálohu 50 Kč si můžete půjčit klíč v informačním centru v budově Radnice na náměstí a hřbitov si v klidu prohlédnout.

Ve Velkém Meziříčí je co vidět, nejen židovské město, ale to nebylo plánem cesty. Medřič byla jen takovým "namlsaním" na hlavní hřeb cesty a to Třebíč, o tom ale v další části cestopisu.

Poslední aktualizace: 21.1.2014
Židovské památky jihozápadní Moravy, Velké Meziříčí, I. část na mapě
fotka uživatele Miaucis
Autor: Miaucis
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Židovské památky jihozápadní Moravy, Velké Meziříčí, I. část

Středověký kamenný most u Velkého Meziříčí
Středověký kamenný most u Velkého Meziříčí
Most
hodnoceni 7/10
Kousek od Velkého Meziříčí se skrývá v lese ukrytý velice zajímavý středověký kamenný most, který ležel dnes již nevyužívané cestě do Mostišť. V…
0.2km
více »
Most Vysočina – jubilant na D1
Most Vysočina – jubilant na D1
Most
hodnoceni 10/10
Benzín ani naftu jsme u čerpací stanice na 144 kilometru dálnice D1…
1.1km
více »
Velké Meziříčí - dálniční most Vysočina
Velké Meziříčí - dálniční most Vysočina
Most
hodnoceni 8/10
Na severním okraji města překlenuje Hluboké údolí řeky Oslavy. Na trase…
1.1km
více »
Velké Meziříčí - zámecký park
Velké Meziříčí - zámecký park
Park
hodnoceni 9/10
Byl založen v 18. století na místě bývalé obory. Středem parku pr…
1.2km
více »
"Velmez" - rodný dům Františky Stránecké
"Velmez" - rodný dům Františky Stránecké
Zajímavost
Trasu z centra města Velké Meziříčí nahoru k zámku jsme si zvolili po Zámeckých schodech a při stoupání se mohli „pokochat“ nejen…
1.3km
více »
"Velmez" - areál zámku a parku
"Velmez" - areál zámku a parku
Zámek
Vypíná se na skalnatém ostrohu nad městem a dnes je neoddělitelnou součástí jeho kulisy nedaleký dálniční most, který protíná severn…
1.4km
více »
TIŠNOV 21 - 6.Do "Velmezu" na prohlídku zámku
TIŠNOV 21 - 6.Do "Velmezu" na prohlídku zámku
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Ráno jsme vyšli z penzionu a hned po prvních krocích uslyšeli jakési podivné hlasité syčení. „A kruciš, že by tady někde unikal plyn…
1.4km
více »
Zámek Velké Meziříčí
Zámek Velké Meziříčí
Zámek
hodnoceni 7/10
Založení meziříčského hradu je opředeno řadou pověstí a mýtů. Podle…
1.4km
více »
Velké Meziříčí - zámek
Velké Meziříčí - zámek
Zámek
Mezi množstvím památek ve Velkém Meziříčí vyniká zámek. Původně tu stál p…
1.4km
více »
VÝLET PO VYSOČINĚ
VÝLET PO VYSOČINĚ
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Vydali jsme se na výlet po Vysočině. Na naši dlouhou cestu jsme vyrazili autem. Cesta vedla přes Velké Meziříčí Na rozhlednu Rubačka…
1.6km
více »
Rozhledna Fajtův kopec
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Fajtův kopec
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Architektonicky velice zajímavá rohledna otevřená 26. června 2015 na Fajtově kopci nad Velkým Meziříčím. Tvoří ji tři spirálové…
1.6km
více »
Za památkami do Velkého Meziříčí
Za památkami do Velkého Meziříčí
Město
hodnoceni 10/10
Město ležící na soutoku řek Balinky a Oslavy - Velké Meziříčí se nachá…
1.6km
více »
Fajtův kopec nad Velkým Meziříčím
Fajtův kopec nad Velkým Meziříčím
Výletní místo
hodnoceni 10/10
Již nějaký ten rok lze při jízdě po dálnici D1 okolo 144 kilometru spatřit jednu zajímavou rozhlednu. Není to žádný drobeček. 36 met…
1.6km
více »
Fajtův kopec - rozhledna a ski areál
Fajtův kopec - rozhledna a ski areál
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
Pomalu směřujeme na Moravu a zastavujeme na zajímavých místech. Když už jsme se prošli po Velkém Meziříčí, musíme samozřejmě zajet i…
1.6km
více »
Velké Meziříčí - radnice
Velké Meziříčí - radnice
Měšťanský dům
hodnoceni 8/10
V jádru jde o gotický dům. Na Radnici byl přestavěn v letech 1528-29 v renesančním slohu. Poslední úpravy proběhly v nedávné…
1.6km
více »
Velké Meziříčí - historie, zámek a ost. památky a pivovar
Velké Meziříčí - historie, zámek a ost. památky a pivovar
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Na naší cestě na Moravu, kterou jsme zaměřili na rozhledny, minipivovary i další …
1.6km
více »
Velké Meziříčí - Michkův palác
Velké Meziříčí - Michkův palác
Měšťanský dům
hodnoceni 9/10
Nachází se na rohu ulice Vrchovecké a Náměstí, naproti dnešní Rad…
1.6km
více »
Velké Meziříčí - Městské informační centrum
Velké Meziříčí - Městské informační centrum
Infocentrum
hodnoceni 10/10
Informační centrum se nachází v historické budově radnice. Vstup je bočním vchodem z Radnické ulice. Kontakt: Městské informační centrum, Radnická 29/…
1.6km
více »
Turistické rozcestí Velké Meziříčí
Turistické rozcestí Velké Meziříčí
Rozcestí
hodnoceni 9/10
Nachází se v historickém centru na hlavním náměstí. Prochází tudy dálková červeně značená turistická cesta a začíná zde modrá a žlutá značka.…
1.7km
více »
Velkomeziříčské Náměstí
Velkomeziříčské Náměstí
Náměstí
Kdysi dávno, ještě před odchodem „komančů“ do věčných lovišť, jsem se st…
1.7km
více »
TIŠNOV 21 - 7.Procházka historickým jádrem "Velmezu"
TIŠNOV 21 - 7.Procházka historickým jádrem "Velmezu"
Cestopisy
hodnoceni 9/10
Po dobrém obědě jsme vyrazili na „průzkum“ historického jádra Velkého Meziříčí, města s jedenácti tisíci obyvateli, které vzniklo…
1.7km
více »
Velké Meziříčí - památník padlým
Velké Meziříčí - památník padlým
Památník
hodnoceni 8/10
Připomíná 60 občanů města, kteří byli popraveni za účast na proti…
1.7km
více »
Velké Meziříčí - Obecník
Velké Meziříčí - Obecník
Měšťanský dům
hodnoceni 9/10
Název dostal podle toho, že obci patřil "od nepaměti", přesněji od 16.…
1.7km
více »
Velké Meziříčí - Náměstí
Velké Meziříčí - Náměstí
Náměstí
hodnoceni 7/10
Nachází se v historickém jádru a je přirozeným centrem města. Nac…
1.7km
více »
Velké Meziříčí - Jelínkova vila
Velké Meziříčí - Jelínkova vila
Měšťanský dům
hodnoceni 7/10
Nachází se v těsné blízkosti historického jádra. Původně zde stál Jarolímův mlýn, který od města v roce 1904 koupil zdejší úspěšný podnikatel Karel…
1.7km
více »
Velké Meziříčí - městská věž
Velké Meziříčí - městská věž
Vyhlídka
hodnoceni 9/10
Byla postavena v roce 1411 a od svého vzniku je majetkem města. Její výstavba byla dokončena v roce 1465. Dnešní celková výška této třípatrové hr…
1.8km
více »
Velké Meziříčí - kašna se sochou sv. Floriána
Velké Meziříčí - kašna se sochou sv. Floriána
Socha
hodnoceni 9/10
Na náměstí stojí již od konce 16. století. Barokně byla upravena v roce 1731. Původně zde stávala Kamenná socha sv. Floriána, která byla v roce 188…
1.8km
více »
Velké Meziříčí - Dolní brána a opevnění
Velké Meziříčí - Dolní brána a opevnění
Hradby
hodnoceni 10/10
Městské opevnění vzniklo patrně okolo roku 1387. Ve svém…
2km
více »
Velké Meziříčí
Velké Meziříčí
Město
hodnoceni 7/10
Velké Meziříčí leží na Jižní Moravě, severozápadním směrem od Brna. Město…
2.1km
více »
zavřít reklamu