Loading...
Nové Město na Moravě je díky své poloze na okraji Žďárských vrchů poblíž zemské hranice Čech a Moravy celoročně vyhledávaným turistickým místem. My jsme sem zamířili v zimním období a to nejenom za lyžováním, ale i z důvodu prohlédnout si město samotné a zajímavá místa v jeho okolí. Naše poznávání tohoto kraje začalo již cestou do místa našeho přechodného pobytu.
První zastávkou byla obec Netín. Zde nás zaujal gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale hlavně nad ním vystavěná křížová cesta, která je zakončena novogotickou pohřební kaplí Panny Marie Sedmibolestné. Kapli se též říká Lobkowiczká hrobka, neboť ji po smrti svého syna nechala vystavět v letech 1869-71 Leopoldina z Lichteinsteinu provdaná princezna Lobkowiczová. Zajímavostí jistě je, že se do hrobky i nadále pohřbívá. Poslední tělo příbuzné zakladatzelky hrobky sem bylo uloženo v roce 2021.
Druhou zastávkou po cestě do Nového Města na Moravě byla obec Obyčtov. Zde se v parčíku u řeky Oslavy nachází jedna z betonových soch Michala Olšiaka a to sice Želva. Ta má pro obec i symbolický význam, neboť na návrší nad obcí stojí jedno z děl Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Jím zde vystavěný barokní kostel Navštívení Panny Marie má půdorys zformovaný do tvaru želvy, jako symbol stálosti ve víře k Panně Marii.
Po příjezdu do Nového Města na Moravě jsme se ubytovali přímo v jeho centru na Vratislavově náměstí v hotelu Panský dům a druhý den po dopoledním lyžování na Harusově kopci jsme se vydali poznávat město samotné a jeho nejbližší okolí. Prohlédli jsme si zdejší nejstarší architektonickou památku kostel svaté Kunhuty, jehož původní část pochází již ze 14. století. Kostel ale nejvíce zaujme venkovní originální sgrafitovou výzdobou od novoměstského rodáka Karla Němce. Dále jsme si na náměstí prohlédli budovu novorenesančního zámku, v jehož prostorách se nyní nachází Horácká galerie a navštívili jsme i Horácké muzeum v budově staré radnice. Zde se nachází i infocentrum, kde nám bylo doporučeno projít si Naučnou stezlu Tři kříže, z které jsou krásné výhledy na město a kde se dozvíme i další zajímavé informace o jeho historii.
Naučná stezka začíná na Brněnské ulici naproti Bille a má pět zastavení. Jedno z nich je třeba u místního evangelického hřbitova, kde je pohřben autor knihy Malý Bobeš, spisovatel J.V.Pleva. Samotným vrcholem cesty je pak výstup na Kalvárii Tři kříže, odkud je nádherný výhled na město a jeho okolí. Trojice původně dřevěných, dnes kamenných křížů, sem byla umístěna v roce 1832 jako výraz díků za ušetření města před morovou epidemií. Po naučné stezce jsme se dostali i ke statku Horní dvůr, jehož historie sahá až do 16. století, kdy byl založen šlechtickým rodem Pernštejnů.
Následující den opět dopolední lyžovačka a odpoledne jsme se vypravili užít si trocha adrenalinu. Naším cílem byl výstup na Paseckou skálu, která je jedním z výrazných vrcholů Žďárských vrchů. V létě by to byl asi celkem nenáročný výšlap, ale sníh přibývající s nadmořskou výškou, kdy vrchol samotný je v 819 metrem, přidal naší cestě na atraktivitě. Zvláště výstup na skálu samotnou, kdy se člověk dostává nahoru pomocí nainstalovaných řetězů byl v tomto ročním období neskutečně zajímavý. Bohužel, když jsme se na Paseckou skálu vyškrabali padla taková mlha, že se nám o nějakých výhledech z ní mohlo jen zdát. Ale i tak to bylo kouzelné zakončení našeho pobytu v Novém Městě na Moravě.