Nové Město na Moravě - kostel sv. Kunhuty - interiér
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Původně středověký, později mnohokrát upravovaný kostel sv. Kunhuty na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě nabídne turistům při troše štěstí i pohled zasklenými dveřmi z předsíně do interiéru chrámu. Proto stojí za podrobnější připomenutí i vnitřní vybavení a výzdoba kostela.
Hlavní oltář je novogotický, po jeho stranách jsou na konzolách osazeny barokní sochy apoštolů sv. Petra a Pavla, dochované nejspíše ze staršího oltáře.
U Vítězného oblouku stojí po obou stranách protějškové rokokové oltáře. Oltář sv. Jana Nepomuckého se světcovým obrazem a sochami věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje je doplněn ještě soškou Panny Marie Immaculaty z poloviny 18. století, pocházející ze hřbitovní kaple.
Druhý z oltářů má mariánské zasvěcení, čemuž odpovídá hlavní obraz Madony s dítětem, po stranách jsou umístěny sochy sv. Jakuba a Jana Evangelisty a mezi nimi ještě drobnější dřevořezba sv. Anny vyučující Pannu Marii. Tato zajímavá soška vznikla již před rokem 1723 (byla však upravena v 19. století) a byla původně umístěna ve výklenku tzv. Panského domu.
Na levé straně pak stojí ještě boční oltář s rokokovým obrazem sv. Josefa s Ježíškem.
Přízední kazatelna, bohatě zdobená zlacenými reliéfními výjevy, pochází z konce 18. století.
V chrámové předsíni najdeme ještě figurální náhrobník paní Doroty Jankové, manželky Antonína Želechovského ze Želechovic, která zemřela v roce 1607.
Více: B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska