Loading...

Zimní týden na Šumavě 2022 pt. 3, Vltava a Bučina

Cestopisy

1.2.2022

Když už jsme si ověřili skutečnost, že veřejná, tedy autobusová doprava na Šumavě celkem funguje, k dalšímu výletu chceme tuto možnost využít. Tentokrát ale nemá tento úmysl celá naše společnost, ale jinak celkem podstatná výprava o počtu šesti mužů a žen.

Malou komplikací je nutnost vstávat o něco dřív, ale je to tak zhruba, jako bychom vstávali do práce a naštěstí není problém pro kuchařky nachystat snídani trošku dřív.

Autobus do Kvildy by měl jet chvíli po půl osmé a ačkoliv přijíždí s drobnou prodlevou, dobrou náladu to příliš nekazí. Vlastně nebýt naší skupiny, byl by bus relativně prázdný, jedna paní vystupuje v Borové Ladě zbylí dva jedou na konečnou na Kvildě.

Po ránu je jinak rušné horské centrum ještě vylidněné, zatím se otvírají jen nějaké potraviny, že bychom např. navštívili zdejší sportovní prodejnu (minule nám prodavač nalil panáka) tak nehrozí. Pokračujeme tak čerstvě zasněženou obcí k výpadovce směrem na Modravu, kde je nástup lyžařské stopy. Přes noc vlastně i ráno opět přibylo něco bílé zmrzlé hmoty, takže hrozí, že se budeme muset do hor prošlapávat. Naštěstí než stačíme vybalit kompletně lyže, případně domazat spoza kopce Lapka (1171 m) se ojevuje rolba. Po kratší zastávce poblíž našeho stanoviště, kdy obsluha čistí takovou tu lištu co tvoří manšestr se rozjíždí a díky tomu budeme vlastně první, co „panenskou“ stopu okusí.

Naštěstí předchozí večer si většina z nás lyže poupravila, očistila, případně nově namazala, takže problémy s lepivým sněhem by mohly pominout.

Od Kvildy následuje krátký mírný sjezd k potoku, který se jednoho dnes stane naší největší řekou, prozatím se jmenuje Teplá Vltava a je to vlastně hlavní zdrojnice naší národní řeky. Teplou je až do soutoku se Studenou u Volar, kde je dál už Vltavou bez přívlastku.

Po přechodu Teplé Vltavy se pohodlná cesta zanoří do lesního celku, vlastně jediná otevřená krajina je prozatím kolem Kvildy, dál už to je většinou lesem. Prozatím jde o les ryze hospodářský, takže zatím kolem cesty vidíme povětšinou středně mladé (nebo staré) smrky, které vypadají zdánlivě zdravě a nemusí tak vyvolávat dojem, který máme z ekologických pořadů, jak je Šumava sežraná kůrovcem. Problém je v tom, že sežraná dosti je. Nejcennější tedy bezzásahové zóny NP jsou většinou kolem hlavních vrcholů nebo v místech slatí a rašelinišť. I z Kvildy bylo ráno trošku vidět na vrcholy Čertovy hory, možná i Černé hory, kde byly vidět smutně čnící pahýly stromů.

Asi v polovině teple-vltavského údolí se mrtvý les přibližuje přímo k cestě. Poněkud nepatřičně, možná i komicky působí tabulka omezující vstup mimo značených cest, protože kdo by do zničeného lesa lezl.

V podstatě celá lyžařská stopa sleduje tok počátku Teplé Vltavy, který je překvapivě vodnatý, což má na svědomí nejen relativně teplá zima, ale hlavně rozsáhlá rašeliniště a slatě, které díky celkem plochému terénu jsou schopny zadržovat celkem dosti vláhy.

Oficiální pramen je upraven přímo u lesní cesty, ale ve skutečnosti jde o pramen umělý. Za skutečný se považuje nějaký pramínek v opuštěné štole, slušnější potůček vlastně teče až tady o něco níže z rozsáhlé ho rašeliniště.

Symbolický pramen střeží socha víly od Davida Fialy, naštěstí máme sebou i vlastní víly, kdyby ta dřevěná někde zmizela.

Foto: Bobkart

Od pramene následuje ještě kratší plochý úsek k rozcestí kde se dá pokračovat k Modravě, ale naše trasa směřuje do vyšší polohy pod horu Stráž. Na Šumavské poměry jde o celkem ostré stoupání, naštěstí podobných máme v Jeseníkách víc, takže nás tolik netrápí, ale přeci jen převýšení cca 100 m na 1 km si určité úsilí vyžádá.

Na druhé straně nás tedy čeká příjemný sjezd a hlavně hospoda. Předloni jsme jaksi nedávali pozor, takže uvažovaná zastávka na Alpské vyhlídce se nekonala, nyní naštěstí víme, že musíme zahnout z kopce, kde asi po 200 m není k vidění i krásný zánovní hotel v alpském stylu ale i replika pohraničních zátaras z období reálného socialismu, kdy Šumavou vedla železná opona. Polozarostlé území kdysi patřilo zástavbě horské vsi Bučina (Buchwald). Ta byla nejvýše položenou osadou na Šumavě, po odsunu Němců a vztyčení železné opony byla většina budov zbourána, po listopadu byl obnoven právě hotel (Pešlova chata), k tomu několik soukromých budov a kaple sv. Michala.

Je-li skutečně vidět na Alpy si ale bohužel nemůžeme kvůli počasí ověřit, naštěstí si i můžeme ověřit, že hotelová restaurace je připravená jak na naše turisty i na sousedy ze spolkové republiky protože i kolem Finsterau se rozkládá síť udržovaných stop.

Útulný interiér se zas tak opouštět nechce, ale nemůžeme tady sedět do nekonečna. Od hotelu je třeba kousek povylézt k nouzovému nocležišti, kde pokračujeme stopou směrem ke Kvildě. Vlastně by to byla trasa, kterou jsme jeli předloni, ovšem bude to jen kousek. Asi po kilometru následuje odbočka na tzv. Židovskou cestu. Je to samozřejmě ta, kterou jsme včera z části projeli cestou na Knížecí Pláně. Tu jsme ovšem projeli jen asi ze třetiny. Tentokrát jí projedeme celou, tedy až k rozcestí cesty Knížepláňské. Z počátku jde víceméně o vrstevnicovou cestu, která se potupně sklání do velice příjemného táhlého sjezdu. Po střetnutí z cestou od Knížecích Plání se opět mírní spíše do roviny. Cestu do Borových Lad už známe, takže si jen dáme pozor v závěrečném posypaném úseku, který raději objedeme upravenou trasou.

Jen ještě malá úsměvná příhoda před vstupem do samotných Borových Lad. Dosažení cíle si tentokrát žádalo provedení závěrečného snímku. První oslovený lyžař ovšem tvrdil, že nás vyfotit nemůže kvůli té karanténě. Naštěstí procházející maminka se zas tak nákazy neobávala a celou skupinu zvěčnila.

Vlastně malým paradoxem bylo, že další den při snídani jsme z rádia zaslechli zprávu, že někdy od následujícího týdne přestane vyžadovat vlastnictví certifikátů a Teček.

Do lesa
Do lesa  •  Foto: Bobkart

Jen dovětek. Z Borových Lad jsme opět k „domovu“ použili osvědčený bus. Výhodou je, že zastávka je v těsné blízkosti oblíbené Borůvky, kterou jsme tak navštívili potřetí.

Pt. 1

Pt. 2

Pt. 4

Pt. 5

Poslední aktualizace: 3.4.2022
Zimní týden na Šumavě 2022 pt. 3, Vltava a Bučina na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zimní týden na Šumavě 2022 pt. 3, Vltava a Bučina

Alpská vyhlídka pod Bukovcem
Alpská vyhlídka pod Bukovcem
Tipy a novinky
Z Alpské vyhlídky, která se nachází nedaleko obce Borová Lada v centrální…
0.3km
více »
Bučina (Buchwald) – Kaple sv. Michaela
Bučina (Buchwald) – Kaple sv. Michaela
Kaple
Kromě hostů a perzonálu hotelu Alpská vyhlídka nemá dnešní Bučina žádného…
0.4km
více »
Bučina
Bučina
Osada
Zaniklá vesnice pod Poštovní horou. Kdysi nejvýše položená šumavská osada…
0.4km
více »
Šumava, rok nula po sametové revoluci. Retro 1990.  6.díl
Šumava, rok nula po sametové revoluci. Retro 1990. 6.díl
Cestopisy
Kvilda-Bučina-Knížecí Pláně-Polka-Kubova HuťRáno procházíme Kvildou. Známým turistickým střediskem, disponující dnes několika sjezdovkami, v okolí…
0.4km
více »
Černé a Čertovo jezero
Černé a Čertovo jezero
Tipy na výlet
Naším cílem jsou Černé a Čertovo jezeru na Šumavě. Auto zaparkujeme u…
1.6km
více »
Zimní týden na Šumavě – únor 2020 pt. 2
Zimní týden na Šumavě – únor 2020 pt. 2
Cestopisy
4.2.2020 Zima. Zhruba tak by se dal charakterizovat třetí den naš…
2km
více »
Zaniklé vesnice Knížecí Pláně a Bučina - Šumava
Zaniklé vesnice Knížecí Pláně a Bučina - Šumava
Osada
Krajinou zaniklých vesnic - Knížecí Pláně a Bučina. Je časné ráno a já vystupuji v malé šumavské obci Borová Lada. Těžká…
2.1km
více »
Pramen Vltavy
Pramen Vltavy
Řeka
Při návštěvě Šumavy jsem sice pobýval na Churáňově, ale při pohledu na mapu mi bylo jasné, že výlet k prameni nejdelší, nejznámější a nejopěvovanější…
2.2km
více »
Pramen Vltavy, 13,5km pěšky i na kole
Pramen Vltavy, 13,5km pěšky i na kole
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky. Tentokráte se vydáme opět do…
2.2km
více »
Černá hora (1.315 m.n.m.) na Šumavě
Černá hora (1.315 m.n.m.) na Šumavě
Vrchol
Černá hora, německy Schwarzberg, se nachází přibližně pět kilometrů jihozápadně od obce Kvilda a jeden kilometr od státní hranice s Německem. Jedná…
2.9km
více »
Zimní týden na Šumavě 2022 pt. 2, Knížecí Pláně
Zimní týden na Šumavě 2022 pt. 2, Knížecí Pláně
Cestopisy
31.1.2022 Občasné sněžení nebo přeháňky z předchozího dne se v noci a ráno…
3km
více »
Prohlídka přírodní památky šumavských slatí - rašelinišť
Prohlídka přírodní památky šumavských slatí - rašelinišť
Cestopisy
Prohlídka přírodní památky šumavských slatí -…
3.2km
více »
Knížecí Pláně
Knížecí Pláně
Osada
Bývalá dřevorubecká osada při hranici. Od roku 1770 byla osídlována. Do r…
3.4km
více »
Buková slať
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Buková slať
Slatě
Zhruba 5 km od obce Borová Lada se rozprostírá ve vzdálenosti asi 15 km j…
3.8km
více »
Františkov – pomník převaděčům
Františkov – pomník převaděčům
Pomník
Jednoho zimního dne jsem si na Šumavě udělal pěší výlet, při němž jsem šel také po silnici směrem od Kvildy na Borovou Ladu. Kousek za obcí…
4.1km
více »
Pivní hrnec (Kvilda, Borové Lady, Františkov)
Pivní hrnec (Kvilda, Borové Lady, Františkov)
Skalní útvar
Při cestě z Kvildy do Borových Lad necelý kilometr za osadou Františkov silnice prudce zahýbá vlevo. Místo sice není označené, ale nelze ho minout. V…
4.2km
více »
Františkov - podzemní továrna na Messerschmitty
Františkov - podzemní továrna na Messerschmitty
Důl, štola, šachta
Františkov je samota, část obce Kvilda v okrese Prachatice. Nachází se asi…
4.3km
více »
Kvilda - nejvýše položená obec v ČR
Kvilda - nejvýše položená obec v ČR
Vesnice
Při zimním toulání po Šumavě jsem nemohl vynechat návštěvu obce K…
5.5km
více »
Sovinec – Borová Lada
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Sovinec – Borová Lada
ZOO
Sovinec – soví voliéry v Borových Ladách. Otevřeno od května 2013.…
5.9km
více »
Borová Lada
Borová Lada
Vesnice
Obec Borová Lada leží v jihozápadních Čechách uprostřed…
6km
více »
zavřít reklamu