Loading...
Už jsme zmínili, že turistika je přirozeně o pohybu. Do akce se tak dostává váš pohybový aparát – svaly, šlachy, kosti i klouby. Vyplatí se tedy o ně pečovat a vy už to automaticky děláte – tím, že se věnujete právě turistice. Pravidelný pohyb totiž pomáhá udržovat pohybový aparát v kondici, chrupavky se promazávají, svaly pracují.
Zároveň ale dochází i k jeho opotřebovávání, proto vám dáme ještě tip na tři užitečné pomocníky, kteří vám pomohou o pohybový aparát pečovat: vápník, hořčík a zinek. Každá z těchto tří minerálních látek má celou řadu přínosů pro lidský organizmus, společné pak mají především to, že přispívají ke správnému stavu kostí. U hořčíku a zinku mluvíme i o dalších benefitech, které se vám hodí – například o snižování míry únavy a vyčerpání nebo vlivu na činnost svalů a nervů (hořčík) a také o posilování imunitního systému. To vše při turistice rozhodně oceníte. Všechny tři minerální látky navíc seženete pěkně pohromadě třeba v doplňku stravy Vitar Vápník-hořčík-zinek.
Hořčík vám můžeme doporučit i samostatně, protože pro svaly a pohyb je velmi důležitý a studie ukazují, že zhruba třetina české populace nemá této minerální látky dostatek. Přitom hořčík se zapojuje do téměř 300 reakcí v lidském těle a přezdívá se mu též „prvek života“. Pravidelnou dávku si můžete zajistit třeba díky ochucené sypké směsi v jednorázových sáčcích, tzv. stick pacích (Vitar Magnézium s vitaminy B6 a C), které se na turistiku hodí náramně – sáček si dáte do kapsy nebo batohu a můžete ho mít všude s sebou. Navíc směs není třeba zapíjet, takže užívání je velmi pohodlné a také chutné – na výběr máte příchuť mango nebo grep.
Energie a vitalita – to nejlepší na výlety
Bez energie a s únavou se těžko podnikají výlety, takže je dobré energii doplňovat a organizmus občas něčím povzbudit. Základem je samozřejmě vyvážený jídelníček bez nadbytku sladkostí a tuků, které sice energie obsahují dost, ale je nám po nich těžko a mohou způsobovat obezitu i únavu. Pro snížení míry únavy a vyčerpání se ale hodí i zmiňovaný hořčík nebo vitamin C. Ten známe jako pomocníka imunitního systému, což se také hodí, ale benefitů nám nabízí mnohem víc. Vitamin C můžete načerpat z mnoha druhů ovoce a zeleniny, případně se spolehnout i na pomoc doplňků stravy, třeba Vitar Vitaminu C s extrakty ze šípku a echinacey, u kterého si pochutnáte na malinových tabletkách.
Velmi důležitou látkou pro tvorbu energie v těle je pak koenzym Q10. „Jde o látku, která v buněčných „elektrárnách“ – mitochondriích – přímo podporuje uvolňování energie, která pak slouží k uspokojování energetických potřeb tkáňových buněk. S přibývajícím věkem se potřeba koenzymu Q10 zvyšuje, a pokud játra už nestačí potřebu tohoto vitagenu vykrývat, je na místě suplementace doplňky stravy,“ říká zakladatel Aliance výživových poradců Ing. Ivan Mach, CSc.
Doplňování koenzymu Q10 proto můžeme doporučit zejména starším turistům, u kterých už vlastní produkce této látky nedosahuje potřebného množství. U doplňků stravy s koenzymem je každopádně důležitá i forma – mělo by jít o kapsle s obsahem rostlinného oleje, ve kterém je koenzym rozpuštěný. Tak jako třeba v případě Vitar Koenzymu Q10, u kterého si můžete vybrat dávku 30, 60 i 100 mg koenzymu. Ten je navíc obohacený o vitamin E a selen, tedy látky, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Pomáhají tak odstraňovat volné radikály a ochraňují buňky před jejich poškozením a tím i stárnutím.
Všechny doporučené doplňky stravy zakoupíte na www.nasevitaminy.cz/znacky/vitar, nyní se slevou 20 %.