Loading...
Prázdniny sice skončily, ale to neznamená, že není důvod vyrazit na výlet do jižních Čech. Naopak, babí léto bývá v tomto regionu obzvlášť vydařené, a tak září a říjen slibují perfektní příležitost pro pohodově strávenou dovolenou. Vyrazit můžete třeba do turistické oblasti Budějovicko, která je ideálním výchozím místem pro výlety za oblíbenými jihočeskými cíli, a také nabízí celou řadu aktivit a krás. Vydejte se na prodloužený víkend do přírody v údolí Vltavy, za historií, kulturou i pivovarskou tradicí.
Vltava lodí, pěšky i na kole
Naše nejdelší řeka protíná jižní Čechy od jihu na sever a vytváří zde malebné údolí s měnícím se terénem a scenériemi. V okolí Českých Budějovic můžete zvolit hned několik způsobů pro jeho zdolání. Přímo po vodě můžete vyrazit na takzvanou Stezku Vltavy a vyplout na jedné z pravidelných lodních linek mezi Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou. Pokud byste chtěli vzít kormidlo do vlastních rukou, místní půjčovny nabízí malé motorové čluny a hausboty, na které nepotřebujete žádné speciální řidičské oprávnění. Více se dozvíte na www.stezkavltavy.cz.
Úsek mezi Zlatou Korunou a Boršovem nad Vltavou pak můžete dát tradičně na kanoi či raftu, nebo ho projít pěšky po Fritschově stezce, která je součástí svatojakubské dálkové pěší trasy. Stezka se tady vine skalnatým údolím a zavede vás také ke zřícenině hradu Dívčí kámen.
Milovníci cyklistiky pak ocení, že tok Vltavy kopíruje evropská dálková cyklistická trasa EuroVelo 7. Úsek z Budějovic do Týna není zdaleka tak frekventovaný, jako jiné cyklostezky v jižních Čechách, a tak si užijete pohodovou jízdu. Cestou projedete starými oborami, kde se na podzim vybarvuje listí do magické palety oranžových a zlatých tónů.
Výlet za historií
Zámek Hluboká, označovaný za perlu jižních Čech, a jeho rozsáhlý park, jsou silným magnetem pro návštěvníky, ale rozhodně ne jedinou historickou zajímavostí na Budějovicku. Samotné centrum Budějovic je přehlídkou architektury uplynulých století a vy si zde můžete vychutnat pohodové chvíle v místních kavárnách, restauracích a pivnicích. Specialitou jsou projížďky po řece ze slepého ramene Malše na lodi Sv. Rozálie. Během plavby se vám otevře zcela jiný úhel pohledu na město a život v něm.
Historii dopravy zboží po Vltavě poodhalí potahová stezka v Týně nad Vltavou, po které se tahaly dřevěné šífy proti proudu z Prahy do Budějovic. Muzeum v Týně pak disponuje unikátní sbírkou Vltavínů. Tyto vzácné tektity byly v této oblasti vůbec poprvé popsány. Sousední infocentrum pak ukrývá vchod do středověkého Vltavotýnského podzemí plného úzkých spletitých chodeb.
Pokud by vás zajímala malebná architektura selského baroka, typická pro jihočeské vesničky, vězte, že okolí Budějovic je k jejich návštěvě ideální. Kromě světoznámých Holašovic, zapsaných na seznamu UNESCO, můžete zdobené štíty domků obdivovat také v nedalekých Dobčicích, Lipanovicích a celé řadě vesniček.
Pivní stezky
Že jsou Budějovice kolébkou pivovarnictví v jižních Čechách, jasně dosvědčuje i fakt, že činnost zaměřená na vaření piva a obchodování s ním byla ve městě provozovaná již od jeho založení v druhé polovině 13. století. Známá věta z cimrmannovské hry “Dva pivovary, Masné krámy…” pak odkazuje nejen na známou pivnici v Krajinské ulici, ale především na dva velké budějovické pivovary - Budějovický Budvar a Samson, které v průběhu let rozšířili věhlas budějovického piva doslova do celého světa. Oba pivovary můžete navštívit v rámci komentovaných prohlídek. Na prohlídku do Samsonu můžete dokonce vyplout lodí!
Na historickou tradici budějovických měšťanských várečných domů, kde se pivo dříve vařilo, dnes navazují malé pivovary. Ty jsou na území města čtyři a řadu dalších pak naleznete v celé turistické oblasti Budějovicko. Objevovat je můžete v rámci Pivních stezek v jižních Čechách. Trasa č. 1 prochází právě Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou, Týnem nad Vltavou a dalšími obcemi, které se mohou pyšnit výrobou piva. Tak na zdraví!
Kultura pro všechny
Pokud vaše výlety s oblibou směřujete také za kulturními zážitky, Budějovicko je pro vás správnou volbou. V Českých Budějovicích působí hned několik kulturních institucí, které pomohou nasytit ducha. Protože nejen chlebem živ jest člověk! Soubory Jihočeského divadla se v říjnu vrací z Otáčivého hlediště v Krumlově a venkovních představení, a tak můžete zavítat do hlediště jejich domovských sálů v historické budově divadla v ulici Dr. Stejskala nebo v DK Metropol, či s dětmi navštívit Malé divadlo.
Jihočeská filharmonie připravila na říjen sérii koncertů, na kterých vystoupí nejen orchestr, ale také hostující hudebníci a nečekejte, že to bude jen o klasické hudbě!
V Alšově jihočeské galerii probíhá v září a říjnu řada skvělých výstav. Vydat se můžete jak do prostor Wortnerova domu v Budějovicích, nebo do Zámecké jízdárny na Hluboké. Tam na vás až do konce října čeká Senzační realismus Theodora Pištěka, tak si ho nenechte ujít!
Do přírody
Budějovice jsou sice největším jihočeským městem, ale příroda je zde dostupnější, než by se mohlo zdát. Kromě několika městských sadů a parků, kterým svou velikostí vévodí park Stromovka, můžete do přírody vyrazit i městskou hromadnou dopravou. Na okraji města, blízko zastávky trolejbusu č. 9 České Vrbné, leží přírodní rezervace Vrbenské rybníky. C centra sem trolejbusem dojedete za 15 minut. Soustava čtyř rybníků, mokřadů a luk je domovem zhruba 90 druhů převážně vodního ptactva. Oblast můžete prozkoumat po síti turistických tras, které zároveň slouží jako cyklostezky.
Málo známým a tajemným místem je Židova strouha. Stejnojmenný potok je přítokem řeky Lužnice mezi Týnem nad Vltavou a Bechyní a vytváří malebný skalnatý kaňon, který posloužil jako kulisa několika českým filmům a pohádkám.
Další tipy z turistické oblasti Budějovicko najdete na stránkách www.jiznicechy.cz. Z Budějc pak můžete vyrazit také do okolí. Historické město Český Krumlov, s památkovou zónou zapsanou na seznam UNESCO, je vzdáleno jen 25 kilometrů a do oblasti Lipenska, kam se můžete vydat například na oblíbenou Stezku korunami stromů, je to zhruba hodinu jízdy autem.
Tak na viděnou v jižních Čechách, ať už v době, kdy se listí vybarvuje do zlatých tónů, nebo kdykoliv jindy!