Česká Třebová
Česká Třebová, malebné městečko ve východních Čechách, leží v překrásné přírodě podhůří Orlických hor, na samém pomezí Čech a Moravy, v údolí řeky Třebovky mezi Kozlovským a Hřebečovským hřbetem. Město se šestnácti tisíci obyvateli dnes patří k největším v regionu. Jeho historie sahá až do roku 1278.
Ještě docela nedávno Česká Třebová evokovala především železnici, důležitou dopravní křižovatkou regionu stále je, ale bylo by chybou pohlížet na ni jen jako na město železničářů. Česká Třebová se stává městem, v němž je stále větší prostor poskytován sportu a kultuře, městem, které vyniká zelení a mnoha parky, městem, které se stále rozvíjí.
Do České Třebové za památkami a turistickými zajímavostmi
Městem Vás provede naučná stezka Krok za krokem, na kterou se můžete napojit hned na dopravním terminálu. Návštěvníky seznámí s památkovou zónou v centru města – např. s klasicistním kostelem sv. Jakuba Většího, vystavěného v letech 1794-1801 podle plánů J. Hardmuntha nebo s renesanční radnicí a morovým sloupem. V budově radnice je umístěno i Turistické informační centrum (tel. 465 500 211, e-mail: info@ceska-trebova.cz).
V centru města neopomeňte navštívit ani nově zrekonstruované městské muzeum. Návštěvníci mají možnost navštívit stálou expozici s názvem "Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, velorexem, letadlem i lodí", která představuje dějiny dopravy v regionu.
Městské muzeum
Stezka Vás ale především seznámí s nejstarší památkou města a jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách – rotundou sv. Kateřiny. Areál rotundy tvoří ještě zrušený hřbitov, renesanční zvonice ze 16. století a hřbitovní zeď z lomového kamene.
Rotunda sv. Kateřiny
Stezka Vás dovede až do tří hektarového parku Javorka, který byl založen roku 1885 v anglickém stylu. Jméno získal park od pramene Javorka, který vyvěrá v jeho centru. V parku je umístěno mnoho soch. Nejstarší z nich je socha Šárky podle modelu známého sochaře Quida Kociana z roku 1910. Přímo z parku vede několik turistických stezek směrem na Kozlov a Hory.
Javorka
Hory u České Třebové jsou poutním místem a bývalými lázněmi, jež jsou dodnes spojeny s pobytem Boženy Němcové, která do České Třebové přijela na pozvání Františka Matouše Klácela. Dodnes stojí na Horách výletní restaurace a Kaple Panny Marie.
Poutní místo Hory
Vřele doporučujeme také dojít do vesničky Kozlov, která leží v údolí na svazích Kozlovského kopce asi čtyři kilometry západně od České Třebové. Zde nasajete atmosféru kraje, který inspiroval malíře Maxe Švabinského, jež v Kozlově část svého života pobýval. Ve štítu chaloupky Maxe Švabinského je pozoruhodná malba sv. Václava a ve štítu sousedního Pecháčkova statku sgrafito Žnečka. Pobyt v Kozlově ovlivnil především jeho ranou tvorbu - konkrétně zde vznikla mnohá slavná díla z prvních dvou období jeho tvůrčího života.
Chaloupka Maxe Švabinského
Nedaleko Chaloupky Maxe Švabinského můžete navštívit Rozhlednu Maxe Švabinského, která na Kozlovském kopci (601 m n. m.) byla návštěvníkům zpřístupněna v roce 2001. Vysoká je 55,5 m s vyhlídkovou plošinou ve výši 33 m.
Kozlov - rozhledna
Z České Třebové dále vede naučná stezka směrem na Třebovské stěny. Jedná se o nejmladší přírodní rezervaci v regionu, která je situována na východě od České Třebové. Třebovské stěny se táhnou v délce šestnácti kilometrů od obce Damníkov ke zřícenině hradu Lanšperk.
Rovněž můžete využít Smyslově naučnou stezku Údolím Skuhrovského potoka, která je kombinací stezky smyslového vnímání a klasické naučné stezky. Na 17ti zastávkách doplněných výkladovými tabulemi a prvky pro smyslové vnímání se seznámíte s květenou i zvířenou území. Objevíte totemy a studánky, vyzkoušíte si čichárium i pohyb živočichů. Stezka začíná v obci Rybník u hřiště u chatové oblasti Srnov a končí nad obcí Skuhrov u silnice směr Lanškroun. Stezkou prochází cyklotrasa č. 4050.
Do České Třebové za sportem
Nabídka sportovního vyžití v České Třebové je opravdu pestrá. K dispozici jsou dobře vybavená sportoviště, volejbalová hřiště, tenisové kurty, fotbalový stadion, hokejbalové hřiště, zimní stadion, skate park, lezecká stěna nebo kuželna. Celý region je protkán bohatou sítí značených cyklostezek a cyklotras. Přímo ve městě se nachází sjezdový areál Peklák s červenou sjezdovkou dlouhou 800 m, a s převýšením 150 m. V létě je areál využíván jako bikepark nebo je možné si zde zapůjčit terénní káry. Celoročně je možné navštívit krytý plavecký bazén s tobogánem, vířivou vanou a parními komorami.
Sjezdovka Peklák
Do České Třebové za kulturou
Město má bohatou kulturní tradici. Českotřebovský divadelní spolek Hýbl oslavil více než 120 let své existence. Kromě něj existují ve městě i další: Triarius nabízející alternativní pojetí divadla nebo loutkové divadlo Čtyřlístek. Z významných kulturních akcí je třeba jmenovat Hudební festival Antonína Benewitze nebo Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka. Výborné zázemí pro kulturní akce představuje nově rekonstruovaná budova Kulturního centra spolu s modernizovanou Malou scénou. V klubu Modrý trpaslík se pravidelně koná festival Tyjátr na trati, zaměřený na malé jevištní formy a experimentální divadlo, Literáti na trati a Rock na trati.
V listopadu před svátkem svaté Kateřiny se koná tradiční Jabkancová pouť, na které se pečou a prodávají oblíbené jabkance. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších akcí nejen pro místní ale i pro turisty.
Jabkancová pouť
Pro vyhledávání informací o městě doporučujeme vyzkoušet Průvodce Českou Třebovou, bezplatnou aplikaci pro telefony s OS Android. Aplikaci naleznete na Google play pod názvem Česká Třebová či použijte QR kód.