Krok za krokem po České Třebové a okolí
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost • Video trasa
Krok za krokem po České Třebové a okolí
Přijměte pozvání do malebného městečka Česká Třebová a poznejte krásy, které Vám představí trasa Krok za krokem po České Třebové a okolí. Tato středně náročná trasa je vhodná jak pro cyklisty (doporučujeme trekingová kola), tak pro pěší či rodiny s dětmi. V úvodu Vás provede centrem města po nejzajímavějších památkách, dále budete pokračovat do nedaleké vesničky Kozlov, místa pobytu Maxe Švabinského, a zpět se vrátíte přes bývalé poutní místo a lázně Hory.
Trasa začíná v místě pro Českou Třebovou nejtypičtějším, v moderním dopravním terminálu, který vhodně spojuje železniční, osobní i autobusovou dopravu, v místě, které je vstupní branou regionu. Ať již do České Třebové dorazíte kterýmkoliv výše uvedeným způsobem, odtud můžete pohodlně vyrazit pěšky či na kole (pozn. kolo lze též zapůjčit v místní Půjčovně kol ČD: https://www.cd.cz/volny-cas/pujcovny-kol-cd/pardubicky-kraj/-5943/) obdivovat krásy města a okolí.
Trasa Vás velmi záhy dovede přímo do centra města, na Staré náměstí. Zde spatříte renesanční radnici, z roku 1547, před níž stojí morový sloup z roku 1706. V budově radnice naleznete Turistické informační centrum. V přilehlé ulici Klácelova nezapomeňte navštívit Městské muzeum, které se může pochlubit jedinečnou expozicí s názvem „Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí“. Dozvíte se více o železniční historii, zjistíte, že konstruktéři Velorexu pochází z České Třebové a rovněž objevíte akademického sochaře Františka Formánka jakožto vynálezce létacích strojů. V muzeu je instalováno mnoho exponátů, funkční model místního nádraží, část vagónu pro osobní přepravu, téměř celá vývojová řada vozítek Velorex nebo modely létacích strojů - www.mmct.cz. V těsné blízkosti muzea stojí klasicistní kostel (r. 1801) sv. Jakuba Většího.
Nejpůsobivější památkou města je rotunda sv. Kateřiny ze 13. století, která je nejstarší památkou ve městě a především jediná dochovaná románská rotunda ve východních Čechách. Prohlídky v rotundě zajišťuje městské muzeum, otevírací dobu naleznete na www.mmct.cz. Pod rotundou se každý rok v listopadu koná tradiční Jabkancová pouť, lidová slavnost, ke které neodmyslitelně patří jabkancoví umělci a místní specialita jabkance, což jsou sladké bramborové placky plněné tvarohem.
Až dorazíte do městského parku Javorka, nechte na sebe dýchnout atmosféru klidu a odpočinku. Park byl založen v roce 1885 a rozkládá se na ploše 3 ha. V parku naleznete např. rybníček s pohádkovou sochou Vodníka, Bosenský pavilon, sochu Šárky dle předlohy Quida Kociana, zákoutí s prolézačkami pro děti nebo hřiště pro seniory. Park Javorka slouží také jako turistická křižovatka.
Stoupání do kopce Vás odmění malebným výhledem do okolí, který se naskytne z rozhledny s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 m. Po této fyzické námaze si zasloužíte občerstvení. K tomu můžete využít vedle stojící výletní restauraci - Chatu Maxe Švabinského. Hlavním lákadlem tohoto místa je však chaloupka Maxe Švabinského.
Chaloupku č. p. 50. vlastnila umělecky založená rodina Rudolfa Vejrycha z Prahy, kterou v letech 1895–1919 navštěvoval malíř Max Švabinský. Ten zde, inspirován kozlovskou krajinou a lidmi, vytvořil mnoho výtvarných děl. Společně s Rudolfem Vejrychem a Otakarem Vaňáčem vyzdobil štít chaloupky výjevem Svatý Václav přijímá dary. Chaloupka je přístupná veřejnosti, otevírací dobu naleznete na stránkách městského muzea - www.mmct.cz.
Na konci výletu si svá zmožená těla zregenerujte u (dle pověsti) zázračného uzdravujícího pramene u kaple Panny Marie Pomocné. Samotná kaple je nevelká svatyně v klasicistním slohu. Tyto dříve fungující lázně navštívila na pozvání českotřebovského rodáka Františka Matouše Klácela i Božena Němcová. Dnes zde funguje výletní restaurace.