Loading...

Cestování do Polska - praktické informace

Tipy a novinky

Pokud se chystáte k našim severním sousedům do Polska, máme pro vás praktické a aktuální informace na cestu,  bezproblémový pobyt, parádní zážitky a štástný návrat domů.

Mezi nejoblíbenější cíle výletů patří: Hrad WawelZámek WindsorOsvětimKudowa Zdroj či Glucholazy


    Turistika.cz Polsko (1 931 příspěvků od zkušených turistů)

    
    Tipy na výlet (143)   Trasy (38)   Turistické cíle (1 639)   Cestopisy (63) 

    
Tipy a novinky (17)   Fotogalerie (24)     Moje dovolená (1)

Dopravní předpisy

Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h (23:00 - 05:00 je 60km/h). Mimo obec 90 km/h, na silnicích 1. třídy a rychlostní komunikace s 2 pruhy 100 km/h, na dálnici 140 km/h. Pokud pojedete s karavanem, tak mimo obec můžete jet max. 80 km/h. (více na UAMK).

Ruce na volantu
„Silniční kontrola, prosím předložte mi doklady potřebné k řízení motorového vozidla": pokud podobnou větu uslyšíte v Polsku, musíte nechat své ruce na volantu a vyčkat na další pokyny policisty. Doklady podávejte pomalu, někdy si je policisté dokonce vyndávají z kapsy řidiče sami. V případě neuposlechnutí vám hrozí vám pokuta v přepočtu cca 2500 Kč, v případě, že se případ postoupí soudu až 15000 Kč.

Dálniční poplatky a rychlostní limity
V Polsku nefunguje forma dálniční známky, ale platí se prostřednictví mýtného. To je vybíráno přímo na základě ujetých úseků v mýtných branách, zpoplatněné jsou však jen některé dálniční úseky. Rychlostní limity pro osobní vozidla jsou podobné jako v ČR, 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 100 km/h na rychlostní silnici. Dále pak 120 km/h na silnici pro motorová vozidla a 140 km/h na dálnici. Nízkoemisní zóny ve městech

Pro vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny jsou zpoplatněny tři úseky dálnic:


„Od 1. července 2024 omezuje vjezd aut do centra město Varšava. Omezen je vjezd vozidel s benzinovým motorem a LPG, které jsou starší 27 let nebo nesplňujícími normu Euro 2 a naftových vozidel starších 19 let nebo nesplňujících normu EURO 4. Celkově nařízení pokrývá plochu 37 kilometrů čtverečních, tedy zhruba vnitřních 7 % oblasti hlavního města. Za vjezd do zóny s podmínky nesplňujícím vozidlem vám může být uložena pokuta 500 PLN (téměř 3000 Kč). Kontroly provádějí jak městští strážníci, tak i policie. Zónu čisté dopravy pak plánuje od roku 2025 také Krakov," upozorňuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz. 

Zipování a zelená karta
V Polsku je povinnost vytvářet záchranářskou uličku a také tzv. „zipovat". Polské zipování je však jiné. Řidiči, kteří chtějí odbočit na hlavní silnici, na níž je kolona, mají přednostní právo se tam zařadit, byť podle dopravních značek přednost nemají.
„Mějte na paměti, že zelenou kartu v Polsku budete potřebovat. Při cestách po ČR ji již nemusíte mít fyzicky u sebe, protože všechny potřebné informace jsou dostupné v elektronickém registru. Avšak pro mezinárodní cesty, včetně těch do Polska, je stále vyžadováno mít u sebe zelenou kartu fyzicky. Elektronická verze může být v některých případech akceptována, ale nemůžete se na to spoléhat. Doporučuji proto mít s sebou vytisknutou verzi dokumentu," říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Povinná výbava
Polsko je součástí Vídeňské úmluvy o silničním provozu, což znamená, že by měla stačit povinná výbava na základě toho, v jaké zemi je vaše auto registrované. Jistotou je však doplnit povinnou výbavu podle polských pravidel. Do povinné výbavy auta v Polsku patří reflexní vesta pro všechny pasažéry, kteří se při mimořádné situaci pohybují mimo vůz, dále pak výstražný trojúhelník a hasicí přístroj. Pokud je vaše vozidlo taženo, musí být výstražný trojúhelník umístěn na zadní levé straně vozu. Bezpečnostní pásy se musí používat na všech sedadlech.

Cestovní pojištění
„Průšvih není vycestovat jen s evropskou kartičkou zdravotního pojištění, to se totiž nemusí vyplati. Máte s ní sice v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset vyšetření nejprve zaplatit a až následně vám jej proplatí vaše pojišťovna," říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Vyrazit autem do Polska můžete i v případě, že vlastní vůz nemáte. Anytime carsharing nabízí například speciální letní tarify (od jednodenního, přes třídenní až po sedmidenní) pro všechny ty, kdo si chtějí užít dovolenou či výlet na maximum. Můžete tak projet více míst, stejně tak být operativní i například podle počasí či spontánních nápadů na různé výlety do okolí. Všechna auta mají klimatizaci, vaše jízdy tak budou v maximálním komfortu pro vás i vaše spolujezdce, v nabídce jsou i kombíky.


Tip: Doporučení pro cestování

Historický vývoj

Slované se na území mezi řekami Odrou a Vislou usadili někdy kolem 5. století. V desátém století došlo k rozšíření křesťanství. Od této doby (vláda dynastie Piastovců) až do 16. století Polsko rozšiřovalo své území a moc. V době vlády Jagellonců bylo Polsko jednou z nejsilnějších evropských mocností. Následovalo období úpadku a územních ztrát, které vyvrcholilo trojím rozdělením Polska mezi Rusko, Rakousko a Prusko (v letech 1772, 1793 a 1795). Polsko, jako suverénní stát, vznikl znovu až po První světové válce. Po skončení II. světové války ztratilo Polsko část svého území ve prospěch SSSR. V roce 1948 se k moci dostala komunistická strana, která zemi vládla až do roku 1989, kdy se konaly první svobodné volby.

Počasí a podnebí

Polská republika leží ve střední Evropě u pobřeží Baltského moře. Povrch tvoří většinou nížiny a pahorkatiny, na jižních hranicích hory. Jsou tu rozsáhlé jezerní plošiny. Podnebí přímořské až kontinentální. Jedná se o surovinově bohatý stát s hospodářstvím, které od počátku 90. let 20. století prošlo transformací na tržní hospodářství. Je zde rozvinutá dopravní síť. K turistickým atrakcím patří např. historický Krakov.

Polské klima je ovlivněné z východu kontinentálním podnebím a ze západu přímořským. Výsledkem toho je velká proměnlivost a těžká předvídatelnost počasí. Značné rozdíly panují i mezi jednotlivými roky. Západní vítr přináší poměrně mírné zimy a deštivá léta, východní vzduch mrazivé zimy s teplotami okolo –20°C a suchá teplá léta a teploty kolem 30°C. Přičemž průměrné lednové teploty činí –1°C a červencové 19°C. V horských oblastech je počasí obzvlášť různorodé se stoupající nadmořskou výškou, srážky jsou zde mnohem vyšší než v nížinách. Roční úhrn srážek je na horách 1 500 mm, v nížinách mezi 450 – 600 mm.

Praktické informace

Ceny a život: Ceny jsou podobné jako u nás. U některého zboží i nižší, proto tam jezdí lidé hodně nakupovat.

Úřady a firmy mají obvykle otevřeno od 8.00, respektive od 9.00 do 16.00, nebo dokonce 17.00. Banky otevírají brzy v 8.00 až 8.15 a brzy zavírají, většinou už ve 14 hodin. Pošty mívají v neděli zavřeno, od pondělí do pátku mají otevřeno od 08.00 do 19.00 nebo 20.00, v sobotu jenom do 16.00. Obchody mají odlišné otevírací doby. Menší prodejny zavírají obvykle v 19.00, hypermarkety mívají otevřeno do 22.00 nebo nonstop.

Zábava & aktivity

Do Polska můžete jet za kulturou (historická města, hrady, zámky, muzea) nebo za přírodou. Velkým turistickým lákadlem jsou polské hory. Určitě může být zajímavé prohlédnout si Tatry jinak, než ze slovenské strany, na nedostatek zájmu si určitě nemohou stěžovat ani jiné lokality jako Polské Beskydy, Bieszczady, Pieniny nebo Stolové hory. Pokud jste unaveni chozením po kopcích a horách, můžete ještě využít celého baltického pobřeží - Balt je sice studený, ale pro nás, suchozemce, má své kouzlo. Můžete navštívit třeba Gdaňský záliv, obzvláště poloostrov Hel je místem, které by se vám mohlo líbit. Ve večerních hodinách je možnost navštívit různé bary, diskotéky nebo noční podniky.

 

Poslední aktualizace: 16.1.2025
Cestování do Polska - praktické informace na mapě
fotka uživatele redakce_turistikacz
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Cestování do Polska - praktické informace

Cizinci v Polsku: jejich přínos pro hospodářství a kulturu země
Cizinci v Polsku: jejich přínos pro hospodářství a kulturu země
Tipy a novinky
Počet cizinců v Polsku v posledních letech neustále roste. V roce…
0.5km
více »
Turistická známka č. 517 - Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Turistická známka č. 517 - Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Turistická známka
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – muzeum biograficzne w Warszawie, w Zamku Ostrogskich,…
0.6km
více »
Památník Mikuláše Koperníka
Památník Mikuláše Koperníka
Pomník
hodnoceni 8/10
Před budovou polské Akademie věd se nachází pomník zakladatele moderní…
0.8km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Josefa ve Varšavě
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Josefa ve Varšavě
Kostel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Josefa ve Varšavě (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w…
1km
více »
Památník prince Józefa Antoniho Poniatowského ve Varšavě
Památník prince Józefa Antoniho Poniatowského ve Varšavě
Pomník
Památník prince Józefa Antoniho Poniatowského ve Varšavě (Pomnik księcia…
1km
více »
Památník Adama Mickiewicze ve Varšavě
Památník Adama Mickiewicze ve Varšavě
Památník
Památník Adama Mickiewicze se nachází v centru Varšavy, ve starém městě, na ulici Krakowskie Przedmiesce. Kousek od památníku je pre…
1.1km
více »
Varšava, ulice Krakowskie Przedmieščie
Varšava, ulice Krakowskie Przedmieščie
Ulice
hodnoceni 10/10
Tato ulice vede novější částí Varšavy. Začíná u Královského náměstí a vede…
1.2km
více »
Varšava, Královský zámek
Varšava, Královský zámek
Zámek
hodnoceni 10/10
Královský zámek (Zamek Królewski) se mi podařilo navštívit až při třetí…
1.3km
více »
Varšava, Královské náměstí, socha Zikmunda III.
Varšava, Královské náměstí, socha Zikmunda III.
Socha
hodnoceni 10/10
Socha Zikmunda III. stojí uprostřed Královského náměstí (článek). Sloup…
1.4km
více »
Varšava - Královský hrad
Varšava - Královský hrad
Zámek
hodnoceni 9/10
Královský hrad (Zamek Królewski) stojí na Zámeckém náměstí při vstupu do S…
1.4km
více »
Palác kultury i nauki
Palác kultury i nauki
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Výšková budova v centru Varšavy nápadně připomíná pražský hotel Internacional, je však o poznání větší a mohutnější. Polsko…
1.9km
více »
Turistická známka č. 240 - Taras widokowy – XXX piętro PKiN w Warszawie
Turistická známka č. 240 - Taras widokowy – XXX piętro PKiN w Warszawie
Turistická známka
Aby spojrzeć na Warszawę z góry, można wyjechać jedną z dwóch wind, na wys. 114 m i skorzystać z…
2km
více »
Turistická známka č. 539 - Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie
Turistická známka č. 539 - Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie
Turistická známka
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to jedyne muzeum uczonej na świecie. Powstało w 1967 r.…
2km
více »
Polsko - Warszawa - pomník Sklodowské
Polsko - Warszawa - pomník Sklodowské
Pomník
hodnoceni 10/10
"Šla jsem sama na procházku nad Wislu. Tato řeka má pro mne půvab, který nedovedu pochopit". Přibližně takto píše ve svém dopise Mar…
2.1km
více »
Budova Varšavské Polytechniky
Budova Varšavské Polytechniky
Dům, budova
Budova se nachází na náměstí polytechniky (Plac Politechniki) blízko centra Varšavy, přičemž budova je sevřena ulicemi Nowowiejská a…
2.5km
více »
Ve Varšavě je k nebi blízko
Ve Varšavě je k nebi blízko
Hlavní město
Varšava není lákavým turistickým cílem, alespoň pro Čechy ne. Za dva dny v…
3.3km
více »
Warszawa 24.04.2015
Warszawa 24.04.2015
Fotogalerie
Spojili jsme návštěvu finále eSportu s prohlídkou některých…
3.4km
více »
Varšava - Královské náměstí a městské hradby
Varšava - Královské náměstí a městské hradby
Hradby
hodnoceni 10/10
Královské náměstí bývalo předním nádvořím zámku. Současná podoba je z…
3.4km
více »
Na skok do Wawy
Na skok do Wawy
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Hlavní město Polska Varšava není zrovna turistickou destinací č. 1. Větši…
5.4km
více »
zavřít reklamu