Varšava, Královský zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Královský zámek (Zamek Królewski) se mi podařilo navštívit až při třetí návštěvě Varšavy. A je to skutečně nevšední umělecký zážitek!
V zámku je několik prohlídkových okruhů. Vzali jsme si základní okruh, královské komnaty v 1. patře za 25 zlotých (1 zlotý=6,60 Kč).
Interiéry zámku za vlády krále Stanislawa Augusta Poniatowského (1732-1798, král v letech 1764-1795) patřily k nejkrásnějším v Evropě. Po 2. světové válce byly obnovené podle historických fotografií a materiálů.
Ironií osudu je, že král Stanislaw August, jeden z favoritů ruské carevny Kateřiny II., vládl v době, kdy došlo k trojímu dělení Polska a Polsko přestalo existovat. Proto roku 1795 abdikoval a dožil v Petrohradě.
Postupně jsme si prohlédli sály ve stylu klasicismu: Velký sál, Královský sál, Taneční sál, Rytířský sál s plátny malíře Bacciarelliho, Trůnní sál, Královská ložnice, Mramorová pracovna s portrétem krále Stanislawa Augusta, Konferenční sál, Audienční sál. Dále jsou v 1. patře komnaty králova bratrance knížete Stanislava, Senátorský a Sněmovní sál.
Součástí prohlídky bylo promítání v přízemí. Film o historii zámku a smutný snímek z 2. světové války, jak po bombardování zůstaly ze zámku jen Trosky a z Varšavy ruiny...
Něco z historie: Dřevěný obranný hrad založil ve 13. století mazovský kníže Boleslav II. Později byl na stejném místě postavený gotický hrad v 15. století. Koncem 16. století byl hrad přestavěný na renesanční zámek, který se skládal z 5 křídel. Poslední přestavba proběhla v 18. století.
Zámek byl sídlem mazovských knížat, rezidencí polských králů a místem pořádání sněmů. Roku 1791 zde byla schválená Konstituce 3. máje, 1. ústava svého typu v Evropě. V letech 1921-1939 byl zámek sídlem polského prezidenta.
Válkou zničený zámek byl postupně obnovovaný od roku 1971. Pořádaly se národní sbírky, pomohly zahraniční dary od polských emigrantů. Zámek byl zpřístupněn roku 1984.