Cestovatel se na kole Apache chystá přejet celou Afriku
Cestovatel Tadeáš Šíma zahájil finální přípravy na expedici „Na kole přes Afriku“. Ve čtvrtek 14.6.2017 převzal v pražském Kayak Beach baru v Praze na Náplavce kolo Apache Hawk A5, na kterém by chtěl během 7 až 10 měsíců zdolat trasu dlouhou 14.000 kilometrů podél celého západního pobřeží Afriky. „Kvalitní kolo je pro mě naprosto zásadní, protože opravit prakticky cokoliv například v písečném prostředí Sahary, je zhola nemožné. Takže mám obrovskou radost a začínáme s úpravami,“ řekl hned po předání kola Tadeáš Šíma.
Kolo, na kterém se cestovatel pokusí překonat Afriku, je ze standardní sportovní řady horských kol. Speciální úpravy ho ale samozřejmě čekají. „Kolo se kvůli jednoduchosti oprav musí osadit mechanickými kotoučovými brzdami místo stávajících hydraulických. A také se musí doplnit o speciální doplňky jako jsou odolné nosiče, brašny na veškeré vybavení na cesty a také třeba výkonná světla. Jsme moc rádi, že velkého cestovatelského sympaťáka můžeme touto cestou podpořit. Zároveň to samozřejmě bude velký test kola v extrémních afrických podmínkách,“ komentoval předání kola zástupce marketingu značky Apache Štěpán Pleskač.
Nadcházející expedice je Tadeášovým druhým pokusem o zdolání afrického kontinentu na kole. V září 2016 odstartoval svůj první pokus o zvládnutí trasy z rodných Prachatic až do Kapského města. „Přes Německo a Francii jsem došlapal do španělské Barcelony, kde jsem se nalodil na trajekt směr Tangier. V Maroku jsem dojel do hlavního města Rabat, kde jsem si chtěl zařídit víza do Mauritánie a Senegalu a byl jsem donucen v tomto městě trávit víkend. Když jsem se jel v sobotu projet k oceánu, byl jsem přepaden a o kolo okraden. Tato situace mne donutila výpravu po 40 dnech předčasně ukončit a vrátit se zpátky domů,“ popisuje nezdar první výpravy Tadeáš Šíma.
Letošní pokus nebude začínat na Šumavě, ale kolo, vybavení i samotného cestovatele, doveze do Barcelony kamion. Tam se Tadeáš znovu nalodí na trajekt do Tangieru. Odtud až do Kapského města.
v Jihoafrické republice pojede cyklista podél západního pobřeží Afriky sám. Cesta je naplánována přes Západní Saharu do Mauritánie. Tam by měl nasednout na nejdelší nákladní vlak na světě, který vede z Nouadhibou k saharským povrchovým dolům na železnou rudu. Odtud se vydá do Dakaru, kde musí vyřídit většinu byrokracie spojené se získáním víz do dalších států. Jde o Gambii, Guineu, Mali, Burkina Faso, Ghanu, Togo, Benin, Nigérii, Kamerun a Gabon. „V těchto státech bych rád navštívil několik národních parků a poznal styl života tamějších obyvatel. V Kongu bych rád navštívil Arthura Sniegona, který se v rámci neziskové organizace Save Elephants zabývá ochranou slonů afrických a bojem proti pytlákům,“ popisuje nesportovní program expedice cestovatel. Trasa dále povede na jih přes DR Kongo, Angolu, Namíbii až do JAR, kde v Kapském Městě svou výpravu zakončí. „Samozřejmě vůbec není vyloučeno, že itinerář expedice se bude měnit za pohybu. Afrika není pro cestovatele jednoduchý kontinent a řadu událostí, které mě na cestě potkají, prostě nevymyslím. A důležité bude také vyrovnat se se samotou, “ připravuje se na potíže na afrických cyklocestách Tadeáš Šíma. Celá expedice by měla trvat 7 až 10 měsíců. Zhruba 14 tisíc kilometrů dlouhá cesta vede přes pouště, pralesy a Hory s kuchyní a ložnicí v cyklistických brašnách. Denně hodlá Tadeáš ujet od 80 do 120 kilometrů.
O Tadeáši Šímovi:
Pětadvacetiletý Tadeáš Šíma je absolventem oboru plánování a řízení krizových situací ČVUT v Praze. Cestám za hranice ČR se aktivně věnuje od 17 let. Většinu tras zatím absolvoval autostopem. V roce 2012 Tadeáš Šíma zdolal nejvyšší sopku Asie Damávand (5610 m n. m.) v Iránu. V roce 2013 uskutečnil výpravu do střední Asie, konkrétně do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, kde s přáteli objevovali pohoří Ťan-Šan a Pamír. Následovaly výpravy autostopem do států Gruzie a Arménie, Turecko, Albánie a Kosovo. Připravovaná expedice Na kole přes Afriku je zatím jeho největší cestovatelskou výzvou.
O Apache Bicycles:
Apache Bicycles je česká značka jízdních kol s tradicí od roku 2001. Od roku 2008 se společnost intenzivně zabývá také výrobou elektrokol. Je obecně považována za průkopníky elektrocyklistiky v České republice. V současnosti je to zároveň největší výrobce elektrokol v ČR. V nabídce Apache Bicycles najdete horská, crossová a dětská jízdní kola a horská, crossová, městská a skládací elektrokola. V rámci společenské odpovědnosti podporuje značka Apache Bicycles řadu charitativních projektů. Vlajkovou lodí mezi těmito projekty je Apache mění život, kdy se snaží lidi se zdravotním handicapem pomocí elektrokol integrovat do aktivního života.