Cíle v Moravské bráně jsou na sezonu připraveny
Turistické cíle v Moravské bráně, což je asi 40 km dlouhé údolí mezi Oderskými a Hostýnskými vrchy na Střední Moravě, se rozhodly nespoléhat jen na propagaci organizovanou Olomouckým krajem, ale spolupracují a propagují se společně právě jako Moravská brána.
Moravská brána je geografický pojem, který je snadno dohledatelný na mapě ČR a i turisté z Čech tuší, kde ho hledat. Možná ale mnozí neví, že tato oblast na relativně malém prostoru skrývá řadu unikátů a lákavých cílů a že je zde možné strávit zajímavou dovolenou.
Tuto formu spolupráce cíle v Moravské bráně zvolily proto, že takovéto přirozené celky (jako je třeba v Čechách Český ráj nebo Polabí) turista vnímá jako jednu oblast, která je pro něj snadno uchopitelná.
Své síly spojila všechna tři města – Přerov, Lipník n. B. a Hranice, přidaly se k nim Lázně Teplice n. B. a také klasické turistické cíle – Muzeum Komenského v Přerově, hrad Helfštýn a Zbrašovské aragonitové jeskyně.
Je vhodné, když turista zavítá například do Zbrašovských aragonitových jeskyní a tam se mu dostane doporučení k návštěvě hradu Helfštýna nebo Muzea Komenského v Přerově. Vše je v dojezdové vzdálenosti max. 40 km, což je ideální pro výlety. Turista tak může v Moravské bráně strávit celý týden a každý den má co objevovat a navštěvovat.
Původní idea byla, že se subjekty v Moravské bráně budou navzájem informovat o své činnosti a “posílat” si turisty, postupně došlo k dohodě nad společnou propagací, dnes existují propagační materiály, které propagují Moravskou bránu a uvažuje se o vzniku jednoduchých webových stránek.
Letos začne toto volné sdružení používat logo - cimbuří evokuje hrad Helfštýn nebo i městské hradby (historická města Lipník n. B., Přerov, Hranice), vlny mohou značit jak řeku Bečvu, tak lázně a teplickou kyselku a zcela vlevo je znázorněna Hranická propast, nejhlubší propast v ČR. Celé logo je zarámováno do tvaru brány, Moravská brána je totiž od pradávna skutečně bránou, spojnicí mezi Hanou a Slezskem (logo samostatně v příloze e-mailu).
Jednotlivé subjekty připravily pro sezónu 2011 řadu novinek:
Město Přerov
„Veškeré kulturní a společenské dění se letos ponese v duchu oslav 755 let od povýšení Přerova na město královské, což je dokladem, že město Přerov má svou zajímavou historii,“ sdělil primátor města Jiří Lajtoch. První akcí je 5. ročník folklórního festivalu „V zámku a podzámčí“, který proběhne na Horním náměstí od 17. do 18. 6. 2011. Oslavy vyvrcholí 5. – 7. 8. 2011 v rámci Svatovavřineckých hodů bohatým kulturním programem, kdy se představí i partnerská města ze zahraničí. Další akcí je již XXVIII. ročník Československého jazzového festivalu, který se uskuteční ve dnech 20. – 22. 10. 2011. Touto nabídkou však kulturní život městě Přerově zdaleka nekončí!
Město Hranice
Město Hranice nabídne v nadcházející turistické sezóně prohlídku historického centra s průvodcem. Projdete se místy, kde dříve bylo obydlí kata, mučírna či městské lázně, zájemci o širší okruh mohou navštívit tajemná zákoutí židovského hřbitova. Pro milovníky výšek je zpřístupněna vyhlídka radniční věže. Hranice i okolí nabízejí bohaté kulturní vyžití v podobě letních festivalů, slavností, koncertů v centru města nebo výstav. Nejen pro rodiny s dětmi je pak k dispozici moderní aquapark s vodními atrakcemi, tobogánem a v letních měsících s venkovním koupalištěm. „Potenciál Hranic a Hranicka v oblasti cestovního ruchu je obrovský,“ konstatuje starostka Radka Ondriášová.
Kontakty pro informace z cestovního ruchu: www.mic.hranet.cz
Město Lipník nad Bečvou
Rok 2011 je pro Lipník rokem kovářským. Letošní turistická sezóna bude zahájena 1. května speciální kovářskou prohlídkou města. Na konci srpna se stane hostitelem konference Evropských kovářských měst, kdy se do Lipníka sjedou zástupci 16 měst z celé Evropy. Lákadlem pro návštěvníky je výstava Kov ve městě - kované plastiky v exteriéru města. „Letos půjde výhradně o české a slovenské autory, spojené s Hefaistonem, jehož jubilejní ročník se v roce 2011 koná,“ přiblížil kovářský rok starosta města Miloslav Přikryl.
Až do 30. září je možno využít bezplatných prohlídek nabízejících klasickou trasu historickým jádrem, kovářskou prohlídku či trasu zaměřenou na židovské kořeny zdejších obyvatel. Sobotní odpolední prohlídky budou nově zakončeny varhanní tečkou v kostele sv. Františka Serafínského. Během celého roku můžete navštívit rozmanité výstavy v galerii Konírna v rekonstruovaném západním křídle zámku. Lipník je „Historickým městem Olomouckého kraje“ za rok 2010.
www.mesto-lipnik-cz; http://info.mesto-lipnik.cz/
Lázně Teplice nad Bečvou poskytují různorodou péči, od ryze odborné léčebné až po relaxační procedury pro každého, kdo si chce odpočinout v rukou profesionálů. Lázeňské programy je možno doplnit o pobyt v novém wellness centru Moravan, o kryoterapii v poláriu Arktika nebo si jen tak posedět v kavárnách či na letních terasách. Novinkou pro rok 2011 jsou zlaté, stříbrné a bronzové pobyty pro stálé klienty, kteří se do lázní opakovaně vracejí. Byl spuštěn nový web s tváří lázní, herečkou paní Zlatou Adamovskou. „14. května slavnostně otevíráme kolonádu, je připraven bohatý kulturní program,“ pozvala všechny Irena Vašicová, ředitelka lázní. Lázně jsou také častým cílem pěším či cyklistických výletů.
Zbrašovské aragonitové jeskyně poskytují nově návštěvníkům možnost prohlídek již od února, a to dvakrát denně. Plná sezóna se rozbíhá od 1. dubna. Prohlídku podzemních prostor obohatí od července až do konce října opět výtvarné umění, a to výstava soch akademického sochaře Miroslava Machaly. „Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jedinými jeskyněmi v republice, kde se prezentaci současného výtvarného umění věnujeme už od 80. let,“ pochlubila se vedoucí správy jeskyní Barbora Šimečková. Jeskyně jsou nejteplejšími zpřístupněnými jeskyněmi u nás, prohlídka trvá asi 50 minut a lze ji vhodně spojit s procházkou teplickými lázněmi a návštěvou nedaleké Hranické propasti.
www.caves.cz, www.jeskynecr.cz
Hranická propast leží nedaleko lázní Teplic n.B. na vrchu Hůrka a se zatím dosaženou hloubkou 289,5 m je nejhlubší propastí ČR. Je jedním ze zastavení naučné stezky vedoucí od autokempu v Hranicích k železniční stanici Teplice n. B. Propast je k nahlédnutí volně přístupná a budete-li mít štěstí, možná při vaší vycházce narazíte i na potápěče, kteří zde pravidelně provádějí průzkum zatopených částí.
Muzeum Komenského v Přerově
V roce 2011 Muzeum Komenského připravilo dva velké výstavní projekty. Nejprve bude vernisáží dne 5. května zahájena výstava "Tou knihou jsem si zamiloval Japonsko", která bude v průběhu trvání doplněna řadou doprovodných programů. Na podzim se naopak všechny výstavní prostory muzea na přerovském zámku zaplní mašinkami, vlaky, kolejemi a vůbec vším, co je spojeno s dráhou. Od 15. října až do konce února si budeme připomínat 170. výročí příjezdu prvního vlaku do Přerova. Výstava ponese název "Povídání o mašinkách – 170 let železnice na střední Moravě“. Výstavy jsou doplňovány edukačními programy pro školy, nechybějí akce jako noční prohlídky nebo Muzejní noc.
„Muzeum má nové webové stránky, které nově integrují všechny součásti muzea (Helfštýn, ORNIS) a také pojímají samostatně zámek v Přerově, což je nejen sídlo muzea, ale také zajímavý kulturní objekt,“ říká ředitel muzea Radim Himmler.
Hrad Helfštýn
Správa hradu Helfštýna chystá pro letošní rok více než 20 kulturních a zábavních akcí. Kromě tradičních projektů zaměřených na umělecké kovářství, jakými jsou např. Hefaiston (letos jubilejní, 30. ročník) nebo Kovářské forum, je v plánu také řada novinek, například přehlídka psích dovedností nazvaná „Hafani na Helfštýně“. „Ke kovářství se vztahuje tako výstava historických bicyklů, protože jejich konstruktéři byli v minulosti kováři,“ odhaluje spojitost kovářství a cyklistiky kastelán hradu Helfštýna Jan Lauro. Příznivci rozmanitých druhů žonglérského umění si pak přijdou na své při „Hradních kejklích“. V průběhu roku se dostanou ke slovu také folklórní tvůrci, moderní umělci, filmaři, sportovci, skupiny historického šermu, hudebníci a mnozí další.
Balíčky zážitků
Od roku 2010 nabízí Hranická rozvojová agentura jakožto koordinátor Destinačního managementu na Hranicku na svém turistickém portálu balíčky zážitků. Je to nabídka turistických produktů z různých oblastí, ať už je to cykloturistika, adrenalin, sport i relax. Konkrétně si turisté, návštěvníci, ale i obyvatelé regionu mohou vybrat z těchto balíčků zážitků: Mlynářský cyklovíkend na Hranicku, Wellness centrum, Akrobatické lety, Pozorovací lety, Vyjížďky na koních, Golf, Paintball, Netradiční kurzy. Všechny tyto služby je možno objednat on-line na www.hranicko.eu nebo je zakoupit přímo v IC v Hranicích.