Církevní turistika představuje trend budoucnosti - říká Pavla Konopová, ředitelka JCCR
Jihočeský kraj se připojí k celostátnímu projektu propagace církevních památek. Domácí i zahraniční návštěvníci jižních Čech by měli už v příštím roce mít k dispozici ucelený seznam významných sakrálních staveb a pamětihodností v regionu, stejně jako nabídku tematických výletů, zaměřenou například na určité druhy církevní architektury.
Takzvaná církevní turistika zažívá v posledních letech v západní Evropě velký rozmach, a to zdaleka nejen u věřících turistů. Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) proto očekává, že vytvoření speciálního programu pro tento druh turistiky pomůže zvýšit návštěvnost kraje.
„Jižní Čechy jsou církevními památkami doslova poseté, bohužel o některých z nich ví pouze místní,“ uvedla ředitelka JCCR Pavla Konopová. Centrála se proto začíná zapojovat do vytváření speciální mapy a katalogy, v nichž návštěvníci najdou přehled zajímavých míst pro církevní turistiku. „Naším cílem ale zůstává, aby turisté zůstali v jižních Čechách co možná nejdelší dobu, neodjížděli po návštěvě jedné památky. Z toho důvodu se připravuje také nabídka určitých tematických okruhů, v jejichž rámci by lidé mohli u delšího pobytu cestovat od jedné památky ke druhé,“ řekla Pavla Konopová. Celá řada sakrálních staveb, ať už je to třeba svatyně v Lomečku na Strakonicku nebo křížová cesta v Římově u Českých Budějovic či Klokoty na Táborsku, přitom podle ní leží v nádherné přírodě a návštěvníci tak mohou spojit prohlídku těchto památek například s cyklistickým výletem nebo jinými aktivitami.
Propagace církevní turistiky není jen jihočeskou specialitou. Seznamy sakrálních staveb, využitelných při propagaci cestovního ruchu, vznikají postupně v celé republice. Projekt „Prezentace a propagace církevních památek a kulturně-historického dědictví křesťanství na území České republiky“ je v rámci Integrovaného operačního programu realizován agenturou HelpTour. Partnery projektu jsou agentura Czechtourism, Asociace průvodců, Asociace turistických informačních míst a agentura Východní Morava. „Církevní cestovní ruch je součástí širokého spektra turistických aktivit a návštěva kostela či jiných sakrálních památek a pamětihodností je zároveň turisty vnímána v mnoha rozličných kontextech. Pro většinu turistů je návštěva kostela pouze jedna součást jejich cesty. Jejich další aktivity mohou být například klasická prohlídka středu města, procházka po okolí, návštěva muzea, koncertu či restaurace,“ upřesnil Marek Toušek z agentury HelpTour.
Už v blízké budoucnosti by pod oficiální značkou „Církevní turistika v České republice“ měli návštěvníci najít širokou nabídku výletů, spojených s křesťanskou a církevní tradicí a sakrální architekturou na našem území. Projekt je realizován v rámci Integrovaného operačního programu.
V západní Evropě je zejména v poslední době církevní turistika velmi oblíbená, lidé při ní totiž často objevují zajímavá místa s velkou duchovní hodnotou, o kterých dosud neměli ani tušení. „Tento druh turistiky představuje pro jižní Čechy velkou šanci nabídnout návštěvníkům zase něco nového, rozšířit turistickou nabídku o nový, zajímavý produkt,“ míní ředitelka centrály. Projekt přitom podporuje i církev. „Každou iniciativu, která zdůrazní význam církevních památek v jižních Čechách, vítáme,“ uvedl generální vikář Biskupství českobudějovického Adolf Pintíř. Připomněl, že už dnes jezdí do Jihočeského kraje řada poutníků a turistů, vyhledávajících právě návštěvu kostelů, kaplí a jiných sakrálních staveb. „V Kájově u Českých Budějovic už dokonce funguje jedna z prvních turistických ubytoven speciálně pro takové poutníky,“ řekl Pintíř.
www.jccr.cz, www.jiznicechy.cz