Co turisty láká a jinde se nedozvíte
Pryč jsou doby, kdy chodili nebo jezdili turisté jen do přírody za čerstvým vzduchem. V dnešní době láká k výletům mnoho opravených a zrekonstruovaných hradů, zámků a dalších kulturních památek. Čím dál oblíbenější jsou technické památky a zážitková turistika (lázně, gurmánství, lanové parky a další). Pojďme se inspirovat a podívat se na pár hezkých míst.
Příroda a pěší turistika
Do přírody můžeme vyrazit kdykoliv a prakticky kamkoliv. Stále ji máme u nás dost a nic nás to nestojí. Velice oblíbené jsou pochody Klubu Českých Turistů, kterých se koná každoročně několik stovek. Mnoho z nich má více než 40ti letou tradici a účastníků jednotlivých pochodů jsou tisíce. Většinou se chodí po značených trasách, o které se pravidelně starají tzv „značkaři“ ze zmiňovaného klubu. Kudy cesty vedou a kam se po které vydat můžete naplánovat podle mapy. Nejoblíbenější mezi turisty jsou mapy od společnosti SHO CART, z těch internetových to pak jsou www.mapy.cz.
Pokud se budete chtít vydat mimo turistické trasy a objevit další z tisíce krásných přírodních památek, zkuste se inspirovat zážitky a zkušenostmi ostatních turistů na www.turistika.cz. Jen v ČR zde najdete tisíce hezky popsaných cíů od zkušených turistů. Každý měsíc zde přibývají desítky dalších zajímavých výletních cílů.
Jedním z často hledaných turistických cílů je arboretum. V České republice jsou jich desítky. Zkusme si několik z nich ukázat. Třeba v parku ve Vysokém Chvojně najdeme stromový park, vysázený lesmistrem Adolfem Laufkem Sandtnerem. Jsou zde vysázeny stromy ze všech světadílů severní polokoule, najdeme zde 62 druhů jehličnanů a 152 druhů listnatých dřevin. Další najdeme v CHKO Český ráj. Bylo otevřeno 1.6.1979 a vede od zámku Hrubá Skála až ke skalní vyhlídce Hlavatice. Leží v sousedství hájovny. Je zde 35 druhů stromů, převážně ze Severní Ameriky, a mnoho dalších. V sezóně je zde otevřeno informační středisko Českého Ráje. Arboretum je dostupné po červené značce z Turnova (6 km) a tvoří součást stovek výletů každý rok.
Další navštěvovaný turistický cíl z přírodních památek jsou skalní útvary. Mezi ty nejzajímavější patří Adršpašské skály nebo taktéž Východočeský Český ráj. Mezi ty méně známé, avšak neméně zajímavé patří například Albertovy skály vypínající se nad Slapskou přehradou. Najdete je na pravém břehu Slapů a jsou přírodní rezervací. Na Moravě můžete navštívit Lačnovské skály. Je to pískovcový skalní útvar na hřebeni Vizovických vrchů. Přístup nejlépe po žluté značce na jižní straně hřebene. Jde o dvě skupiny cvičných skal (Horní a Dolní). Z Horních skal je rovněž pěkný výhled na Bílé Karpaty.
Kulturní a technické památky.
Hrady a zámky patří mezi nejnavštěvovanější místa vůbec. Jen Pražský hrad navštívilo v roce 2008 1,34mil návštěvníků. Mnoho z nich nabízí kromě historie i zajímavé akce, hlavně pro děti. Jedním z nich je Hrad Bouzov na Hané, nedaleko Litovle. Tento pohádkový hrad, kde se natáčel seriál Arabela nebo pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, nabízí kostýmované večerní prohlídky pro odvážné a výstavy mnoha pohádkových kostýmů, nejen ze zmiňovaných pohádek.
O něco méně navštěvované jsou technické památky. Ta nejoblíbenější co do počtu turistů je Petřínská rozhledna s více než 300.000 turisty ročně. O polovinu méně návštěvníků měla Žižkovská věž. Jedná se o počet návštěvníků, dle CzechTourismu. My vám opět doporučíme ty méně známé rozhledny nebo třeba elektrárny.
Mezi rozhledny, kterých jsou stovky po celé naší republice a stojí určitě za návštěvu, patří rozhledna na hoře Kleť (1084 m n. m.) nejvyšším vrcholku Blanského lesa. Leží asi 12 km od Českého Krumlova. Autem můžete dojet až k nástupu na lanovku. Dále můžete buď lanovkou dlouhou asi 1,5 km což trvá zhruba 20 min., nebo pěšky. Zdolat musíte přibližně 350-ti metrové převýšení.
Další specifická technická památka je přehrada s elektrárnou Les Království. Je známá též pod názvem Bílá Třemešná. Byla vystavěna v letech 1910 – 1919 nedaleko Dvora Králové nad Labem. Podnětem k výstavbě stejně jako u mnoha jiných byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Řečištěm v místě přehradního profilu protékalo 330 m3/s, což se blížilo stoleté vodě. Tato povodeň způsobila velké škody na budovách a mostech v hustě zalidněném a průmyslovém kraji a v otevřeném údolí mezi Dvorem Králové n. Labem a Jaroměří.
Zážitková turistika
Česká republika skýtá tisíce příležitostí pro aktivní trávení volného času a vytvoření nebo umocnění zážitku. Mohou to být návštěvy hospodářských stavení, lanových parků, sportovních a zábavných center. Dále pak se čím dál tím více objevují výlety za gurmánstvím. Například pivní turistika spojená s návštěvnou pivovarů je velmi v kurzu. Právě Plzeňský pivovar byl v roce 2008, dle CzechTourismu, druhou nejnavštěvovanější technickou památkou.
Specifické pro Českou republiku jsou turistické známky, jejichž sběratelů je více než 15.000. Mohou sbírat do své sbírky 1700 dřevěných koleček. Letos nově, díky internetové technologii, mají sběratelé svůj žebříček. Další sběratelskou vášní mohou být magnetky nebo pohlednice, ale nejsou zdaleka tak rozšířené a oblíbené jako turistické známky.
Čím dál více lidí také provozuje tzv „Geocaching“. Hledají skryté poklady a díky tomu si zpestřují nebo dokonce plánují své výlety. V České republice jich je odhadem okolo 12tis.
Důležitý je pobyt na zdravém vzduchu a poznávání nových míst
Všichni se shodneme, že turistika, výlety a vůbec cestování jsou ve všech směrech pozitivní trávení volného času. Turistika dnes už neznamená jen výlet do lesa s batůžkem a svačinou. Je to rozsáhlý fenomén, který má v České republice hluboké tradice. Turisté mají své webové stránky, kde se sdružují a sdílejí své zkušenosti. Píši si, kde je co zajímavého, kde dobře nebo špatně vaří. Prostě si navzájem sdělí kam je dobré jet a kam ne. Každý, kdo svůj příspěvek přidá, dostává peníze z každého jeho přečtení. Kdokoliv se na stránky může zaregistrovat a přidat svůj zážitek nebo zkušenost. Adresa je jednoduchá, www.turistika.cz. A pokud psát nechcete, můžete se na stránkách zdarma nechat inspirovat. Sílu v nohou do dalších výletů!