Dálková cyklotrasa číslo 38.
Pokud nejste příznivci cykloturistiky, tak vám asi uvedený nadpis nic neříká. I mnozí vášniví cyklisté říkají, že jezdit podle nějakých šipek a značek není nic pro ně. Stejně jako v lyžování jsou příznivci freeridingu, tak stejně se najdou mezi vyznavači jízdy na kole ti, kteří jezdí po běžných veřejných komunikacích nebo neznačených cestách. Nicméně se vzrůstajícím silničním provozem a i jistou nevraživostí mezi automobilisty a cyklistyje stále více těch, kteří dají přednost vyhrazeným cyklostezkám, zejména v území, kde jsou hosty v třeba rámci dovolené.
Právě pro tuto, jak se dnes říká, cílovou skupinu je určena cyklotrasa 38. která protíná území působnosti Turistické oblasti Pošumaví, z.s. od obce Běšiny po městečko Švihov. Je jednou z dálkových cyklotras v Plzeňském kraji, protože je projektována jako spojnice bavorského Mnichova s Prahou. Na české území vstupuje v Alžbětíně jako pokračování Cyklostezky lesní dráhy vedoucí údolím řeky Řezná (Regental). Pro dálkové cyklisty jsou tam v relativně blízkém okolí trasy vedoucí kolem Dunaje nebo řeky Isar z Deggendorfu až do Innsbrucku.
Vraťme se ale zpět do Pošumaví, kde začíná bezpečná stezka v již zmiňovaných Běšinech, kam je možno dorazit vlakem z Klatov, Sušice i Horažďovic. Cyklista zde najde údolní, nekopcovitou komunikaci, která ho povede přes osady Hubenov a Radinovy do Vrhavče. Zde je možno se občerstvit ve známé restauraci U Hošků a pokračovat přes Malou Vísku do Lub, které jsou již čtvrtí Klatov. V Lubech u fotbalového hřiště TJ Start Luby je možno si v turistickém přístřešku dobít chytrý telefon a podívat se, co vše je možno v Klatovech navštívit.
Po projetí Klatov po vedlejších komunikacích je možno se nedaleko autobusového i vlakového nádraží znovu napojit na vyhrazenou komunikaci po které je možno pokračovat až do místní části Klatov Tajanova. V osadě začíná přibližně 2 kilometrová naučná stezka vedoucí k mohylovému pohřebišti ze střední a mladší doby bronzové. Naučná stezka je koncipována ve většině trasy pro pěší výšlap. Naopak vyhrazená asfaltová silnička, uzavřená pro motorová vozidla cyklopoutníky zavede do Svrčovce, kde je potřeba překonat krátký, ale ne zcela přehledný, úsek po silnici číslo 185 směrem na Dolany.
Od konce Svrčovce až do Dolan vede cyklostezka opět po zvláštní zpevněné komunikaci s vyloučením provozu motorových vozidel. Dolany leží přibližně v polovině vzdálenosti mezi městy Klatovy a Švihov. Nachází se v nich sice veřejnosti nepřístupná, ale i z venku zajímavá tvrz z konce 14. století, částečně přestavěná do barokní podoby. Kulturní památkou je i barokní kostel s. Petra a Pavla. Pro občerstvení ve vsi funguje obchod, hospoda a v letních měsících veřejné koupaliště s kioskem. I zde se na návsi nachází turistický přístřešek s možností dobití mobilního telefonu ze solárních panelů.
Za vsí opět cyklostezka pokračuje mimo silnici s automobilových provozem do vsi Malechov, odkud je již na dohled vodní hrad Švihov. Kromě hradu známého nejen svojí majestátností, ale dnes již klasickým filmem Tři oříšky pro Popelku najdou ve městě návštěvníci možnosti občerstvení jak v restauracích, tak i v místní prodejně.
Cyklostezka číslo 38 ze Švihova míří dále po komunikacích nejnižších tříd na Merklín a za Švihovem opouští území působnosti destinace Turistická oblast Pošumaví, z.s. Délka celé trasy z Běšin do Švihova je necelých 30 km, takže je vhodná i svým profilem pro rekreační cyklisty. Ze Švihova je možno se vlakem vrátit do výchozího bodu, díky poměrně častému vlakovému spojení na trase Plzeň – Klatovy – Železná Ruda a navazujících spojích.