Loading...
Festival Mezi ploty, který v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice proběhne 28. a 29. května, se může pochlubit pestrobarevným programem pro děti a celé rodiny. Do „Rodinné zóny“ svá dětská představení přivezou soubory jako Husa na provázku, Minor nebo Buchty a loutky. Dětem a rodičům zahrají skvělí muzikanti, třeba DJ Mardoša, Ondřej Ruml, Circus Problem a Sto zvířat. A bohnická přehlídka navíc nabídne cirkus, tanec, pouliční divadlo, pantomimu a interaktivní workshopy. Kdo se chce kromě zábavy taky něco dozvědět, může si v Rodinné zóně popovídat s předními odborníky na výchovu dětí či lásku a partnerské vztahy.
Mezi ploty nepatří k akcím, na kterých je pro malé návštěvníky vyčleněn skromný dětský koutek. Naopak: Rodinná zóna, určená hlavně dětem, rodičům a zamilovaným, obsadí vůbec největší část areálu, kde se tento populární festival odehrává. Tvořit ji budou čtyři scény s bohatou programovou náplní – Rodinná hudební scéna, divadelní scény Divadlo dětem a „Autobuf“ a interaktivně laděná Dětská scéna radosti.
Důraz na děti a rodiny přitom není žádná náhoda. Jak vysvětluje ředitel projektu Mezi ploty Robert Kozler: „Tenhle festival se točí kolem lidské duše. Dětství je přitom to hlavní, co rozhoduje o duševním vývoji každého z nás. A bez dobrých vztahů v rodině si o psychické pohodě můžeme nechat jedině zdát.“
Muzika pro malé i velké
Na Rodinnou hudební scénu festival pozval hudebníky, kteří vědí, jak oslovit děti, ale současně baví i jejich rodiče. K hlavním tahákům bude patřit kapela Sto zvířat, jejíž songy s chytrými texty překračují hranice mezi žánry i mezi generacemi posluchačů. Přijede taky populární Circus Problem s chytlavými balkánskými melodiemi, DJ Mardoša z Tata bojs, multiinstrumentalista a muzikálová Hvězda Ondřej Ruml, Pavel Callta, který se díky svému hitu „Terapeut“ bude v Bohnicích jistě cítit jako doma, nebo skupina Pískomil se vrací, která „bezostyšně“ míří přímo na děti.
Divadlo, cirkus, loutky, zábava
Na scéně Divadlo dětem budou účinkovat elitní soubory hrající pro dětského diváka, například Husa na provázku s „psím“ představením na motivy Karla Čapka, které zabodovalo na festivalu Dítě v Dlouhé. Buchty a loutky předvedou nastudování krásné norské pohádky o princi zakletém do medvěda a zvláště menší děti nejspíš nadchne, když naživo a v nadživotní velikosti uvidí postavy Jů a Hele v loutkové revue divadla Loudadlo. Přijde ovšem též předseda PEN klubu Jiří Dědeček s kytarou, který přečte a zazpívá texty ze svých dětských knížek.
Ze skutečného autobusu Divadla Bufet vznikne originální scéna Autobuf, která se pod rukama divadla Minor změní v kouzelný zpívající autobus s nerudným řidičem.
Interaktivní prostor pro nový cirkus, tanec, pantomimu, akrobacii a žonglování pak organizátoři nazvali Dětská scéna radosti. Ze zdejšího programu zmiňme alespoň pohádkovou grotesku Jungle Joke, ve které Teatr Novogo Fronta pozve diváky do nekonečného světa dětské fantazie, loutkovou miniaturu Divadla Continuo s doprovodem živé hudby nebo akrobatickou show na chůdách v podání Long Vehicle Circus.
Tady se však děti nebudou jenom dívat, nýbrž se osobně zapojí do hry: samy se projdou na chůdičkách, pod vedením mistrů Evropy Yoyo Boys zjistí, jak na jojo, vyzkouší si žonglování a tanec… A chybět nebude ani kouzlení nebo křehký svět bublin.
Srdce zóny a setkání s psychology
Festival Mezi ploty není jenom o zábavě: kultura a umění se na něm mísí se zájmem o lidskou duši, o problémy, které nás v životě tíží. V každé programové zóně proto vyroste takzvané srdce zóny, kde se návštěvníci setkají s našimi předními psychology. Srdce Rodinné zóny přivítá pracovníky renomovaných institucí: Triangl – centra pro rodinu, Intervenčního centra a Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, kterou bude zastupovat přímo její vedoucí PhDr. Petr Šmolka, jeden z nejvýznamnějších českých odborníků na partnerské vztahy.
Tady se bude diskutovat o výchově dětí, vztazích v rodině, domácím násilí, samotě a hledání partnera nebo řešení problémů po rozvodu. Do středu pozornosti se dostanou matky samoživitelky, které často čelí řadě psychických, ale i praktických potíží. Co dělat, když otec dítěte dost finančně nepomáhá? Dá se pak vůbec navázat plnohodnotný vztah, aby nový partner nebyl jen zachráncem v tíživé situaci? I na takto kontroverzní témata se organizátoři tentokrát rozhodli zaměřit.
Spolky, sdružení, instituce…
Do festivalu se i letos zapojí celé spektrum organizací z občanské společnosti a veřejného sektoru. Činnost mnoha z nich se dotýká právě dětí a rodin. Návštěvníci se seznámí třeba s canisterapií, prací asistenčních psů a dalšími psími kousky díky Nadačnímu fondu CANISTERAPIE, poznají aktivity spolku Neposeda, který pomáhá nejen teenagerům v okrajových částech Prahy, a dozvědí se, co dělá Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Rytmu si užijí při skupinovém bubnování s Bubnujeme.cz a trochu klidu naopak najdou ve čtecím koutku organizace Celé Česko čte dětem. Plejádu aktivit do Bohnic přiveze Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy: od jízdy na ponících a poznávání zvířat přes hudební workshop po dřevodílnu a sportovní koutek.
A co zbytek festivalu?
Při tom všem se nesmí zapomenout, že Rodinná zóna je jenom jedna část mozaiky, které se říká Mezi ploty. Na půdě psychiatrické nemocnice návštěvníci najdou taky scénu „Central Park“ s populárními jmény jako Divokej Bill, Vladimír Mišík, Michal Hrůza či Jaroslav Uhlíř, Alternativní zónu, kde vystoupí například Lenka Dusilová, Kapitán Demo, Květy a Never Sol, i dynamickou Street Art Zone s legendárními PSH nebo rapery Orionem a Refew. V sále Divadla za plotem bude k vidění třeba Divadlo v Řeznické, Vršovické Divadlo MANA s Janem Potměšilem, Divadlo Letí s Annou Polívkovou a Komediograf s Tomášem Matonohou. V klidnější části areálu navíc vznikne zóna Oáza, která poskytne prostor pro hlubší komunikaci s odborníky nebo ukázky relaxačních technik pro zvládaní každodenního stresu.
Celý festivalový program se průběžně aktualizuje na www.meziploty.cz.
Vstupenky na festival Mezi ploty jsou již v prodeji v síti Ticketstream.
Další informace Vám poskytne:
Rozhovor s PhDr Petrem Šmolkou, vedoucím Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy
O krátký rozhovor jsme požádali Petra Šmolku, jednoho z odborníků, s nimiž se návštěvníci Rodinné zóny setkají.
Váš diskuzní blok na festivalu se jmenuje „Hodíme se k sobě miláčku?“ Můžete naznačit, co se během něj návštěvníci dozvědí?
My nesmíme ani naznačovat J, ve Vašem případě ale učiním výjimku. Byl bych rád, kdyby si odnesli alespoň pár informací, jak se vyhnout partnerským výběrům, jejichž šance na harmonický společný život se limitně blíží nule. Jaký vliv mají původní rodiny, jak rozpoznat nejrizikovější typy partnerů, v jakém prostředí a jak se seznamovat, v té souvislosti zřejmě i cosi o tzv. doplňkových formách seznamování (inzerce, internet, rychlé rande apod.).
Ve kterých případech dokáže vaše poradna zachránit vztah? Jsou případy, kdy lidem doporučíte, aby se raději rozešli?
Je sporné, zda bychom se v každém případě měli snažit o záchranu vztahu. V některých případech jsou vztahy narušeny tak hluboce, že by pak šlo jen o prodlužování zákonité agónie. Zvláště tam, kde je vše navíc spojeno i s hrubou osobnostní patologií. Pak ten rozchod nejen doporučíme, ale pokoušíme se napomoci klientům k tomu, aby byl co nejméně bolestivý. Poradenská pomoc je naopak velice účinná všude tam, kde se partnerům pouze nedostává dovedností, které jsou pro soužití nutné. Často proto, že je neměli od koho odkoukat, kde se jim naučit.
Jste normální?
Tuto otázku byste měl klást spíše mým bližním. Zhruba před 50 Lety sestavila paní docentka Syřišťová skripta o normalitě. Kdybychom měli dostát všem kritériím „normality“, pak bychom mohli směle konstatovat, že poslední zcela normální jedinec byl na našem území spatřen ve volné přírodě někdy na konci XVII. století. Jeho existence navíc nebyla nikdy spolehlivě vědecky doložena. Pokud bych se ale vrátil k sobě, určitě bych našel pár bližních, kteří by se ptali, zda jsem normální, když tak hezkou květnou neděli trávím besedováním v psychiatrické léčebně. Možná by dodali, že by si mě tam snad měli rovnou nechat!