Fata Morgana - optická iluze nebo skutečná krása orchidejí (Botanická zahrada v Praze)
Turistické cíle • Botanická zahrada
Orchideje se nacházejí skoro na celém světě, i za polárním kruhem, ale nejvíc jich roste v Jižní Americe, v jihovýchodní Asii, na Borneu a Guinei či v Africe. My jsme se tentokrát vydali o něco blíž, do Botanické zahrady v Praze.
Tropický skleník Fata Morgana, který se nachází na prosluněném jižním svahu trojské stráně, je sám o sobě velice zajímavou moderní stavbou s neobvyklým esovitým půdorysem. Jeho zadní část, kterou důmyslně zapustili do členitého skalnatého terénu, slouží k terasovité výsadbě rostlin. Ve skleníku se nachází pozoruhodná výstavní plocha o rozloze necelých 1800 metrů čtverečních, která je evropským unikátem.
Návštěvník v interiéru skleníku postupně projde třemi samostatnými částmi s rozdílnou teplotou i vlhkostí vzduchu a má možnost se tady seznámit s rostlinstvem tropického a částečně subtropického klimatického pásma. Procházka skleníkem může potěšit každého v jakoukoliv roční dobu, ať se mu líbí více suchá australská buš, vzácná flóra z ostrova Madagaskar, vegetace oblastí Afriky či jižního Mexika, nížinný deštný les vlhkých tropů, rostlinná společenství Jižní i Střední Ameriky, zajímavá flóra Austrálie a Oceánie, Vietnamu, Filipín, exotické horské oblasti amerických And či vzácná vegetace stolových hor Venezuely.
Člověk si tady může prohlížet pozoruhodné tvary rostlin, užívat si jejich vůně i harmonie barev. Expozice jsou doplněny sladkovodním akváriem i tropickými jezírky obydlenými množstvím ryb a jiných živočichů či vodopádem navozujícím atmosféru pralesa.
Ve skleníku Fata Morgana se konají v průběhu roku zajímavé výstavy či akce. Jedna z nich nás zaujala natolik, že jsme se rozhodli na chvilku si odskočit z chladného konce středoevropské zimy do slunných krajin. Fata Morgana neznamená v tomto případě optický jev či klam, i když se také brzy ztratí. Samozřejmě ne celý skleník, ale jenom výstava orchidejí, která končí 19. března.
Dechberoucí výstava orchidejí v rozkvetlém skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. m. Prahy se letos koná již pojedenácté. Já jsem zde byl poprvé a určitě nelituji. Částečně se mi podařilo poodhalit tajemství i důmyslnou řeč těchto exotických krásek skoro z celého světa, kde jich rostou tisíce druhů (snad až 30 tisíc) a stále se nové nalézají. A to jsou orchideje známy již tisíce let. V minulosti se však nepěstovaly pouze pro okrasu, ale také například k léčebným účelům. Do Evropy byla první orchidej dovezena až na přelomu 17. a 18. století.
Odkud dovezli na výstavu všechny ty vznešené orchideje, nevím, ale úžasně to tady kvetlo, pučelo a vonělo. Člověk nemusí rozumět orchidejím, ale jejich neskutečné kráse, kouzlu, barvám, vůním i tvarům není těžké podlehnout. Nevšední krásou vynikají velké barevné i střízlivé nenápadné květy. Některé z těchto andělů mezi květinami působily až nadpozemsky. Mnohé se totiž zachytávají svými dlouhými vzdušnými kořeny na skalách či na stromech a v přírodě jsou závislé na mlze, rose a dešti.
Orchideje jsou mezi lidmi ceněny také proto, že kvetou i v zimních měsících a doba jejich kvetení je u některých druhů až tři měsíce. Určitě také proto by měl člověk po ukončení prohlídky zajít do zásobního skleníku u administrativní budovy, kde je možnost si zakoupit známé a osvědčené druhy orchidejí i žhavé novinky, které se v běžných obchodech sehnat nedají. Na bližší údaje o případné návštěvě je dobré se podívat na internet: http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka.html?page_id=95
Kdo nestihne navštívit království orchidejí nebo si raději prohlíží kytičky ve volné přírodě, určitě ví, že se orchideje vyskytují dokonce i u nás. Jedná se o drobnokvěté orchideje patřící do čeledě vstavačovitých, které na loukách či na okrajích lesů září jako drahokamy. Bohužel většinou jenom do té doby, než se je pokusí šílení zahrádkáři neúspěšně přesadit do svých kolonií.
*
O dvou zajímavých místech v Nizozemí spojených s květinami jsem již psal:
- květinový trh Keukenhof:https://www.turistika.cz/mista/vylet-do-holandska-za-tulipany-a-dalsimi-krasnymi-kvetinami
- botanická zahradu v Leidenu:https://www.turistika.cz/mista/hortus-botanicus-leiden
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/