TURISTIKU PODPORUJÍ
61 579 turistů a cestovatelů
112 452 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 401 113,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Hrady, zámky a rozhledny v Karlovarském kraji

Tipy a novinky

rozhledna Cibulka
rozhledna Cibulka  •  Fotografie (1)

V Karlovarském kraji najdete nespočet kulturních památek. Kromě všudypřítomné lázeňské architektury, nejvýznamněji zastoupené lázeňskými kolonádami, tu najdete celou řadu hradů, zámků, rozhleden, lidových i církevních památek, zřícenin nebo památek technického charakteru. Podrobné informace k jednotlivým kategoriím najdete na turistickém portálu Karlovarského kraje, tři prvně jmenované, tedy hrady, zámky a rozhledny, bychom Vám však rádi přiblížili v tomto článku.

Podívejte se na památky v Karlovarském kraji prostřednictvím videa.

Hrady v Karlovarském kraji

Jak naznačuje bezpočet více či méně dochovaných zřícenin, oplýval kdysi Karlovarský kraj ohromným množstvím strážních hradů. Do dnešní doby se nám v původním stavu zachovalo jen několik, žádný z nich by ale neměl uniknout vaší pozornosti. Nejen slavný Loket, kamenný klenot zalesněného Poohří, ale i starobylý chebský hrad, Ostroh, Skalná nebo rekonstruovaný Horní hrad, který se mění přímo před očima návštěvníků.

Loket - Bez přehánění jeden z našich nejhezčích a nejzachovalejších hradů najdete nedaleko Sokolova, v těsném obklíčení řeky Ohře. Poměrně nedávný nález skryté románské rotundy dokazuje jeho značné stáří – hrad byl pravděpodobně založen už ve 3. čtvrtině 12. století. Románský původ má vedle rotundy také dominantní věž čtvercového půdorysu a část severního paláce. Současnou podobu mohutné pevnosti získal Loket za vlády Václava IV. Koncem 18. století byl hrad přestavěn na věznici a tomuto účelu sloužil až do roku 1948. Zpět do tohoto období vás zavede velmi autentická expozice útrpného práva s pohybujícími se figurínami a mrazivým zvukovým doprovodem. Prohlédnout si můžete také muzeum zbraní, výstavu porcelánu nebo archeologickou expozici.

Seeberg (Ostroh) – Německý název tohoto půvabného hradu odkazuje na dnes už zaniklé jezero, český název zase na místo stavby – skalnatý ostroh nad Slatinným potokem. Založení románského hradu Seeberg se datuje k roku 1200, z této doby se nám také částečně zachovala hradba. Velkou renesanční přestavbou prošel hrad v 16. století v rukou Neubergů. Velkou zásluhu na jeho nedávné rekonstrukci a zpřístupnění veřejnosti má Městské muzeum ve Františkových Lázních. Uvnitř můžete vidět expozici slohového vývoje interiérů 19. století, původní černou kuchyni, výstavu hospodářského nářadí v hradní stodole a před hradem skanzen lidového stavitelství.

Horní hrad - Nedaleko Krásného Lesa vykukuje mezi stromy pýcha Karlovarského kraje – Horní hrad neboli Hauenštejn. Kdysi malý strážní hrádek z konce 13. století byl vystavěn na strategickém místě při významné obchodní stezce. Roku 1839 koupila hrad Gabriela Buquoy-Longueval a rozhodla se z něj udělat reprezentativní sídlo ve stylu tehdy módní novogotiky. Načančaný zámek však po zkonfiskování roku 1945 rychle chátral, až se dostal nebezpečně blízko k hranici zániku. Na pomoc přispěchal roku 2000 pan Pavel Palacký, který se pustil do odvážného projektu rekonstrukce. Prohlídku na téma „Jak se staví hrad“ může dnes absolvovat každý návštěvník, k vidění je například okrouhlá vyhlídková věž, gotické sklepení, rytířský sál či lesopark. V průběhu celého roku se zde navíc koná spousta kulturních akcí.

Chebský hrad – Při procházce středověkým městem Cheb na vás bude historie dýchat ze všech koutů; nejvíc ale právě na starobylém chebském hradě. Původní císařskou falc (jedinou u nás) založil v 2. polovině 12. století Fridrich Barbarossa na místě slovanského hradiště. Jejím největším dodnes zachovalým klenotem je románsko-gotická kaple sv. Erharda a Uršuly, kde od sebe můžete snadno rozlišit oba architektonické styly v přízemí a horním patře. K prohlídce láká také černá věž, zbytky obvodového zdiva a barokní kasematy s archeologickou expozicí.

Vildštejn – Ačkoliv nedosahuje věhlasu a popularity svých známějších kolegů, za návštěvu hrad Vildštejn v městečku Skalná u Chebu rozhodně stojí. Původní jádro románského hradu, které můžete obdivovat dodnes, pochází z počátku 13. století. V průběhu času hrad několikrát změnil majitele a dočkal se také opakovaného rozšíření. Dnes patří mohutná kamenná stavba do soukromých rukou, veřejnosti přístupná je pouze stylová restaurace ve starých hradních prostorách a muzeum.

Libá - Libá nebo chcete-li Liebenstein je další z kdysi početné skupiny hradů na území Chebska. Založen byl v polovině 13. století a z původního jádra můžeme dnes obdivovat válcovou věž a tzv. Horní palác. Postupem času se hrad dočkal rozšíření i několika přestaveb, nejprve ve stylu renesance a poté do podoby barokního zámku. Po 2. světové válce zůstal hrad Libá opuštěn. Na jeho současném zchátralém stavu se značnou měrou podepsal také velký požár v 80. letech 20. století. Tento kamenný skvost si dnes můžete prohlédnout pouze zvenku, interiéry jsou veřejnosti nepřístupné respektive je možné je navštívit po předchozí domluvě.

Zámky v Karlovarském kraji

Zámky bývají na rozdíl od starších hradů téměř na rovině, snadno dostupné a v mnoha případech navíc obklopené působivým parkem, skýtajícím příjemná zákoutí k odpočinku. Nejinak je tomu například u novogotické Chyše, Valče nebo Kynžvartu. Některé karlovarské zámky k tomu ukrývají takové poklady jako vzácný relikviář sv. Maura na Bečově nebo kynžvartský kabinet kuriozit. O důvod víc, proč jejich návštěvu rozhodně nevynechat.

Bečov - Nepřehlédnutelnou dominantou divokého údolí řeky Teplé je pozdně gotický hrad a barokní zámek v Bečově. Původní mohutné věže tvoří jednotný areál s renesančním palácem, v 18. století k němu v předhradí přibyl zámek s knihovnou a zámeckou kaplí. Brána Bečova se veřejnosti poprvé otevřela až v 90. letech 20. století, po dokončení náročné rekonstrukce. Obrovskému zájmu návštěvníků se těší románský relikviář sv. Maura vystavený ve speciální trezorové místnosti. Jde o mimořádně cennou ukázku středověkého zlatnictví, až do roku 1985 ukrytou pod podlahou hradní kaple.

Chyše – Vkusně opravený a nově zpřístupněný zámek v Chyši láká návštěvníky nejen zdobenou fasádou, ale také zajímavými interiéry a expozicí připomínající pobyt Karla Čapka. Dnešní novogotické podobě z poloviny 19. století předcházela dlouhá historie – původní zemanskou tvrz vystřídal v 15. století gotický hrad, který následně prošel renesanční a barokní přestavbou v zámecké sídlo. Za prohlídku určitě stojí také přilehlý park, dokonalá oáza klidu a pohody.

ValečNa samé hranici tajemných Doupovských hor leží městečko Valeč, jemuž dominuje mohutný zámek rodu Glubenů. Stojí na místě původního gotického hradu a současnou barokní podobu získal v 18. století. Hlavním lákadlem pro návštěvníky je ovšem zámecký park s plastikami slavného sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Celý areál tvoří promyšlenou kompozici s menšími romantickými stavbami a sofistikovaně upravenou krajinou. Samotný zámek bohužel roku 1976 vážně poškodil požár a v současné době je veřejnosti nepřístupný.

Sokolov – Základ dnešního sokolovského zámku položili roku 1480 Šlikové, když přestavěli starou vodní tvrz na hrad obdélníkového půdorysu se čtyřmi věžemi. V 17. století z něj jeho další majitelé, známý rod Nosticů, vytvořili renesanční zámek, který se o tři staletí později proměnil v klasicistním stylu. Po 2. světové válce zde dlouhá léta sídlila československá armáda, což se velmi negativně podepsalo na stavu budovy i vnitřního zařízení. Naštěstí se zámek nedávno dočkal generální opravy a dnes už jeho typická červená fasáda opět hrdě září do okolí.

KynžvartJeden z nejpopulárnějších zámků Karlovarského kraje, a to nejen díky nově upravenému zevnějšku – pozornost návštěvníků přitahují zejména osobní místnosti a sbírky rakouského kancléře Metternicha. Právě on nechal barokní zámek v polovině 19. století upravit do dnešní podoby ve stylu vídeňského klasicismu. Během prohlídky navštívíte kancléřovu knihovnu, pracovnu s rozkládacím stolem, kuřácký salón se čtyřmi cennými oltářními obrazy nebo zámeckou zbrojnici. Třešničkou na dortu je slavný kabinet kuriozit s egyptskými mumiemi, hřebenem Marie Terezie, psacím stolem Alexandra Dumase a dalšími zajímavostmi.

Rozhledny v Karlovarském kraji

Karlovarský kraj je co do počtu rozhleden mimořádně štědrý. Jejich zlatý věk přišel s koncem 19. a v prvních letech 20. století, kdy se do módy dostávala pěší turistika, a výletníci vyráželi s batohem na zádech poznávat krásy krušnohorské přírody. V mnoha případech byl základní kámen rozhledny položen díky iniciativě a nadšení místních spolků, jako tomu bylo například v roce 1884 v případě rozhledny na Klínovci nebo o 11 let později, kdy se začala budovat rozhledna na Plešivci.

Rozhledny a vyhlídkové altány (např. Chebská stráž u Skalky nebo karlovarská Maierova glorieta) vznikaly také v okolí lázeňských měst – Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní. Procházky lázeňskými lesy totiž hostům nabízely nejen vítané zpestření pobytu, ale zároveň významně podporovaly samotnou léčbu.

Dnes v celém kraji najdeme 24 přístupných rozhleden. Většina z nich prošla v uplynulé době náročnou rekonstrukcí, aby po letech chátrání opět rozkvetly ve své původní kráse. O tom, že zájem lidí o rozhledny ani dnes zdaleka neupadá, svědčí i poměrně mladé stavby, např. v roce 2003 vybudovaná rozhledna v Útvině u Toužimi, důvěrně nazývaná „Třasák“, dřevěná rozhledna v Lubech z roku 2005 nebo úplně nejmladší rozhledna v kraji, jež byla vybudována a zpřístupněna v roce 2014 a nese jméno Cibulka.

Vzhledem k množství rozhleden na území Karlovarského kraje se nemůžeme rozepisovat o každé z nich, pozornosti návštěvníků by však kromě výše uvedených neměly ujít rozhodně ještě minimálně dvě.

První z nich je volně přístupná rozhledna na Krásenském vrchu. Tato byla vybudována podle návrhu místního sochaře Williho Russe a architekta Fritze Hoffmanna a na první pohled zaujme svým neobvyklým spirálovitým tvarem. Její stavba byla ukončena 2. října 1934 a návštěvníci zde mohou obdivovat pozoruhodnou rozhlednovou raritu a to díky vnějšímu spirálovitému schodišti (120 schodů). Zatímco dolní podstava věže je 11 metrů široká, vyhlídková terasa nacházející se 25 metrů nad zemí má v průměru 4,2 metrů.

Tou druhou je rozhledna Diana v lesích přímo nad lázeňskou zónou, která je bezesporu jedním z nejnavštěvovanějších míst v Karlových Varech. Na Výšinu přátelství, kde slavná rozhledna stojí již od roku 1914, je možné nechat se vyvézt lanovkou. Z věže vysoké 35 metrů je možné spatřit prakticky celé Karlovy Vary nebo nahlédnout do údolí řek Ohře a Teplé. Severnímu obzoru pak dominuje hřeben Krušných hor i s nejvyšším Klínovcem. Východ a jih zaplňují kopce Doupovských vrchů a Slavkovského lesa. Součástí je i poměrně velká kavárna s restaurací.

Více informací o turistických atraktivitách v Karlovarském kraji najdete na www.zivykraj.cz.

Poslední aktualizace: 8.6.2015
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svět