Josef Rakoncaj, Sir Joseph
Josef Rakoncaj je český horolezec, autor knih o horolezectví a podnikatel v oblasti speciálního oblečení a vybavení pro trekking a horolezecké výpravy. Je ženatý (syn Lukáš a dcera Lucie) a mezi jeho koníčky patří létání s ultralehkými letouny.
Výstupy na osmitisícovky
V roce 1986 jako první horolezec na světě vystoupil podruhé na vrchol K2. Spolu s Radkem Jarošem je dosud nejúspěšnějším horolezcem v počtu úspěšných výstupů na osmitisícové vrcholy, oba vystoupili na 8 ze 14 osmitisícovek.
1983 K2, 8 611 m – Výstup severním pilířem
1984 Lhotse Šar, 8 383 m – Prvovýstup jižní stěnou
1986 K2, 8 611 m – Abruzziho hřeben
1986 Broad Peak, 8 047 m – sólovýstup západní stěnou
1987 Mount Everest 8 850 m, v JZ stěně, dosaženo výšky 8300 m
1987 Mount Everest 8 850 m, v S stěně, dosaženo výšky 8650 m
1988 Annapurna, 8 078 m – jižní stěna – Boningtonova cesta
1989 Manaslu – 8 156 m – jižní stěna
1990 Čo-Oju, 8 201 m – jižní stěna
1990 Shisha Pangma, 8 046 m – prvovýstup severní stěnou
1992 Nanga Parbat, 8 125 m – západní (Diamirská) stěna
1993 Makalu 8 463 m, Kukuczkovou cestou, dosaženo výšky 8 100 m
1994 Mount Everest 8 850 m, v severní stěně, dosaženo výšky 7 500 m
1995 Kančendženga 8 586 m, jižní cestou, dosaženo výšky 8 000 m
Dobrý den, než přejdeme na otázky turistů a cestovatelů, chtěl bych se vás jako sportovec zeptat: Jak je těžké si udržet dobrou fyzickou kondici více než 20 let (1972 výstup na Matterhorn, 1995 výstup na Kančendženga, pozn. redakce)?
Je to spojením psychologie, životní filozofie, kvalitního jídla a sportu, to všechno se musí dát dohromady. Na horách se špatně jí, špatně tráví. Je potřeba nabrat hodně svalové hmoty, protože ta je první, která jde pryč, dříve jak tuky. Jednou jsem přijel z Annapurny a hned za 3 měsíce jsem jel na Everest. Denně jsem na kole musel najet 110 km.
Myslíte, že vás někdo ještě překoná ve dvojím výstupu na K2?
Těžko to někdo překoná, bez kyslíku se už moc neleze. Já jsem navíc na K2 šel ze dvou různých směrů.
Trochu to má něco společného s fyzičkou, jaký jste měl v době aktivního lezení objem plic?
Když jsem lezl, měl jsem objem 7,2 litru. Ono se to dá tréninkem zlepšit, třeba potápěním a relativně rychle, za 3 – 4 měsíce se můžete naučit vydržet pod vodou 4 - 5 minut.
Jako turistu / cestovatele mě zajímá, jestli jste při vašich cestách na Hory a výstupy někdy stihl kochat okolní krajinou?
Buď jdu rychle, nebo si to alespoň myslím, soustředím se na pohyb a je těžké se rozhlížet nebo něco fotit. Když se udělá někde bivak, tak je pak čas se kochat okolní krajinou hodiny. Já jsem na svých výstupech hodně fotil i filmoval. Dokonce se prodalo 250.000 výtisků mých knih.
Jak jste poznal odlišné kultury a lidi, myslím obyvatele v místech, kam jste cestoval, jak na vás místní působili?
Na expedicích jsem dobře poznal mnoho různých národností. Měl jsem štěstí, že jsem se narodil v oblasti, kde se dá žít dobře a bezpečně.
Jaké je pro vás nejhezčí místo na naší planetě / v česku a proč?
Moje oblíbená místa jsou spojeny se skalami, třeba tady u nás v Českém Ráji věž Kobyla, Kapelník a další. Kdybych si měl vybrat místo v zahraničí na bydlení, tak se mi líbí Kanada. Krásná příroda a samota.
Jak jste poznal kultury a charaktery lidí, se kterými jste lezl? Dá se říci, že určitá skupina lidí / národnost se chová jinak než jiná?
Jednotlivé národy se chovají různě, lezl jsem s Američany, Angličany, Italy, Rusy nebo Poláky …….
Jak vás napadlo, začít vyrábět vlastní oblečení a vybavení, bylo to tím, že ostatní nebyly tak kvalitní?
Tak po aktivním lezení bylo potřeba začít něco dělat, něčím se živit. Využil a vycházel jsem z vlastních zkušeností. Byl jsem přesvědčen, že opravdu kvalitní produkce na evropském trhu schází. Přesně jsem věděl, jaké produkty by měly mít jaké parametry a funkcionality, aby obstály i v těch nejtěžších podmínkách. Zpočátku jsme měli poměrně úzký sortiment, ale postupně jsme rozšiřovali nabídku, s vědomím, že vysokou laťku musíme udržet. Chtěli jsme naše know how nabídnout širší veřejnosti - nejen profíkům a na expedice. Ale je pravdou, že třeba nové výrobky stále testujeme s profíkama - třeba s horskými službami, které oblékáme.
Jsou vhodné i pro běžné turisty, na zimní výlety a menší expedice?
Oblečení děláme různé, na vysokohorskou expedici je potřeba jiný materiál než na skialpinistickou výpravu. Máme péřové bundy i pro malé děti.
Jak je možné, že tak teplá a kvalitní bunda je tak lehká a příjemná na nošení?
Oblečení je plněné prachovým husím peřím, je kvalitnější než třeba kachní. Jinak materiály nakupujeme v Japonsku, ti dělají opravdu dneska tu největší kvalitu.
Kdo to oblečení vymýšlí, jak velký tým je okolo SIR Joseph?
Nejdříve já, teďka už můj syn, jinak ve formě nás je dnes okolo dvaceti pěti lidí. Nejvíce jsme zaměstnávali až 160 švadlen. Zhruba 55 - 60% našeho zboží jde na vývoz, hlavně do Norska, dále pak do Německa, Itálie, Slovinska, Francie nebo Koreje. V Čechách Sir Joseph prodávají u Hudy, Hanibala a v e-shopech.
Nedávno jsem navštívil Expediční kameru, kde jsou zajímavé filmy o horolezení. Před 40ti lety slezli poprvé horu s lanama (550 metres above Yosemite’s Half Dome), pak ji Alex Honnold vylezl solo, hranice se posouvají stále nahoru a bez použiti techniky, … je to tak i horolezectví? Čím dál častější jsou komerční expedice, kde šerpové a tým lidí svého „klienta“ na tu horu doslova vynesou.
Alex Honnold je špička. Pro solové lezení je potřeba si danou trasu několikrát slézt. Solové lezení je absolutně nejtěžší forma lezení, je potřeba potlačit strach z pádu. Taky se prakticky skoro každý, kdo leze sólo na té skále zabil. Co se týká horolezců a osmitisícovek, dnes je možné si zaplatit téměř cokoliv. Mnoho lidí, kteří říkají, že vystoupili na Everest tam ani nebyli. Ročně se pokouší o Everest tisíce lidí.
Tip redakce: www.sirjoseph.cz