Loading...
Před krátkým časem Evropská unie uveřejnila varující informace: Kvalita vody ke koupání v přírodě se v Unii celkově značně zhoršila. Tento trend zasáhl i Českou republiku, kdy během loňské sezony bylo zakázáno koupání na 16 místech, zatímco v roce 2009 platily zákazy jen pro osm českých přírodních koupališť. Nejhůře podle EU v hodnocení kvality vody v přírodních koupalištích včetně jezer dopadla Černá Hora, Rumunsko i Slovensko. Naopak, na první příčce žebříčku kvality po právu stojí jedna z devíti spolkových zemí Rakouska – Korutany.
Faakerské a Ossiašské jezero najdeme tak jako dalších čtyřicet, které jsou především využívány k rekreaci, v jižních Alpách. Jsou jedny z více jak 1 200 jezer, kterými Korutany oplývají. Ideální spojení hor, jezerních ploch a slunného klíma v oblasti Villach-Warmbad činí z tohoto regionu ideální místo cestovního ruchu, kde jsou k celoroční rekreaci, v létě i zimě, perfektní přírodní podmínky včetně špičkových služeb.
Pitná jezerní voda
V srdci Korutan, kam z Prahy dojedeme za šest-sedm hodin pohodlné jízdy vozem, je devět bez nadsázky nádherných jezer. Největší, jedenácti kilometrové, je Ossiacher See, po něm následují Faaker See, Afritzer See, Siklbersee, St. Magdalener See, Aichwaldsee, Vassacher See, St. Leonharder See a Wernberger See. Všechny mají jedno společné: Jejich voda je pitná a v létě dosahuje teploty až 28 stupňů Celsia. Do jednoho slouží především k rekreaci a vodním sportům včetně těch nejextravagantnějších, které jsou dnes v módě. Tím je kupříkladu wakeboarding, kdy je vodomil na „prkně“ tažený motorovým člunem.
Na své si zde ale přijdou i sportovní rybáři. Zdejší jezera jsou bohatá na kapitální úlovky, které kuchaří penzionů i hotelů ochotně svým hostům večer připraví. Kolem samotných jezer i v okolí je hustá pavučina cest na pěší túry i cyklostezek.
Potěšení z vody
V Korutanech, které jsou přezdívány zemí křišťálových jezer a bezpočtu vodních toků, se tedy skvěle koupe, potápí, plachtí a rajtuje, daří se zde kanoistice i kajakářům, opalování je nejlepší na vodním šlapadle. Čtyřicet čtyři rekreačních modro zelených jezerních ploch je pečlivě a pravidelně kontrolováno nekompromisní spolkovou hygienickou službou. Mezi ty nejoblíbenější patří V.I.P společností vyhledávané módní Wörtersee, čisté přírodní Weissensee, rodinné Klopeiner See, mystické Millstätter See, tyrkysové Faaker See a kultivované Ossiacher See.
Kanoisté se mohou vydat po hladině říční KRAJINY outdoorparku Horní Dráva. Nový kanoistický kemp v Dellachu je ideálním výchozím bodem pro výlety na lodích. Kvalifikovaní průvodci jsou připraveni provést vyznavače vodní turistiky trasou dlouhou 66 kilometrů mezi Oberdrauburgem a Sachsenburgem, oblastí zařazenou do ekologického programu „NATURA-2000“. Zkušení průvodci jsou připravení i pro milovníky raftingu na říčce Moll. Na programu jsou jak klidné rodinné plavby, včetně speciálních jízd pro seniory, tak extrémní „rodeo“ v silných proudech a vodních válcích. Nejkrásnější potápěčskou lokalitou v Korutanech je pak jezero Weissensee s viditelností pod vodou až dvaceti metrů, kde lze pozorovat jak štiky, tak i sumce.
Dovolená ve stanech
A kam složit hlavu? Záleží na přání a představě výletníka. Někdo upřednostňuje ubytovací komfort, jiný dokonalé souznění s přírodou. Na březích všech jmenovaných jezer najdeme jak čtyřhvězdičkové hotely, tak rodinné penziony s doslova domácí péčí o hosty. Nechybí ale ani i kempy jak pro stany, tak i přívěsy a obytné vozy.
Region Villach-Warmbad nabízí tři desítky kempinků, z nichž 22 je uvedeno v renovovaném kempinkovém průvodci německého automobilového klubu ADAC. Z čehož 5 kempů dokonce získalo nejvyšší ocenění, což je velké vyznamenání, neboť ADAC je známý svými vysokými nároky na kvalitu. Přísná odborná porota se především zaměřuje při hodnocení na úroveň sanitárního zařízení, služeb a celkového vzhledu kempinku i okolí. Kupříkladu kemp Berghof u Ossiašského jezera byl opakovaně vyhlášen za nejlepší zařízení svého druhu v EU, což je nejvyšší ocenění, jaké může kempink získat.
Více na: www.kaernten.at nebo www.region-villach.at
Ivan Černý, foto: Miroslav Feszanicz