Loading...
Skvostnou architekturu sakrálních památek a příjemnou atmosféru královského města Litoměřice zažije každý, kdo zde v letošním létě navštíví Okruh církevní památky. Na turisty čeká celkem šest vybraných kostelů a významných turistických míst, které budou moci navštívit celou hlavní sezónu od 27. června do 17. září 2017.
Turistický projekt Okruh církevní památky navazuje na loňský úspěšný první ročník. Novinkou letošního roku je doplnění okruhu aktivitami i pro děti (předškoláky a žáky 1. stupně základních škol). Přichystány pro ně budou pracovní listy s názvem – Hravý průvodce Litoměřicemi, v nichž je sv. Zdislava a sv. Štěpán provedou barokními objekty na tomto okruhu. Na děti čekají zajímavé úkoly, jejichž odpovědi najdou na jednotlivých zastávkách. Okruh zahrnuje celkem šest zastávek: katedrálu sv. Štěpána, kostel Zvěstování Panny Marie, kostel Všech Svatých, kostel sv. Jakuba, blízké Diecézní muzeum a oblíbenou městskou vyhlídku Kalich na Mírovém náměstí , umístěnou na budově radnice, kde mimo jiné sídlí Infocentrum Litoměřice.
Objekty budou návštěvníkům přístupné po zaplacení jednotlivého vstupného, nebo po předložení zakoupeného voucheru za 120 Kč, do kterého budou návštěvníci sbírat razítka. Vouchery je možno koupit v Infocentru na Mírovém náměstí, v katedrále sv. Štěpána nebo v kostele Všech svatých.
Po absolvování alespoň poloviny okruhu a získání minimálně 3 razítek do zakoupeného voucheru, je pro každého návštěvníka přichystána zdarma odměna v podobě piva nebo limonády k hlavnímu jídlu v biskupském pivovaru U sv. Štěpána v Komenské ulici nebo v podobě kávy z kavárničky Fér Kafe v hodnotě 50 Kč.
Komentované prohlídky vybraných chrámů a Diecézního muzea i galerie v Litoměřicích se školenými průvodci probíhaly už v loňském roce, a velmi se osvědčily. Na letošním okruhu se budou návštěvníci města setkávat se studenty historie z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Studenti se na roli průvodců připravovali pod vedením svých pedagogů Petra Macka a Michaely Ottové.
Výchozím místem okruhu je vyhlídka Kalich na Mírovém náměstí se vstupním místem přímo v Infocentru. Kapacita okruhu je 12 osob a prohlídka je spojena s odborným výkladem. V této věži se dříve konala například zasedání městské rady a její tvar je spojen s dlouhou vinařskou tradicí Litoměřic.
Druhou zastávkou okruhu je Diecézní muzeum vzdálené od budovy vyhlídky jen pár metrů. V gotické budově s číslem popisným 24 bylo již od roku 1885 umístěno Muzeum biskupství a bylo tak nejstarším svého druhu v Rakousku – Uhersku.
Od budovy muzea pokračuje okruh na tzv. Dómský pahorek či Dómské náměstí, kde je nejvýznamnější památka litoměřické diecéze - katedrála sv. Štěpána, pocházející ze 17. století. Již v 11. století však na tomto místě stála románská stavba a nedaleko katedrály se nachází i budova rezidence biskupa.
Od katedrály pokračujeme přes Máchovou ulici a parkány do Jezuitské ulice. Tam na nás čeká čtvrté zastavení - kostel Zvěstování Panny Marie. Barokní kostel s nádhernými interiérovými malbami je dnes využíván k občasným výstavám Severočeské galerie výtvarných umění a patří mezi dominanty města dobře viditelné při příjezdu od Terezína.
O ulici dále je předposlední zastavení církevního okruhu - kostel Všech Svatých. Ten je prakticky hlavním městským kostelem a díky své barvě též přezdívaným jako „bílý kostel“. Exteriéru dominuje 54 metrů vysoká věž s ochozy a hodinami.
Poslední šestou zastávkou okruhu je kostel sv. Jakuba, který se nachází na Dominikánském náměstí. Původní františkánský kostel byl v během třicetileté války zcela zničen, později pak v 18. století znovu obnoven. Ze severu ke kostelu přiléhají budovy kláštera, kde je v současnosti charitní domov.
Pokud se rozhodnete v Litoměřicích a okolí navštívit i další zajímavá místa, pak si rozhodně nenechte ujít Máchovu světničku, expozici Důl Richard v proměnách času nebo hrad Litoměřice s expozicí vinařství. Pro turisty, kteří chtějí zdolat i nějaký ten vrchol, se nabízí výstup na nedaleký Radobýl, ze kterého roku 1836 Karel Hynek Mácha viděl požár Litoměřic. Při obětavém hašení se tehdy nalokal vody, která mohla být zdrojem jeho pozdějšího onemocnění, na které 6. listopadu téhož roku zemřel.
Projekt Okruh církevní památky připravila Destinační agentura České středohoří ve spolupráci se správci jednotlivých památek, Centrem cestovního ruchu Litoměřice a za podpory Biskupství litoměřického.