Město Ústí nad Orlicí
Město Ústí nad Orlicí se rozkládá v podhůří Orlických hor při soutoku řek Tiché Orlice a Třebovky. Zde, poblíž vlévání jednoho toku do druhého, vznikla na přelomu 12. a 13. stol. nevelká osada – podle polohy nazývaná Oustí.
Toto východočeské město lze právem považovat za srdce cyklostezek zdejšího regionu. Leží na úpatí Orlických hor na řece Tichá Orlice, což předurčuje její příznivý terén právě pro cyklistiku a in-line bruslení. Projet můžete zhruba 40 km cyklostezek z Ústí nad Orlicí do Chocně, České Třebové a Letohradu s návazností až do Žamberka. Prostor pro rozmanité sportovní vyžití poskytuje ve městě všesportovní areál s atletickým a fotbalovým stadionem, volejbalovým a basketbalovým hřištěm, tenisovými kurty, saunou a posilovnou. Jeho součástí je také venkovní aquapark. Ve městě se nachází i krytý plavecký bazén nebo zimní stadion. Ve výčtu sportovních zařízení nesmí chybět kuželkářská dvoudráha a bowlingové centrum či minigolf. Velké oblibě se těší areál Vodácké tábořiště Cakle, kde si přijdou na své nejen příznivci horolezení a vodáctví.
Město Ústí nad Orlicí se pyšní bohatou spolkovou, hudební a divadelní tradicí, jejíž kořeny sahají až do středověku. V hudebních kruzích světové úrovně Ústí nad Orlicí proslavil především Jaroslav Kocian, jeden z nejvýznamnějších českých houslových virtuosů a pedagogů. Jeho odkaz i jméno nese vysoce ceněná mezinárodní Kocianova houslová soutěž pro talenty do 16 let. Akci doprovází hudební festival Kocianovo Ústí. Soutěží podobného charakteru je Heranova violoncellová soutěž, konaná na počest violoncellového virtuosa Bohuše Herana. O rozkvět hudební kultury se velkým dílem zasloužila také Cecilská hudební jednota, fungující nepřetržitě od roku 1803. Jedná se tak o nejstarší mimopražské hudební uskupení a nejstarší činný hudební spolek ve střední Evropě.
Novým turistickým produktem je Turistický poznávací okruh městem. Trasu okruhu lze projít pěšky nebo na kole v plném rozsahu 14 kilometrů nebo si trasu rozdělit na dva až tři samostatné procházky - střed města, k rozhledně, do tábořiště Cakle. Při procházce po turistickém okruhu projdou návštěvníci 12 zastávkových míst. Prohlédnou si například secesní Hernychovu vilu, památník odboje, secesní budovu vlakového nádraží, Roškotovo divadlo nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie. Mezi zastávkovými místy jsou také rozhledna na Andrlově chlumu, tábořiště Cakle nebo pietní místo, hřbitov na Hýbli. Trasa je vedena po stávajících značených cestách KČT opatřena vlastním znakem okruhu. Na jednotlivých zastaveních jsou umístěny popisné tabulky s informacemi o daném místě doplněné jeho perokresbou, se schématickou mapkou okruhu a QR kódem pro čtení elektronických dat.