Moravské Budějovice - brána Podyjí
Město Moravské Budějovice se jako přirozená brána Podyjí nachází v jedné z nejkrásnějších turistických oblastí České republiky. Rozprostírá se v mírně zvlněné krajině jihozápadní Moravy, na okraji Českomoravské vysočiny, protéká jím říčka Rokytná. Leží na státní silnici mezi Jihlavou a Znojmem, na bývalé císařské silnici spojující Vídeň s Prahou. Je součástí trasy cyklostezky Jihlava-Třebíč-Raabs. Ve městě je soustředěna veškerá nezbytná občanská vybavenost. Spojení do města i do okolí zajišťují autobusové a železniční spoje. V Moravských Budějovicích se nachází 18 kulturních památek, samotné centrum města je od roku 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou.
Dominantou, dotvářející panorama města, je kostel sv. Jiljí, původně románský kostel s gotickým presbytářem z první poloviny 13. století, který v 17. a 18. století prošel barokními úpravami. Oltářní obraz sv. Jiljí namaloval v roce 1851 vídeňský malíř Ignác Dullinger.
Nejstarší památkou ve městě, která stojí jižně od presbytáře kostela sv. Jiljí, je původně románská rotunda ze 13. století. Stávala na hřbitově, který se rozprostíral kolem kostela, a sloužila jako kostnice. V roce 1714 byla přestavěna v podvojnou kapli archanděla Michala.
Kostel sousedí s barokně klasicistním zámkem ze 17. století, který nechal vystavět z radnice a čtyř měšťanských domů Jindřich Rudolf Schaumburk. V budově zámku a v budově bývalých masných krámů je umístěno Muzeum řemesel, pobočka Muzea Vysočiny Třebíč. V zámku jsou umístěny exponáty zaniklých a zanikajících městských řemesel, archeologické nálezy z Moravskobudějovicka, exponáty z historie města od nejstarších dob do roku 1945 a zámecký mobiliář. V masných krámech je stálá expozice kdysi tradičních řemesel. Na zámeckém nádvoří a v zámeckých konírnách se konají koncerty a výstavy.
Západně od kostela stojí na terase městského opevnění rozsáhlá budova fary s barokním štítem a letopočtem 1779. Budova se vypíná na skalním ostrohu, na jehož průřezu lze spatřit z Pivovarské ulice vzácný geologický útvar – pararulovou vrásu. Na faře působil spisovatel P. Václav Kosmák, autor proslulých Kukátek, kterého Karel Čapek zmiňuje v knize Obrázky z domova v kapitole věnované dvěma moravským zastávkám (Moravským Budějovicím a Telči).
V centru města stojí několik architektonicky hodnotných staveb měšťanských domů ze 14. a 15. století. V domě s cimbuřím a s nárožním renesančním arkýřem č. 60 se nachází Erbovní vinárna, bar a internetová kavárna. V pozdně gotickém domě č. 32 s dvoudílným barokním průčelím a dvěma volutovými štíty, je umístěna restaurace, penzion Venuše a prodejna ovoce a zeleniny. Další středověké domy č. 64 a č. 65 byly postaveny při jedné z městských bran. Na konci 19. století byl postaven Národní dům, nyní sídlo Městského kulturního střediska Beseda, ve kterém se koná převážná část kulturních akcí. V přízemí Besedy je umístěno Turistické informační centrum hojně využívané návštěvníky města. V TIC lze koupit mapy, suvenýry, turistické známky, pamětní medaile, různé brožury, knížky, ale také vstupenky na kulturní akce. Kulturní středisko ve spolupráci s Moravskobudějovickým mikroregionem vydává regionální měsíčník Moravskobudějovicko.
Letní koupaliště Moravské Budějovice
Letní koupaliště v Moravských Budějovicích je areál nabízející v měsících červen až srpen možnost koupání, odpočinku a relaxace. Nachází se v okrajové části města, bylo vybudováno v roce 1988, a právě díky tomu dnes tvoří dvě třetiny jeho plochy vzrostlé stromy a rozlehlá travnatá plocha s udržovanou zelení. Návštěvníci najdou v areálu koupaliště plavecký bazén o délce 50ti metrů určený pro plavce, tobogán s přilehlým bazénem a nově zrekonstruovaný dětský bazén. Nechybí zde nabídka občerstvení s kvalitní obsluhou, příjemný personál koupaliště a vyškolení plavčíci starající se o bezpečnost návštěvníků a pohodlí při koupání i odpočinku. Letní koupaliště je určeno především pro rodiny s dětmi. Nejmenším návštěvníkům nabízíme dětský koutek, pískoviště, houpačky a nové atrakce v dětském bazénu. Ostatním příznivcům koupání umožňujeme ranní plavání v plaveckém bazénu. Samozřejmostí je i nabídka a zapůjčení sportovních hřišť a dalších sportovních pomůcek.
Zimní stadion Moravské Budějovice
Zimní stadion v Moravských Budějovicích byl otevřen 4. prosince 2005.
Kromě mužstva A týmu a žáků HC Moravské Budějovice je zimní stadion využíván ve velké míře i širokou veřejností. Provozovatel zimního stadionu již ve druhém roce provozu, tedy od sezóny 2006/2007, zahájil organizaci Městské ligy. Této neoficiální soutěže se účastní celkem 38, popřípadě 39 mužstev z Moravských Budějovic a z okolí. A celkově se odehraje za jednu sezónu cca 400 zápasů. Zimní stadion nabízí celkem 7 hodin veřejného bruslení každý týden, v dopoledních hodinách navštěvují ledovou plochu základní nebo střední školy z Moravských Budějovic a blízkého okolí.
Zimní stadion má jeden hlavní vchod, kterým projdete do vestibulu zimního stadionu. Zde je kancelář a pokladna, dále bufet, WC a vstup do šaten a haly stadionu. Celkový počet šaten je 4 šatny pro místní hokejový klub HC Moravské Budějovice 2005 a 4 šatny pro ostatní hokejová družstva. Vždy dvě šatny mají společné WC a sprchy.
Zimní stadion má i šatnu pro veřejnost umístěnou v hale stadionu. V hale zimního stadionu je také betonová tribuna pro cca 1350 návštěvníků, pod schodištěm tribuny jsou umístěny další WC pro veřejnost. Služby nabízené na zimním stadionu jsou: broušení bruslí - v době odpoledního a večerního veřejného bruslení, 2 nápojové a 1 potravinový automat a bar U Žihadel.
Festival Václav Hudeček a jeho hosté
Festival "Václav Hudeček a jeho hosté" je mezinárodní hudební festival pořádaný v Moravských Budějovicích. V roce 2016 proběhne již 9. ročník. Nejedná se pouze o prezentaci smyčcového umění, ale i setkání s jinými velkými umělci, se kterými se Václav Hudeček během svého uměleckého života setkává jak na pódiu, tak mimo něj. Tím se otevírá místo pro hosty - jiné umělce interpertující skladby pro smyčcové nástroje (violoncello, kontrabas, viola atd.), dále se objevují i nesmyčcové nástroje (např. trubky). Počítá se i s různými jazzovými či swingovými orchestry (v roce 2013 a 2014 to byl Ondřej Havelka a jeho Melody Makers). Do budoucna mohou na festivalu účinkovat i smyčce ve world-music, jazzové nebo lidové housle apod. Festival mívá i doprovodný program (odborné přednášky různých specialistů), na němž se objevují osobnosti z "nehudební" branže - přátelé Václava Hudečka. V roce 2013 -2015 to byl Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.
Císařské posvícení
Císařské posvícení má v Moravských Budějovicích dlouholetou tradici. V roce 2015 zahájil oslavy Císařského posvícení ve městě Klub důchodců při MKS Beseda ve čtvrtek 15. října tradičním společenským setkáním ve velkém sále.
V sobotu 17. října bylo již od ranních hodin na náměstí Míru, Purcnerově ulici a dalších přilehlých ulicích i na zámeckém nádvoří rušno. Konaly se zde již tradiční trhy. Po celý den zde byly pouťové atrakce, kolotoče, houpačky a další. I o občerstvení bylo postaráno, nechyběly posvícenské koláče, uzeniny, cukrářské výrobky i burčák, svařené víno, medovina a další. Na náměstí Míru byly stánky s nejrůznějším zajímavým zbožím. Na Purcnerově ulici byly stánky se zbožím vlastní výroby a v zámeckých konírnách bylo připraveno posezení a stánky s občerstvením, které nabízely slané i sladké dobroty a zároveň byla po celý den otevřena výstava, kde se prezentovalo patnáct obcí mikroregionu, zejména fotografiemi ze společenského života obcí.
Ve dvě hodiny odpoledne vyšel od Penny marketu po císařské silnici směrem k náměstí Míru slavnostní průvod. V čele kráčely mažoretky, dále dechová hudba, skauti, hasiči a další. Průvod zdravili občané stojící po obou stranách cesty na chodnících. Průvod prošel náměstím Míru a společně s dalšími návštěvníky zaplnil prostor před pódiem na Purcnerově ulici. Zde byl zahájen kulturní program, na kterém vystoupila dechová hudba Dubňanka, Dance aerobic Moravské Budějovice pod vedením Jany Chvátalové, břišní tanečnice z DDM Budík pod vedením Dany Berkové, Kytarová škola Draha, mažoretky REPETKY z DDM Budík a program uzavřela svým vystoupením kapela Tuláci. Celým programem provázel Michal Sedlák.
Více informací na www.mbudejovice.cz.