Na lyže do Graubündenu: pro Čechy nebližší kout Švýcarska
Švýcarské sjezdovky jsou Česku blíž, než si řada lidí myslí. A vůbec nejkratší cesta vede do kantonu Graubünden na východě Švýcarska. Na své si tu přijdou rodiny s dětmi, sportovci i příznivci luxusu.
Například z Prahy do Samnaun je to autem jen 660 kilometrů. Cestu řidiči zvládnou za méně než sedm hodin. Městečko na hranici s Rakouskem je bezcelní zónou – díky vysokým horám, které Samnaun v minulosti oddělovaly od zbytku Švýcarska. Čokolády, parfémy, destiláty, dárky z dovolené i benzin a naftu je tu možné pořídit s velkou slevou. Samnaun je sjezdovkami propojené s rakouským Bad Ischglem, obě střediska společně tvoří rezort Silvretta Arena, který nabízí celkem 238 kilometrů sjezdovek. Specialitu Samnaun představuje dvoupodlažní kabina pro 180 lyžařů. Silvretta Arena se řadí na šestou příčku ve srovnání největších lyžařských oblastí Švýcarka. Experti portálu skigebiete-test.de ji dokonce zvolili sedmou nejlepší lyžařskou oblastí na světě.
V top ten švýcarských rezortů s největším počtem kilometrů sjezdovek se objevují i další lyžařské areály ležící v kantonu Graubünden. Engadin Svatý Mořic má 350 kilometrů sjezdovek, Davos Klosters láká na 320 kilometrů sjezdových tratí, oblast Flims Laax nabízí 235 km sjezdovek a Lenzerheide Arosa 225 kilometrů. Každá část Graubündenu přitom má svou typickou atmosféru, nezapomínají tu ani na děti. Nejvíce rodinně zaměřených služeb nabízejí v rezortech Arosa, Brigels Waltensburg Andiast, Davos Klosters, Flims Laax, Lenzerheide, Maloja a Savognin. Například Savognin nabízí lyžování a půjčení veškerého vybavení pro děti do 10 let zcela zdarma. Pro malé lyžaře tu mají dokonce speciální sjezdovku ukončenou sérií bezpečných muld a různých vln.
V Graubündenu se mohou zájemci o rodinnou dovolenou ubytovat v mládežnických ubytovnách. Praktické a pohodlné hostely stojí v Davosu, Svatém Mořici nebo ve Scuolu. Právě moderní ubytovna ve Scuolu ukazuje přednosti tohoto typu ubytování. Stojí hned vedle nádraží a zároveň kousek od lanovek. Pokoje jsou dvou-, čtyř- a šestilůžkové. Mnoho pokojů má vlastní sprchu i WC. A nechybí ani chutné tříchodové menu na večeři a bohaté snídaně – obojí převážně z lokálních produktů od sedláků.
Luxus a dlouhou historii turistiky zastupuje Svatý Mořic. Právě sem přijeli v zimě před 150 lety Britové a dali vzniknout švýcarskému zimnímu turismu. Lyžovat tu však můžete překvapivě výhodně. Většina hotelů vám nabídne skipas za 35 švýcarských franků na den – v přepočtu za něco málo přes 800 korun!
Davos je zase centrem sportů, hraje se zde známý Spenglerův pohár tradičně s českou účastí. Dříve lázeňské město má navíc zvláštní architekturu. Namísto tradičních alpských domů tu stojí stavby s rovnou střechou.
Velkou novinkou Graubündenu je nedávné spojení dvou lyžařských center – Arosy s Lenzerheide. Vznikl tu obří lyžařský areál se stovkami kilometrů sjezdovek.
Graubünden je také rájem běžkařů. Stovky kilometrů upravených tratí na ně čekají v Horním a Dolním Engadinu, v Davos Klosters a v oblasti Trin-Flims-Bargis-Sagogn. Vždyť Engadinský skimaraton, který se v této sezoně poběží 8. března 2015, je se svými 10 000 účastníky druhým největším veřejným lyžařským závodem na celém světě. Přesvědčte se sami, že to do kantonu Graubünden z Česka není vůbec daleko!
Tip Aleny Koukalové, zástupkyně Švýcarské turistické centrály: V kantonu Graubünden ochutnejte některou z místních specialit: kroupovou polévku Gerstensuppe, plněné rolky z listů mangoldu Capuns, sušené hovězí maso Bündnerfleisch, ořechový koláč Nusstorte nebo hruškový chleba Birnbrot. K tomu doporučuji třešňový likér Röteli.