Ochutnejte Švýcarsko
Švýcarsko je patrně nejpestřejší zemí na nejmenší ploše na celém kontinentu. Slogany od ledovců k palmám nepřehánějí ani v nejmenším. A když k tomu připočteme čtyři úřední jazyky, pak je docela jasné, že se tu prolínají kuchyně mnoha zemí. Tradiční pokrmy v horských oblastech se ještě liší údolí od údolí, protože často drželi své obyvatele dlouhých 7 měsíců oddělené v sevření sněhu.
Vydejme se společně na toulky těmi nejoblíbenějšími destinacemi českých turistů, které většinou pokrývají hory. Naše ochutnávání začneme na východě země v kantonu Graubünden.
Zahájíme v ikonickém Svatém Mořici, kde se každoročně v lednu koná i proslulý Gourmet Festival. My pro vás máme ale dva tipy v okolí a sice na největší dezertní bufet ve Val Roseg, kam můžete dojet na kole, dojít pěšky nebo se nechat dovézt kočárem z nedaleké Pontresiny. Tradičním dezertem je tady Nusstorte – vydatný ořechový koláč. Výběr je ale široký od čokoládové pěny, přes oblíbený creme brulée až po vermicell – špagety z kaštanové pasty s kopečkem šlehačky a kapkou třešňové pálenky.
Z Pontresiny si pak uděláme výlet vláčkem Rhétské dráhy do zastávky Morteratsch, kde nás čeká sýrový brunch pod širým nebem s výhledem na ledovec Morteratsch. Hodování si můžeme zpestřit sledováním tradiční výroby sýra přímo na místě. Zájemci tady mohou i přiložit ruku k dílu. Na ochutnání i jen malého kousku od všech druhů sýrů ale kapacita vašeho žaludku stačit nebude.
Pokračovat budeme podél jezer do údolí Engadinu, malebného údolí řeky Inn. Zastavte se v městečku Scuol, centru oblasti, kde se mluví rétorománsky. Pohádkově vyhlížející domy zdobené sgrafity a okna s háčkovanými záclonkami jsou okouzlující. K procházce láká výšlap z Motta Naluns. Před cestou se tady posilněte jedinečnými Creme Schnitten – žloutkovými řezy. Celý den doporučujeme zakončit v minerálních lázních Bogn Engiadina.
Naše další cesta povede do oblasti Davos Klosters, kde se vydáme do údolí Dischmatal a Sertig na kole, autem nebo poštovním autobusem. V rázovité restauraci Teufi můžete ochutnat tradiční Pizzokeri. Jedinečným zážitkem nejen pro Vše chuťové buňky bude brunch na Clavadeleralp, který můžete spojit i s příjemným výletem – vyjedete do mezistanice na Jakobshorn a odtud budete pokračovat pěšky až na Clavadeler a až si dost pochutnáte a vynadíváte na krásná „panoramata“ můžete pokračovat pěšky až do údolí do Davosu. Nezapomeňte ochutnat výtečnou karamelovou marmeládu. Jak mi místní hospodyně vysvětlila, ovoce u nás nikdy nedozrálo, tak jsme si dělali marmeládu z mléka, toho jsme měli vždy dostatek.
Naše další zastávka a ochutnávka bude u Lucernského jezera. Místní specialitou je Chügeli Pastete – váleček z lístkového těsta plněný nočky z telecího masa, zalitý jemnou omáčkou někdy dochucenou i koňakem a obložený zeleninou. Dát si ho můžete v mnoha restauracích regionu. Lucerňané doporučují restauraci Lapin. Mimořádným zážitkem je také večeře při západu slunce v lanovce cestou na Rigi z Vitznau. Tipem pro romantiky je večeře při svíčkách na vrcholu Titlisu. Obvykle se podává fondue chinoise.
Výborným místem pro hostinu pro Vaše oči i chuťové buňky může být plavba lodí po Lucernském jezeře (Vierwaldstättersee), kde si můžete dát brunch nebo se vydat na speciální gourmet plavbu. Milovníkům výšek a výhledů doporučujeme dopřát si výlet na Pilatus s přenocováním. Nejen, že si tak vychutnáte místní speciality přímo v rámci večeře a bohaté snídaně. Specifický místní sýr Sbrinz ze sýrárny z mezistanice zubačky dostanete již k aperitivu. A v nabídce ani tady nechybí Chügeli Pastete.
Dalším rázovitým a velmi populárním regionem mezi turisty je Berner Oberland a tady zejména oblast trojice hor Eiger, Mönch (Mnich) a Jungfrau. Severní stěna Eigeru patří k nejobávanějším horolezeckým stěnám Evropy a v sedle hory Jungfrau, resp. ve skále pod ním najdete nejvýše položenou železniční stanici v Evropě, která tu byla vybudována již před neuvěřitelnými 110 lety. Patrně nejhezčí výhledy na tuto magickou trojici se nabízí z vrcholu Schilthornu, kam vás vyveze lanovka. Ocitnete se tak na vrcholu Schilthorn – Piz Gloria, kde se odehrávala bondovka Ve službách jejího Veličenstva. Tady nesahejte po tradici, ale objednejte si Burger 007, ideálně sem zajděte na brunche nebo zvieri a poseďte alespoň hodinku, restaurace je totiž otáčecí a za hodinu shlédnete celé panorama. Za tradiční kuchyní si vyjeďte na Niesen, horu mající tvar téměř dokonalé pyramidy, která se zvedá nad hladinou Thunského jezera. Na terase vrcholové stanice si objednejte Rösti, Bratwurst a Zwiebelsauce. Nejedná se o nic dietního, a tak bude ideální zařadit pak výlet minimálně do mezistanice. Rösti – strouhané, většinou již předem vařené a pak v pánvi opečené brambory jsou typické pro celou německy hovořící část Švýcarska, ostatně od té francouzsky mluvící ji odděluje právě Rösti Graben – tedy příkop z rösti. Podávají se jako příloha, ale i jako hlavní jídlo s volským okem, slaninou, rajčaty, houbami s samozřejmě se sýrem. Ale variant je opravdu mnoho. Cestou dolů zakoupíte ještě jedlé suvenýry v podobě sýrů ze samoobslužných skříněk a lednic u salaší.
Cestování po Švýcarsku by nebylo úplné bez toho, aniž bychom shlédli nejfotografovanější horu Švýcarska – magický Matterhorn. Za ní je třeba se vydat do Zermattu, horského střediska, odkud byl také podniknut první úspěšný pokus o dobytí Matterhornu. Pro labužníky doporučujeme se vydat lanovkou na Sunneggu a odtud po trase Gourmet Trail zpět do Zermattu. Občerstvení si můžete dopřát v jednotlivých zastávkách cestou. Vaší pozornosti doporučujeme zejména restauraci Chez Vrony, kde si vychutnáte tradiční kuchyni z pohodlí bělostných kožešin venkovní terásky současně s výhledem na Matterhorn. Měli byste také vědět, že hned kousek od nádraží je pražírna kávy Zermatt Kaffee Rösterei, jejímž majitelem je Čech, kterého již jako špičkového kuchaře přivedla do Švýcarska láska k horám. Pokud byste chtěli ochutnat něco z jeho specialit, vydejte se do špičkové restaurace Aroleid na Furi. K regionálním specialitám patří sýrové pokrmy. fondue a raclette, skvělé jsou také místní klobásky a maso sušené na horském vzduchu – nejlépe ochutnejte vše najednou v podobě walliského talíře. Obvykle se podává s tradičním chlebem Roggenbrot, který se krájí na tenké plátky. K vysokohorské ochutnávce patří i Bergführer Brot – závitek z těsta plněný sušeným ovocem, tedy vydatná a na přepravu úsporná pochoutka.
A nakonec Vás pozveme k Ženevskému jezeru, kde je třeba ochutnat víno z vinic Lavaux, které si pro svou strmost zasloužily zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO. A pokud budete chtít spojit 3 tradiční švýcarské symboly do jednodenního výletu, dopřejte si jízdu Čokoládovým vlakem. Vyjíždí z riviéry Ženevského jezera z oblíbeného Montreux a vydává se prudkým stoupáním mezi vinicemi do Gruyères, městečka proslaveného sýrem stejného jména. Návštěva sýrárny s interaktivní expozicí je zahrnuta v programu a nechybí ani malá ochutnávka. Autobus Vás pak zaveze do půvabného středověkého městečka s hradem, kde je čas na oběd. Vynechat byste tu neměli ani oblíbený místní dezert, za kterým se sem neváhají vydat Švýcaři i ze vzdálených koutů země – jedná se o meringue s dvojitou šlehačkou a malinami. Žádná dieta, ale pochoutka ano. Vaše cesta pak bude pokračovat do čokoládovny Cailler, kde se seznámíte s výrobou čokolády a na konci budete moci ochutnávat, co hrdlo ráčí. Poté Vás vlak zaveze zpět do Montreux.
Švýcarsko na jedno kliknutí
Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete v čeština na webu Switzerland.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte také sdílet vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko a inspirujte tak ostatní k dokonalé dovolené.