Nová páteřní cyklostezka u Baťova kanálu nabídne 80 kilometrů pohodové rovinky
Baťův kanál, který patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy, letos nabídne turistům další lákadlo: na jeho březích byla před nadcházející turistickou sezónou dokončena stavba páteřní cyklostezky, po níž cyklisté projedou od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka dosahuje 80 kilometrů. Slavnostní otevření spojené s oslavou Dne Země se uskuteční 24. dubna. Cyklisté si však cyklostezku mohou bez omezení projet již nyní – práce na ní jsou již ukončeny.
Výstavba cyklostezky začala již před několika lety. Zpočátku vznikaly pouze lokální úseky budované obcemi a mikroregiony. Postupně jich přibylo a od nynějška jsou propojeny. „Ve Zlínském kraji již téměř na celé trase převládá asfaltový povrch, takže je stezka vhodná pro in-line bruslaře a navíc maximálně bezpečná – položená zcela mimo motorovou Dopravu. Pouze u Kvasic, Bělova a Pahrbku u Napajedel musí cyklisté překonat kratší úsek po málo frekventované silnici, tyto úseky však budou převedeny na cyklostezku v nejbližších letech,“ uvedl Jiří Durďák, projektový manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Na území Jihomoravského kraje, které začíná mezi Uherským Ostrohem a Veselím nad Moravou, je zatím stezka více vedena po místních komunikacích, které však díky menšímu provozu cyklisty vesměs neomezují.
Cyklostezka u Baťova kanálu je ideální pro dálkové cyklisty, rodiny s dětmi, in-line bruslaře, seniory a tělesně postižené, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén. „Bezpečnost cyklostezky výrazně zvyšuje skutečnost, že křížení všech silnic a železničních tratí je řešeno mimoúrovňově,“ dodal Durďák.
Cyklostezka nabízí ideální spojení plavby s cykloturistikou. „Návštěvníci si třeba mohou na kole vyjet na delší výlet jedním směrem a zpět se svézt výletní lodí, která je přizpůsobena pro přepravu kol. Nabízí se také možnost nalodit se i s kolem na hausbót a kombinovat plavbu s vyjížďkami nejen podél Baťova kanálu, ale i do okolí. Díky napojení stezky na další cykloturistické trasy se dá vyjíždět i do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, které nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle – například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích či Petrově-Plžích, skanzen ve Strážnici nebo Uherské Hradiště. Navíc na stezku navazuje i síť oblíbených Moravských vinařských stezek. Při tom všem mohou cyklisté využívat již existující nabídku dalších služeb na březích – hospůdek a sociálních zařízení v přístavištích,“ doplnila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová. www.batacanal.cz