Nový internetový projekt Sousedé.cz
Ušetřete náklady na tvorbu a správu vlastních webových stránek, sundejte z chodby nefunkční nástěnku, zapomeňte na časově náročné domovní schůze, komplikované emaily, telefonáty a přesuňte se za svými sousedy na internet
Praha, 12. dubna 2010 – Skupina Turistika.cz zahájila Ostrý provoz nového internetového komunitního projektu Sousedé.cz, který slouží k bezplatné komunikaci mezi správci nemovitostí, členy bytových družstev (BD), společenství vlastníků jednotek (SVJ), domovníky, nájemníky, nebo starosty a sousedy mezi sebou. K vytvoření vlastního komunikačního prostoru a sousedského společenství není třeba investovat do založení a správy vlastní webové stránky. Sousedé.cz jsou místem pro lidi, kteří spolu bydlí a mají společné zájmy nebo problémy, chtějí se vzájemně informovat a společně se domlouvat a organizovat.
V sousedském společenství se správci nemovitostí, sousedé a nájemníci mohou vzájemně snadno a efektivně informovat a domlouvat o důležitých věcech či sdílet názory. Využívat k tomu lze nástěnku, kalendář akcí, Fotogalerii, dokumenty, ankety pro hlasování včetně automatického přepočítávání hlasů na podíly, články, plánovač či diskusní fórum. Jednoduše a rychle lze oslovit sousedy individuálně, nebo hromadnou zprávou. Sousedé.cz výrazně usnadňují a zrychlují vzájemnou komunikaci společně žijících lidí a mohou částečně nahradit často nudné a časově náročné domovní schůze, nepřehledné e-maily, složité potvrzování, domlouvání, zařizování a zjišťování názorů, telefonáty, nebo zastaralé nástěnky v domech. Správci a předsedové BD a SVJ, tak mohou ušetřit nemalé náklady spojené s tvorbou vlastních webových stránek a čas spojený s jejich složitou správou. Sousedé.cz pro ně představuje efektivní prostředek pro zkvalitnění komunikace.
Sousedé.cz ale nejsou jen uzavřená společenstva vchodů nebo domů, ve kterých mohou vzájemně komunikovat pouze registrovaní členové daného společenství. Cílem projektu je dát lidem možnost vyjádřit se i k problémům, které přesahují horizont jejich domu – týkají se třeba jejich čtvrti, obce nebo okresu. Mohou zde být budovány názorové skupiny diskutující o tom, co je spojuje, či naopak v čem se názory jednotlivých členů liší. Společenstva se proto dají nastavit jako otevřená, s volným přístupem všech, kteří se o problém zajímají.
„Myšlenka propojit občany mezi sebou do mikro komunit jejich domů, vchodů, společenství a zároveň k tomu přidat možnost komunikace v rámci lokálních firem, úřadů a institucí byla v době jejího vzniku ojedinělá. I v současnosti zatím nemáme informace, že by podobně komplexní projekt někde existoval,“ komentuje pozadí vzniku projektu Sousedé.cz jeho projektový manažer Petr Tomek, a doplňuje: „Při vývoji se spoléháme na náměty a připomínky od našich uživatelů z řad předsedů BD a členů výborů SVJ a nechceme nikde nic kopírovat. Spojit všechny, kterých se dotýká bydlení a život v určité lokalitě a vytvořit jim funkce pro vzájemnou komunikaci a sdílení informací je naše vize a náš nápad. V ČR již existují služby pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) -- my jsme ale jediní, kteří jsme vždy byli a budeme zdarma! Navíc plánujeme pro naše aktivní uživatele odměny a další nové služby.“
Projekt Sousedé.cz provozuje společnost Turistika.cz, s.r.o., která má za sebou realizaci několika dalších úspěšných internetových projektů. Jedna registrace je platná pro všechny webové stránky: Akce.cz, Sousedé.cz, Spoluhraci.cz, Turistika.cz.
Okolo projektu Sousedé.cz se shromaždují lidé, kteří se profesně setkali při práci v portálu Centrum.cz (Petr Tomek, Tomáš Holuša, Zuzana Živná, Jiří Pilnáček) a mají bohaté zkušenosti z internetových projektů. Projekt je postaven na technologiích Debian GNU/Linux 5.0, platforma PHP/Zend s maximálním důrazem na bezpečnost uložených dat, která jsou každý den zálohována. Se všemi osobními údaji je nakládáno v souladu se zákonem a podle pravidel Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), kde je projekt Sousedé.cz registrován.
Základní funkce Sousedé.cz:
Nástěnka - Místo pro rychlé vzkazy všem členům společenstva, ve kterých je možné odkázat např. na nově vložený materiál.
Kalendář akcí - Naplánujte společné akce, nahlaste svou účast, případně se předem omluvte.
Dokumenty a články - Vkládejte dokumenty ze svého počítače či pište články (zápisy ze schůzí, zajímavosti z domu). Podporuje všechny klasické formáty dokumentů, v článcích můžete vkládat videa z YouTube, Google Video a dalších serverů.
Kontakty - Adresář členů společenstva, dalších obyvatel domu, správcovské firmy, služeb a firem z okolí, zkrátka jakéhokoli důležitého kontaktu, který by měli vaši sousedé znát.
Ankety a plánovače - Vyjádřete se k problémům či otázkám v hlasování. Anketa přisuzuje každému sousedovi jeden hlas, zatímco plánovač pracuje s vašimi preferencemi – hlasovat můžete pro více vyhovujících možností, z nichž jednu můžete upřednostnit jako nejlepší.
Fotogalerie - Sdílejte fotografie ze společných akcí či týkající se společných problémů, podělte se o své fotografické úlovky, které mohou být zajímavé i pro vaše sousedy.
Diskusní fórum - Vytvořte téma, ke kterému mají vaši sousedé co říct, a diskutujte
s nimi, vaše debaty zde budou vždy přehledné.
Ukázkové společenstvo:
http://www.sousede.cz/ukazkove-spolecenstvo/
Co říkají o projektu jeho první uživatelé?
„Před časem jsme se na představenstvu bytového družstva Vackov rozhodli využít nabízených služeb serveru Sousedé.cz. Měli jsme sice vlastní webové stránky, ale změny vždy probíhaly pomaleji. Vždy to pro nás musel udělat správce webových stránek.
Potřebovali jsme tedy něco jako redakční systém, kdy několik členů z vedení družstva dokáže rychle vystavovat informace a pružně reagovat na potřeby družstevníků. Navíc jsme chtěli nabízet informace a dokumenty jen uzavřené skupině uživatelů našich stránek, popisuje Petr Markvart, předseda představenstva Bytového družstva Vackov, a dodává:
„Web Sousedé.cz nás po chvilce zkoušení nadchnul a tak jsme po registraci oslovili přes email většinu našich družstevníků. Poměrně za krátkou dobu došlo k registraci 40% všech členů společenstva a začali jsme úspěšně využívat funkce, jako jsou: Anketa, Kalendář akcí, Diskusní fórum a Nástěnka. Informovanost se zrychlila a zlepšila. Vzniklo několik diskuzí, které se řeší veřejně mezi členy družstva. Věřím, že časem bude na tento sytém napojena většina našich členů. Aplikace Sousedé.cz si tedy rozhodně zaslouží pochvalu.“
„Nastěhovala jsem se do nového bytu v rámci programu startovacího bydlení a přišlo mi líto, že i když je dům plný mladých lidí, tak se vzájemně neznáme a nesetkáváme se. Náhodou jsem objevila server Sousedé.cz, založila společenstvo a pozvala do něj své nové sousedy. Díky tomu, že jsme se takto propojili na internetu, začali jsme se setkávat i v reálném životě,“ popisuje Martina Petrů, správce společenstva Svatojánská 682, Hradec Králové.
„Portál Sousedé.cz mi velmi usnadňuje práci pro komunikaci s vlastníky bytů. Jsme vlastníky bytů v novostavbě a kromě dvou vlastníků se mi podařilo přimět všechny vlastníky k registraci. Odsouhlasili jsme si na schůzi, že veškerá hlasování budou probíhat přes portál a tím si velmi zefektivníme veškerou činnost. Svolávám přes portál seřízení vytápění, zjištění kdo nemá pojištěný byt, odsouhlasení volby nového správce, reklamace domu k investorovi atd. Zároveň nemusíme pořizovat nástěnky v domě, což považuji jako přežitek dřívější doby. Zde je vše přehledné a kdykoliv k dispozici,“ dělí se o své zkušenosti s portálem Petr Gadas, předseda výboru SVJ Mošnerova 16, Olomouc.
„Chceme dále vyvíjet a vylepšovat server Sousedé.cz tak, aby byl užitečným nástrojem pro řešení problémů souvisejících s bydlením a aby nabízel relevantní informace pro konkrétní lokalitu. Dnes v ČR existuje a stále vzniká mnoho nových bytových domů a satelitních vesnic, kde žijí jejich obyvatelé blízko sebe, nicméně o sobě neví téměř nic. Internet pro ně může být ideálním prostředím, ve kterém se poznají, osloví a zorganizují se a posléze se spolu mohou začít jako sousedé setkávat a komunikovat. Právě proto vznikli Sousedé.cz,“ uzavírá Petr Tomek.