Objevte město Velešín...
...centrální místo malebného jihočeského mikroregionu Pomalší
Město se rozkládá vlevo od silnice E55, 20 km od Českých Budějovic, směrem na Dolní Dvořiště a Linz. Prochází tudy železniční trať č. 196 České Budějovice, Linz. Vlastní osada vznikla zřejmě počátkem 13. století v mírné proláklině svažující se východním směrem ke kaňonovitému údolí řeky Malše (dnes údolní přehrada Římov). Ze severní a jižní strany je ohraničena hlubokými zářezy potoků. Pouze směrem západním je terén otevřen do mírně zvlněné KRAJINY mezi řekami Malší a Vltavou.
Hradiště Strahov. Řeka Malše, protékající v hlubokém meandrovitém údolí spolu se stržemi četných potoků, vytvářela již v době prehistorické podmínky pro vznik dobře chráněných lidských sídlišť. Nálezy v prostorách tohoto výšinného sídliště napovídají o osídlení již ve starší době bronzové (2000 až 1500 let před n.l.). www.pomalsi.cz
Hrad Velešín. Královský hrad, který náležel k důležitým oporám Přemyslovců, je nyní v péči o. s. Hrady na Malši. Hrad byl postaven v první třetině 13. století a po různých vlastnických změnách v průběhu staletí byl Rožmberky na počátku 16. století opuštěn. Za zmínku stojí základy románské kaple (jedna z mála v Čechách), nový dřevěný most přes druhý hradní příkop a nádherná scenérie v okolí hradní ostrožiny. www.hradynamalsi.cz
Vznik vlastní osady Velešín nebude zřejmě nikdy přesně datován. Uvádí se léta 1215 až 1230. Jméno osady je přičítáno jakémusi Velešovi, jenž zde měl vlastnit dvorec.
Do roku 1264 patřil Velešín ke zboží královskému.
Pravděpodobně r.1265 je postoupil král Přemysl Otakar II. Čéčovi z Budějovic za území při soutoku řek Malše a Vltavy, kde hodlal založit královské město (České Budějovice).
Již roku 1266 se Čéč zval "z Velešína".
V roce 1276 byl Velešín opět ve vlastnictví zemského knížectví, jež král Václav II. dal roku 1283 v držení pánům z Michalovic.
V jejich držení byl až do roku 1387, kdy přešel na pány z Rožmberka, od roku 1611 na pány ze Švamberka a roku 1620 na hrabata Bukvojů.
Roku 1391 byl Velešín Václavem IV. povýšen na trhové městečko.
Zboží Velešínské bylo rozsáhlé, patřily k němu nejen blízké obce, ale zasahovalo na jihu až do dnešního Rakouska.
Narůstající obchod přispíval k rozkvětu obce. K rozvoji významně přispívalo i právo vařit pivo.
V 18. století vznikla královská silnice spojující Prahu s Lincem.
V našem regionu kopírovala starou cáhlovskou cestu, spojující Budějovice s Freistadtem.
Formani přepravující zboží po této silnici nacházeli ve Velešíně zázemí pro nocleh, opravy postrojů a doplnění potravin při svých dlouhých cestách do Lince a zpět.
Koněspřežní železnice, jako nejstarší evropská trať, vznikla v 19. století a byla později přebudována na parní provoz, spojující České Budějovice s Lincem. Nejbližší stanice koněspřežky byla na Holkově. Přepřažní a staniční budova byla adaptována z bývalé zájezdní hospody č. 8 a je charakteristická svými třemi štíty v řadě. Dodnes jsou místy patrny zbytky tehdejších zářezů a náspů s klenutými kamennými můstky. www.pratelevelesina.cz
Farní kostel zasvěcený sv. Václavu v dolní části náměstí, byl postaven na místě původní dřevěné kaple či kostelíku kolem poloviny 13. století. Uvádí se, že v roce 1285 již stál. Pozdější nálezy při rozšiřování hřbitova naznačují, že již v dobách předkřesťanských, zde bylo pohřebiště a pravděpodobně i svatyně. Kostel v průběhu věků prošel mnoha úpravami. V letech 1750 až 1754 byla provedena podstatná barokní přestavba, která z velké části setřela punc starobylosti a dala stavbě dnešní podobu. www.farnostvelesin.cz
Historický dům "U Kantůrků čp. 20" se nachází napravo před kostelem a jedná se o nejstarší, ve vnitřních částech zachovalý, dům ve Velešíně. Název "U Kantůrků" pochází od kantorů Ondřeje a Vojtěcha Papíra, kteří dům vlastnili v letech 1668 až 1724. V jeho severní části je dochována část někdejší fary (domu altaristů - kněžích, kteří se starali o duchovní život a školství ve farnosti).
Tento dům v roce 2008 zakoupilo město a poskytlo ho k provozování o. s. Společnost přátel města Velešína. V domě můžete shlédnout unikátní černou kuchyni včetně otevřeného trychtýřovitého komína, stálou expozici pozůstalosti velešínských naivních malířů, manželů Šítalových, unikátní nově postavenou chlebovou nabíjecí pec a navštívit během roku několik zajímavých akcí – vánoční výstavu Rouhův betlém, Setkání řemesel, Svatováclavské posezení atd. Blíže na www.pratelevelesina.cz
Barokní radnici čp. 77 najdete uprostřed horní části náměstí a je oddělená uličkou od bývalého kostela. V roce 1592 koupila obec soukromý dům a využívala jej od roku 1598 jako radnici. V letech 1783 až 1784 byla budova opravena a zbarokizována. Součástí radnice je i přístavba, tak zvaný "štoček" (čp. 76). Za radnicí, v místě dnešní úřadovny městské policie, bývaly masné krámy – stavba s pěti krámky, využívanými při trzích k prodeji masa.
Bývalý kostel svatého Filipa a Jakuba byl 1. 9. 1491 vysvěcen, jako druhý velešínský katolický kostel. Po jeho zrušení Josefem II. roku 1785, byl obcí Velešín odkoupen a chrámová loď prodána k přestavbě na dva obytné domy. V presbytáři byla zřízena nemocnice a v sakristii šatlava. Po dalším různém využití objektu v průběhu let, prošel tento v roce 2011 rozsáhlou rekonstrukcí a nyní v něm najdete kancelář informačního centra, městské muzeum, víceúčelovou galerie, nekuřáckou kavárnu a v gotické části obřadní síň. www.velesin.cz
Velešín na vás dýchne jak svojí historií, klidem a vybaveností rozvíjejícího se města, tak krásou panenské přírody našeho jihu a přívětivostí svých obyvatel.