Po stopách známých osobností v Krkonoších
I v Krkonoších se zrodily „hvězdy“, které se zapsaly do českých a světových dějin. Vydejte se na oblíbená místa těchto krkonošských rodáků a rodaček. Ocitnete se tak na prahu historie a spojíte své kroky s krkonošskými osobnostmi, které tu stáli před desítkami či stovkami let. Míst, na která se můžete vypravit, je v Krkonoších mnoho. A tak tu máme pro vás několik vyzkoušených tipů.
S významným učitelem, písmákem a houslařem Věnceslavem Metelkou se seznámíte v Pasekách nad Jizerou. Podívejte se ke škole, ve které učil a inspiroval své žáky. Rozhlédněte se v obci a kraji kde žil. Dojít můžete až na hřbitov u kostela sv. Václava, kde mu byl postaven pomník. Stálou sbírku připomínající jeho houslařskou zručnost si lze prohlédnout v Památníku zapadlých vlastenců.
Ve Vysokém nad Jizerou se vydejte na krátkou pěší vycházku po stopách prozaika, publicisty a básníka Viktora Dyka. Ten ve Vysokém často pobýval a vypravoval se do okolních lesů na houbařské vycházky. Žulový balvan „Dykova skála“, na cestě směřující od Márinkova kříže k zřícenině hradu Nístějka, označuje jeho oblíbené místo.
Za výborným fotografem se vypravte do Rokytnice nad Jizerou. Zde se narodil a také celý svůj život prožil Rudolf Housa. Vlastnil domek na Dolním náměstí, na jehož místě stojí, dříve secesní Vila Reichen Haney, dnes budova Komerční banky. S jeho životem se blíže můžete seznámit na naučné stezce Rokytnických rodáků.
Historicky nejvýznamnější postavou města Vrchlabí byl bezesporu Kryštof Gendorf z Gendorfu. Zasloužil se o povýšení vsi na město a vytvořil z něj nejvýznamnější centrum hutnictví železa. V roce 1546 nechal vybudovat zámek jako dominantu města. Od té doby prošel zámek mnohými úpravami, ale stále je krásnou a významnou památkou města. Projděte se v zámeckém parku a nahlédněte do vstupní haly zámku, kde se konají svatby, koncerty i výstavy.
Spisovatel a oblíbený učitel Josef Šír byl populární v celém regionu. Jednadvacet let vedl štěpanickou kroniku a plně se sžil se svými spoluobčany. Zažijte klid a půvab obcí, ve kterých učil, na Benecku, ve Štěpanicích, v Poniklé nebo Roztokách u Jilemnice. A v jeho sbírce povídek Cesta k člověku se ponořte do příběhů života lidí z hor i jeho podhůří minulého století.
Jan Amos Komenský si vysloužil přízvisko Učitel národů, zanechal část sebe na mnohých místech v Čechách a na Moravě. Jeho poslední kroky, když prchal z Čech, vedly do Žacléře. Zde překročil hranice do Polska. Ke vzpomínce této události se vypravte po naučné stezce Po stopách J. A. Komenského na Růžový palouček, kde je postaven unikátní památník Labyrint J. A. Komenského.
Další tipy na „výlety se známými osobnostmi“ najdete na našich stránkách www.krkonose.eu/vyznamne-osobnosti.