Loading...
V dnešní době nabývá opět na popularitě cestování vlakem, síť železnic je v ČR poměrně hustá a tak proč nezkusit třeba třídenní výlet do Pošumaví bez auta??
V květnu 2022 takový výlet absolvoval jeden francouzský novinář se svojí desetiletou dcerkou - no a byli nadšeni - nejen z průvodců z TO Pošumaví, ale i z té neopakovatelné atmosféry pěšího tripu. Plán výletu byl poměrně náročný, denní trasa vždy kolem 20 km a vzhledem k tomu bylo potřeba i patřičně omezit váhu zavazadel. Takový výlet rovněž nelze plánovat na minuty - už jen úvodní zpoždění vlaku udělalo svoje, také je třeba počítat s výkyvy počasí i navzdory příznivé předpovědi. Ale každopádně nic neřešitelného - stačí sbalit batohy a vyrazit.
Naši pěší turisté vyjeli vlakem ráno z Prahy a snad jen s jedním přestupem je kolem jedenácté, akorát na dopolední kafe, turisty přivítalo malé nádražíčko Špičák. No a pak to začalo - turista přijíždějící na Šumavu nutně potřebuje vidět nějaký přírodní fenomén, a nejdostupnější jsou známá ledovcová jezera Čertovo a Černé, a pak z Hofmanek lanovkou na Pancíř, na pozdní oběd na terase s úchvatným výhledem, to byl tedy opravdu nezapomenutelný zážitek. Vzhledem k ročnímu období přálo počasí a dalších turistů bylo poskrovnu, takže náš pan novinář snadno nabyl dojmu, že je tu celá Šumava a Pošumaví jen pro něj. Z hlediska přírodních specifik byla trasa prvního dne výletu nejzajímavější jelikož z Hofmanek pokračovala po naučné stezce Sklářská, dál pak přes Zhůřský potok a Zhůří, kde trasa vedla krásnou lokalitou s vyhlídkou na kaňon Křemelné a jen těsně míjela 1. zónu ochrany přírody Národního parku Šumava. Turisté už notně unaveni prošli značenou stezkou mezi vzácnými mokřady pod Hadím vrchem a později večer dorazili až do Keplí na nocleh v místním penzionu u ekofarmy. Večeře založena na domácích bioproduktech byla skvělým zakončením dne, stejně tak jako scenérie okolní přírody doplněná silnou letní bouřkou. Prostě odlehlé místo bez signálu mobilních operátorů a bouřlivá noc za oknem - co víc si po náročném dni přát?
Druhý den hosté vyrazili na trasu o poznání snadnější, vždyť také dále scházeli z horní Šumavy do Pošumaví, ubylo stoupání a lesní vzdoušek byl po noční bouřce velmi svěží. Opět využili trasy naučné stezky až do přírodní rezervace Pekelské údolí, s jeskyní Peklo a údolím vodních mlýnů - kde jako skvost je schovaný i barokní mlýn Sterzmühle, který byl kulisou pro nespočet filmů a pohádek a do dnešních dnů je dochován v původním stavu, bez přívodů sítí a jakýchkoliv moderních vymožeností. Další kroky turistů směřovaly dále po Vintířově poutní stezce do městečka Harmanice, kde si dali skvělý oběd v malé místní hospůdce a pak pokračovali opět po značených, ale minimálně frekventovaných, turistických trasách lemovaných více či méně opravenými malými zámky Krušec, Loučová a Kojšice až k tvrzi do Jiřičné. Zámečky v Pošumaví, a není jich málo, jsou vesměs v soukromých rukách a dle možnosti majitelů probíhají rekonstrukce, v současné době jsou již některé i zpřístupněné veřejnosti a prohlídky jsou opravdu zajímavé - naprosto odlišné od toho, co známe z velkých hradů typu Velhartice či Rabí. Naše hosty z Francie čekalo v Jiřičné ubytování právě v zrekonstruovaném objektu bývalého pivovaru s přilehlou tvrzí ze 16. století. Večeře se podávala u ledového sklepa, který se jakožto nedílná součást pivovaru dochoval téměř v původním stavu. Vzhledem k probíhající akci pro děti čekalo mladou slečnu i trochu povyražení v podobě nejrůznějších atrakcí, ať už šlo o jištěné lezení na konstrukci z pivních beden, spoustu starých dřevěných zručnostních her, nebo o svezení na koni. Pan novinář zatím využil možnosti setkání se zajímavými lidmi a načerpal spousty informací o historii regionu, ochraně přírody a místních fenoménech.
Poslední den výletu byl opět o výhledech - a to z krásné historické rozhledny Svatobor nad Sušicí, kde kromě skvělé kuchyně a krásných scenérií probíhala hudební akce v rámci Sušických dnů. Příjemným sestupem do údolí a stezkou kolem řeky Otavy až k místnímu nádraží výlet pro naše hosty z Francie končil - a jejich rozzářené tváře napovídaly, že i takovýto dlouhý výlet bez auta může být parádním zážitkem.
Další tipy na zajímavá místa z Pošumaví: https://www.toposumavi.cz/posumavi/