Loading...
Jako první tajenkové zastavení v průvodci bude Stará radnice. Budova bývalé radnice byla v letech 2014 – 2015 nově zrekonstruována a od té doby slouží jako výstavní dům a galerie. Výstavní dům Stará Radnice přichystal na letošní sezónu několik novinek. Letošní expozice městské galerie "Pohádek nejen na večer" TRNKOVÝ SVĚT vychází z faktu, že jednou z nejvýraznějších osobností naší výtvarné scény tvorby pro děti v uplynulém století byl Jiří Trnka. Dětští návštěvníci si budou moci nejen kreslit vlastní ilustrace k promítaným Trnkovým Starým pověstem českým či k Princi Bajajovi, ale také si vyrobí papírovou loutku z pohádky o Perníkové chaloupce nebo Červené Karkulce. Další část budovy se přístupnou a zábavnou formou věnuje lokální raritě, Jindřichohradecké úzkokolejce. Expozice JHMD Železnice hrou je rozšířena o kolejiště ve velikosti H0 (měřítko 1:87). Jedná se o divácky atraktivní kolejiště, na kterém může návštěvník postupně objevovat nové scenérie a nová zákoutí, a přitom si vychutnávat rozmanitý železniční provoz. Prostory dále představují historii Jindřichova Hradce poutavými expozicemi nebo formou zábavných kvízů na interaktivní tabuli. V horním patře je významný interiér obřadní síni podle návrhu architekta Jana Kotěry. Tento secesní interiér patří rokem vzniku cca 1905 už do Kotěrova vrcholného období. Sál se v dnešní době používá především pro svatby a vítání významných hostů starostou města. Náhled do historie budovy někdejší radnice a zároveň do historie městské samosprávy nabízí výstava Z dějin městské samosprávy.
Jako druhý tajenkový bod v pořadí navštívíte Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, interaktivní muzeum pro dospělé i děti s ukázkou tradičních technologií ručního tkaní a představením odkazu Marie Hoppe Teinitzerové, zakladatelky gobelínových dílen ve městě. Při průchodu z Domu gobelínů do zámku, nemiňte Zámecký mlýn, který nabízí svou expozici rybníkářství a lesnictví na jindřichohradecku.
Třetí v pořadí vám svou tajenku odhalí největší dominanta města, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, který svým návštěvníkům nabízí tři hlavní prohlídkové trasy rozdělené podle stavebních etap, ve kterých byl zámek postupně upravován. Prohlídková trasa A (základní okruh) prochází prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení. Přibližuje reprezentativní životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce, ale i dobu, ve které z velkolepě vystavěné rezidence spravovali své rozlehlé panství Slavatové a Černínové. Prohlídka je zakončena v hudebním pavilonu Rondelu. Prohlídková trasa B procházející Gotickým palácem je nově instalována, obohacena o množství zajímavých exponátů, archeologických nálezů a opatřena novým osvětlením. Atraktivním způsobem připomíná životní styl nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království, pánů z Hradce. Zvláštní význam má někdejší Rytířský sál s unikátně dochovanými středověkými malbami představujícími Legendu sv. Jiří, a dále vysoce cenná umělecká díla desková malba Jindřichohradecká Madona a pieta z Lodhéřova, vystavená v klenotnici. Závěr prohlídky tvoří návštěva pozdně gotické Černé kuchyně. Prohlídková trasa C představuje interiéry zařízené ve stylu klasicismu, empíru a historizujících slohů. Osobitou částí okruhu je zařízení z loveckého zámku rodiny Černínů Jemčiny. Neobvyklou součástí vybavení je galerie psích portrétů od malíře Petra Václava Bergera. Prohlídka trasy C končí v hudebním pavilonu Rondelu, unikátní stavbě s manýristickou vnitřní výzdobou, kterou nechali pro reprezentativní účely vystavět páni z Hradce, ale hojně využili také Slavatové a Černínové. Černou věž lze navštívit samostatně bez průvodce. Ač se vzhledem k rozsahu jindřichohradeckého hradu a zámku nedá říci, že je věž jeho dominantou, významně přispívá k jeho impozantnímu vzezření. V porovnání s jinými historickými vyhlídkovými věžemi skýtá zdejší Černá věž panoramatický a malebný výhled na celé město a jeho široké okolí. Nově jsme prohlídce Černé věže přiřadili také návštěvu pět set let staré Černé kuchyně.
Od zámeckého komplexu vás trasa povede podél zámecké zdi přes řeku až na vyhlídku Na Karlově odkud si díky nádhernému výhledu na tento třetí největší hradozámecký komplex uvědomíte skutečnou krásu města nad Vajgarem. Město, ležící na 15. poledníku, město, jehož počátky sahají až do 10. století, město, jež bylo v polovině 17. století jedno z největších v Českém království a v současné době patří pro své výjimečné památky i neporušené přírodní prostředí svého okolí k vyhledávaným cílům četnými turisty z Čech i zahraničí.
Po vyhlídce vás cesta zavede na čtvrté tajenkové místo a tím je Muzeum Jindřichohradecka, kde můžete zhlédnout jeho nepochybně nejznámější expozici, pohyblivý lidový betlém Krýzovy jesličky nebo další zajímavé expozice jako například síň věnovanou světoznámé operní pěvkyni Emě Destinnové, expozici s názvem Letecká bitva nad Jindřichohradeckem nebo ojedinělou sbírku památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století – Landfrasovu tiskárnu.
Ve sbírkách Muzea fotografie a moderních obrazových médií, které bude místem číslo pět, mají své zastoupení díla předních domácích i zahraničních autorů, taktéž i práce amatérských fotografů. Při procházce městem se nezapomeňte zastavit u vyznačeného pruhu z dlažebních kostek na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie, který značí procházející 15. poledník. Z ptačí perspektivy se vám Jindřichův Hradec nabídne po výstupu na městskou vyhlídkovou věž kostela. Odpočinkovým místem a zároveň místem pro aktivní využití volného času jsou Husovy a Mertovy sady, park pod gymnáziem, kde si můžete zpestřit váš volný čas zajímavou a moderní hrou discgolf, která je určena pro všechny věkové kategorie a nabízí tak zajímavé zpestření volného času. Disky pro hru jsou v prodeji a k zapůjčení v informačním středisku.
Posledním místem, které vám odhalí celou tajenku je Aqua show sv. Florián v Obchodně-medicínském centru sv. Florián, kde si nenechte ujít unikátní moderní podívanou v podobě kombinace hudby, světelných efektů a videoprojekce. Tato fontána je jedinou svého druhu v České republice a druhou v Evropě. Vaše poslední tajenkové zastavení si naplánujte tak, aby ručička hodinek ukazovala na celou, jelikož tato neotřele originální fontána spouští právě vždy v celou hodinu, a to celý den.