S ČD NA PODZIMNÍ VÝLET DO TŘEBONĚ
Když se řekne Třeboň, každému hned vytane na mysl kapr. Starobylé město uprostřed rybníků se ale může pochlubit neméně slavnou lázeňskou historií či jedním z nejstarších pivovarů na světě. Třeboňsko patří k turisticky atraktivním lokalitám i díky snadné dostupnosti po kolejích. První vlak s cestujícími zastavil na třeboňském nádraží už 3. září roku 1871.
Kdo zavítá do Třeboně, nudit se rozhodně nebude ani v tuto roční dobu. Malebné jihočeské město nabízí návštěvníkům vše, co mohou od atraktivního turistického cíle očekávat. Milovníci historie budou jistě obdivovat jedinečnost architektonických památek v centru města, ti, kdo rádi posedí nad dobrým pivem nebo jídlem, mohou navštívit zdejší pivovar, který patří k nejstarším na světě, nebo některou z vyhlášených rybích restaurací. A ani návštěvníci, kteří přijedou do Třeboně načerpat energii a obnovit duševní pohodu, nebudou zklamáni. Jistě nepohrdnou procházkou nádherným krajinářským parkem u třeboňského zámku či putováním po hrázi rybníka Svět anebo využijí služeb lázeňských domů.
Od nádraží na prohlídku města
Výletníci, kteří vystoupí z vlaku na nádraží Třeboň lázně, se mohou vydat na prohlídku města Dukelskou ulicí. Hradeckou bránou, vybudovanou v letech 1525 až 1527 jako součást Městského opevnění, projedeme do historického centra města – na Masarykovo náměstí. Protáhlý tvar náměstí dává tušit, že hlavní třeboňský rynek vznikl na cestě z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce. Na obou stranách náměstí stojí stejný počet měšťanských domů s barokními a renesančními štíty – třináct. Dominantou náměstí je stará Radnice, která byla postavena v roce 1566 na místě dvou vyhořelých domů. Roku 1638 získala Radnice 31 metrů vysokou věž s ochozem a hodinami. Současnou podobu mohou místní i turisté obdivovat od roku 1819, kdy na budově došlo k posledním velkým úpravám. Z dalších domů na náměstí zmiňme alespoň hotel Bílý koníček. Jak dokládá letopočet na pilíři podloubí tohoto domu, stojí zde už od roku 1544. Patří k nejkrásnějším renesančním stavbám ve městě. Pozoruhodný je zejména čtyřpatrový štít domu s cimbuřím a klíčovými střílnami. Uprostřed náměstí nepřehlédneme renesanční kašnu z roku 1569 a vedle stojící mariánský sloup (1780).
Na procházku zámeckým parkem
V jihozápadní části historického centra města leží honosný renesanční zámek. Původně zde stálo panské sídlo a později gotický hrad, který vyhořel při požáru města roku 1562. Na jeho místě nechal Vilém z Rožmberka postavit renesanční zámek podle plánů vlašského architekta Antonia Ericera. V 16. a 17. století prošel zámek velkorysými úpravami, byl značně rozšířen a navýšen o jedno patro. Dnes patří k nejrozsáhlejším zámeckým areálům u nás. V listopadu se do zámku nepodíváte, ale alespoň budete mít důvod se sem na jaře vrátit. Zavítat byste však rozhodně měli do zámeckého parku. Původní skromnou zahradu rozšířil na počátku 17. století Petr Vok. Nechal zavézt okolní močály, zahradu obehnal zdí a vystavěl zde zahradní letohrádek. Po třicetileté válce, která měla neblahý vliv i na vzhled zámeckého parku, byla zahrada obnovena až s příchodem nových majitelů, kterými se stali roku 1660 Schwarzenberkové. Zahrada se pod jejich vlivem postupně měnila v romantický zámecký park. Dnes je nejen vyhledávaným místem pro procházky, ale konají se v něm také svatební obřady.
Léčivé slatinné koupele a zábaly
K příjemné procházce vybízí i rozlehlý park na břehu rybníka Svět na západním okraji města u lázeňského komplexu Aurora. Ano, Třeboň patří mezi lázeňská města a léčí se zde pomocí koupelí a zábalů v železité rašelinné slatině nemoci pohybového aparátu. Za to, že se z Třeboně staly lázně, může učitel Václav Hucek. V roce 1883 zde zprovoznil první soukromé slatinné lázně – především pro svou dceru, která trpěla revmatismem. Po manželích Huckových se starala o provoz lázní jejich neteř. Na konci 30. let minulého století však byla nucena lázně prodat městu. Do vlastnictví je získalo město od státu i v roce 1992, kdy také získaly svůj nynější název – Bertiny lázně. Když Třeboň obdržela v roce 1960 statut lázeňského města, objevila se potřeba nového lázeňského a rekreačního areálu. Lázeňský komplex Aurora byl uveden do provozu v listopadu 1975.
Tip
Cesta kolem Světa
Pokud se vám podaří do Třeboně zavítat za dobrého počasí, pak vám doporučíme výlet po naučné stezce kolem rybníka Svět. Dvanáct kilometrů dlouhá stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na začátku lázeňského parku. Ze 16 informačních tabulí se dozvíte základní informace o vývoji Třeboňska včetně historie rybníkářství, lázeňství či lidové architektury. Stezka vede kolem Schwarzenberské hrobky. Místo posledního odpočinku příslušníků rodu Schwarzenberků patří k architektonicky nepozoruhodnějším stavbám jižních Čech. Se stavbou dvoupodlažní novogotické budovy se začalo roku 1874 a o tři roky později byla slavnostně vysvěcena pražským arcibiskupem.
V Třeboni se nachází jeden z nejstarších pivovarů na světě. Pivo se v tomto malebném jihočeském městě vaří už od roku 1379. Určitě rádi ochutnáte produkci zdejších sládků, nechte proto auto doma a vydejte se do Třeboně raději vlakem. Vlaky Českých drah míří do Třeboně po železniční trati č. 226 Veselí nad Lužnicí – České Velenice a vlakové spojení, které vám bude nejvíce vyhovovat, si snadno vyhledáte na webových stránkách www.vlak.cz.
Jestli se do Třeboně vypravíte vlakem na rodinný výlet, možná se vám vyplatí zakoupit si jednodenní síťovou jízdenku Českých drah s názvem SONE+. Na jednu takovou jízdenku za 150 Kč může neomezeně cestovat všemi osobními nebo spěšnými vlaky až pět spolucestujících (z toho maximálně dva starší 15 let). Původně víkendová jízdenka platí až do 12. prosince 2009 kterýkoliv den v týdnu. S dražší variantou jízdenky SONE+ za 450 Kč lze neomezeně cestovat v sobotu nebo v neděli ve všech vlacích Českých drah (jen do vlaků SuperCity jsou navíc nutné místenky). Více informací na www.cd.cz/sone.