Loading...
I v letošním roce si pro vás město Jindřichův Hradec připravilo oblíbeného interaktivního průvodce Poznej Hradec, který vás zábavnou formou seznámí s historií i současností města a zároveň vás naladí na vlny kulturního léta ve městě. Tištěnou verzi průvodce si můžete vyzvednout v informačním středisku, které je zároveň výchozím i cílovým bodem celé trasy. Vlastníci chytrých telefonů mohou využít mobilní verzi průvodce a na trase tak snímat QR kódy. Ti, co využijí klasickou papírovou podobu, budou šrafovat tužkou tajenkové tabulky, skryté na tajenkových zastaveních. Po zvládnutí celé trasy se prokážete výslednou tajenkovou větou v informačním středisku a obdržíte věcné odměny. Tajenkový lístek je zároveň slosovatelný o hodnotné ceny. Interaktivní průvodce je forma poznání města, při kterém se zabaví mladí, staří, rodiny s dětmi, prostě každý.
Jako první tajenkové zastavení v průvodci bude Staré radnice, která je nově zrekonstruovaným výstavním domem. Její prostory nabízí výpravu do historie i současnosti českých večerníčků a výtvarníků, kteří tvoří pro děti. V letošním roce je pro děti připravena výstava věnovaná pohádkám „před hajáním“, tedy čteným příběhům, které jsou od vzniku rozhlasového Hajaji koncipovány vždy jako pohádkové čtení k poslechu. Další část výstavního domu se věnuje lokální raritě Jindřichohradecké úzkokolejce nebo například historii města. Prohlídku zrekonstruovaného domu můžete završit prohlédnutím svatební obřadní síně známého českého architekta Jana Kotěry. Jako druhý tajenkový bod v pořadí navštívíte Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, interaktivní muzeum pro dospělé i děti s ukázkou tradičních technologií ručního tkaní a představením odkazu Marie Hoppe Teinitzerové, zakladatelky gobelínových dílen ve městě. Třetí v pořadí vám svou tajenku odhalí největší dominanta města, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, který své brány návštěvníkům otevírá od dubna do října a nabízí návštěvníkům tři hlavní prohlídkové trasy, prohlídku zámeckého hudebního pavilonu Rondel v půvabné zámecké zahradě. Od zámeckého komplexu vás trasa povede podél zámecké zdi přes řeku až na vyhlídku Na Karlově odkud si díky nádhernému výhledu na tento třetí největší hradozámecký komplex uvědomíte skutečnou krásu města nad Vajgarem. Město, ležící na 15. poledníku, město, jehož počátky sahají až do 10. století, město, jež bylo v polovině 17. století jedno z největších v Českém království a v současné době patří pro své výjimečné památky i neporušené přírodní prostředí svého okolí k vyhledávaným cílům četnými turisty z Čech i zahraničí.
Po vyhlídce vás cesta zavede na čtvrté tajenkové místo a tím je Muzeum Jindřichohradecka, kde můžete zhlédnout jeho nepochybně nejznámější expozici, pohyblivý lidový betlém Krýzovy jesličky nebo další zajímavé expozice jako například síň věnovanou světoznámé operní pěvkyni Emě Destinnové, expozici s názvem Letecká bitva nad Jindřichohradeckem nebo ojedinělou sbírku památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století – Landfrasovu tiskárnu. Ve sbírkách Muzea fotografie a moderních obrazových médií, které bude místem číslo pět, mají své zastoupení díla předních domácích i zahraničních autorů, taktéž i práce amatérských fotografů. Při procházce městem se nezapomeňte zastavit u vyznačeného pruhu z dlažebních kostek na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie, který značí procházející 15. poledník. Z ptačí perspektivy se vám Jindřichův Hradec nabídne po výstupu na městskou vyhlídkovou věž kostela. Odpočinkovým místem a zároveň místem pro aktivní využití volného času jsou Husovy a Mertovy sady, park pod gymnáziem, kde si můžete zpestřit váš volný čas zajímavou a moderní hrou discgolf, která je určena pro všechny věkové kategorie a nabízí tak zajímavé zpestření volného času. Disky pro hru jsou v prodeji a k zapůjčení v informačním středisku. Posledním místem, které vám odhalí celou tajenku je Aqua show sv. Florián v Obchodně-medicínském centru sv. Florián, kde si nenechte ujít unikátní moderní podívanou v podobě kombinace hudby, světelných efektů a videoprojekce. Tato fontána je jedinou svého druhu v České republice a druhou v Evropě. Vaše poslední tajenkové zastavení si naplánujte tak, aby ručička hodinek ukazovala na celou, jelikož tato neotřele originální fontána spouští právě vždy v celou hodinu, a to celý den.
Další tipy pro zabavení celé rodiny:
V parných letních dnech vám jistě přijde vhod osvěžení v jindřichohradeckém venkovním aquaparku, celoročně pak v krytém plaveckém bazénu. K areálu náleží také hřiště pro plážový volejbal, dětské hřiště a velká louka s výhledem na rybník Vajgar a starobylou část města.
Rozhledna Rýdův kopec se nachází za obcí Děbolín, cca 6 km od Jindřichova Hradce. Rozhledna o celkové výšce 33 m stojí v nadmořské výšce 551,5 m n. m. a je dominantou širokého okolí. Vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 24 m a návštěvníci na ni mohou vystoupat buď po točitém ocelovém schodišti čítajícím 102 schodů, nebo po dřevěném schodišti o 128 schodech. Architektonické a konstrukční řešení rozhledny je založeno na ideji trigonometrických bodů, které polohopisně a výškopisně měří volnou krajinu.
Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě tratě lokálky - Jindřichohradecké úzkokolejky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm. Severní trať do Obrataně nabízí spoustu půvabných výhledů do krajiny lesů a slunných strání. Cílovou stanicí jihočeské trati, která vás provede romantickou a zároveň drsnou krajinou přírodního parku Česká Kanada, je pak Nová Bystřice. Jedním z nejmalebnějších nádražíček je bezpochyby Kaproun, kde byl coby černý pasažér vyhozen z vlaku český velikán Jára Cimrman. V létě si cestující mohou vychutnat jízdou vláčkem taženým historickou parní lokomotivou. O této raritě se můžete dozvědět mnohem více v Regionálním úzkokolejném muzeu, které najdete přímo na nádraží na konečné stanici vlaku v Nové Bystřici. Lokálku můžete využít i ke zvládnutí Jindrovy naučné stezky, 12 km dlouhé pěší trasy, vedoucí z Jindřichova Hradce do Malého Ratmírova. Vydejte se na příjemné putování Jindřišským údolím podél Hamerského potoka a spojte zážitek z jízdy s dobrodružstvím. Pro milovníky aut a starých časů se vybízí návštěva místního Muzea veteránů, které je zároveň prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách.
Dominantou regionu Česká Kanada je hrad Landštejn, průsečík turistických tras, cyklotras, vyhledávané místo návštěvníků Jindřichohradecka. Při výstupu na rozhlednu U Jakuba se vám otevře pohled do krajiny, připomínající přírodní scenérie skutečné Kanady Severní Ameriky. V okolí rozhledny se nachází krásné kaskády vodních ploch a zajímavé skalní útvary. Nejznámějším z nich je bezesporu Ďáblova prdel. Neopakovatelným zážitkem je výlet mezi bizony, které najdete v Bizoní farmě v malé osadě Rožnov.
Opustíme-li region Česká Kanada a vydáme se od Jindřichova Hradce jiným směrem, čekají nás další zajímavosti. Jednou z nich je vodní zámek Červená Lhota, který se nachází zhruba 17 kilometrů od Jindřichova Hradce. V městečku Deštná se nachází hned dvě muzea, a to Provaznické muzeum a Letecké muzeum, kde se zabaví nejen dospělí, ale i děti. Dalším ze zajímavých zámků v regionu je lovecký zámek Jemčina ukrytý ve smíšených lesích, tak typických pro Jindřichohradecko. Cestou z Jemčiny zabavíte vaše děti v Houbovém parku a ráji skřítků v Roseči nebo v zábavném kukuřičném labyrintu, kde se můžete v parních letních dnech osvěžit v bazénu s písečnou pláží. Kreativně se děti i rodiče mohou vyžít ve stylové keramické dílně Maříž, cca 35 km od Jindřichova Hradce nedaleko nádherného renesančního města Slavonice. 5 kilometrů od Jindřichova Hradce v Horní Pěně můžete v soukromém Zooparku Na Hrádečku zhlédnout různé druhy exotických zvířat. V Jindřichova Hradci i jeho okolí to prostě žije. Přijeďte a přesvědčte se, u nás se rozhodně nudit nebudete.