Státní památky ve Středočeském kraji a v Praze zahajují návštěvnickou sezonu
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu ve Středočeském kraji a v Praze zahajují v důsledku omezení vyvolaných pandemií s téměř dvouměsíčním zpožděním hlavní návštěvnickou sezonu. Již od 11. května mohou návštěvníci zavítat do exteriérů vybraných zřícenin hradů – Krakovce, Točníku a Žebráku a do Zahrad pod Pražským hradem, od 25. května budou zpřístupněny vnitřní prostory všech ostatních státních památek. Do odvolání je nutné dodržovat přísná opatření proti šíření koronaviru.
Přestože bývají v pondělí hrady a zámky obvykle uzavřeny, všechny středočeské státní památky a Zahrady pod Pražským hradem společně otevřou v pondělí 25. května. Následný provoz památek o pondělcích již bude individuálně řešen správou daného památkového objektu podle jeho provozních podmínek a zájmu návštěvníků. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru budou muset návštěvníci dodržovat zpřísněné pokyny nad rámec návštěvnického řádu. Návštěvník musí mít zakryté dýchací cesty, je povinen dodržovat dvoumetrové odstupy a provést dezinfekci rukou při vstupu do pokladen či sociálních zařízení.
Počet osob ve skupinách v rámci prohlídkových okruhů bude z důvodu dodržení rozestupů omezen. Počet se bude odvíjet vždy podle individuální dispozice každé památky. Národní památkový ústav zahajuje prodej online vstupenek na prohlídkové okruhy. Protože se celková denní kapacita prohlídkových okruhů omezením počtů osob ve skupinách sníží, měli by návštěvníci této možnosti využít a mít jistotu vstupu na památku. To platí zejména pro návštěvnicky exponované památky. I nadále platí možnost prodeje vstupenek na pokladnách bezhotovostní platbou nebo v hotovosti. Pořádání jarmarků a slavností, které přivádí do areálů státních památek velké množství návštěvníků, bude NPÚ realizovat v komornější podobě a jen tam, kde je možnost regulovat množství osob, a dodržet tím hygienická opatření proti šíření koronaviru.
I v letošní z mnoha důvodů mimořádné sezoně je pro návštěvníky středočeských památek připravena řada novinek. Zámek Konopiště ukáže běžně nepřístupné prostory v rámci večerních prohlídek připomínajících Albrechta z Valdštejna – majitele Konopiště v pobělohorské době. Prohlídky se v sezoně budou konat jednou za 14 dnů. Ve vybraných dnech letošní sezony plánuje správa hradu Karlštejn prohlídky jedné z tras bez průvodce. Navazuje tak na úspěšný formát prohlídek z předchozího roku. Zámek Žleby zpřístupní nově zrehabilitované interiéry soukromých apartmánů knížecí rodiny Auerspergů; návštěvníci se tak seznámí například s předměty osobní povahy dokládající každodennost života na zámku. V červenci a srpnu nabídne zámek Mníšek pod Brdy večerní promítání českých i zahraničních filmů na zámeckém nádvoří. Od 1. července bude na zámku Mnichovo Hradiště zpřístupněna rozšířená expozice valdštejnských interiérů a stálá panelová výstava představující proměnu prezentace prostor a sbírek rodu Valdštejnů během posledních sta let. Klášter Sázava chystá na závěr července speciální prohlídky sklepení, půdy konventu a neorenesanční věže s výhledem do svatoprokopské krajiny. Zámek Březnice připravil na září až listopad tradiční cyklus Březnických hudebních večerů, které zazní převážně v hlavním sále zámku. I v letošním roce se mohou fanoušci černobílého filmu těšit na oblíbený Noir Film Festival, který se na hradě Křivoklát uskuteční v srpnu tohoto roku. Stejný hrad bude hostit začátkem září tradiční Myslivecké slavnosti sv. Eustacha, které budou letos ve znamení Valdštejnů a jejich působení na křivoklátském panství. Výstava hraček šlechtických dětí na zámku Hořovice se těší dlouhodobému zájmu nejen malých návštěvníků. Na výstavu lze navázat naučnou hrou s názvem Cesta za pokladem, při níž děti plní úkoly v zámeckém parku.
Mimořádná opatření proti šíření koronaviru naštěstí neměla v období března až května zásadní vliv na již probíhající stavební obnovy. Někde dokonce umožnila využít období bez návštěvnického provozu k větší aktivitě nebo provádění prací, které by návštěvníky jinak obtěžovaly třeba hlukem, prašností nebo dopravou. V průběhu února byla zahájena obnova vybraných částí hradu Karlštejn. Projekt v celkové výši 150 milionů korun, který je částečně hrazen z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, bude dokončen do konce roku 2022. Návštěvnický provoz po dobu obnovy nebude narušen.
V současné době probíhá památková obnova Zahrad pod Pražským hradem. Pro veřejnost bude v roce 2020 uzavřena pouze Ledeburská zahrada a Malá Pálffyovská zahrada. Přístupné jsou naopak již od 11. května 2020 Velká Pálffyovská zahrada a Malá Fürstenberská zahrada.
Na zámku Veltrusy pokračuje restaurování interiérů hlavní budovy pro novou návštěvnickou trasu. Dokončena byla výmalba a restaurování štukové výzdoby, kamen a krbů. Restauruje se také sala terrena. Zahájení plného návštěvnického provozu se předpokládá v sezoně 2021. Do té doby nabízí zámek návštěvníkům zajímavé výstavy a expozice.
V roce 2020 začne kompletní obnova střech zámku a věží a vybraných budov v areálu na zámku Konopiště. Provoz návštěvnických tras tím ale nebude dotčen.
V roce 2020 pokračuje dlouholetý cyklus NPÚ s názvem Po stopách šlechtických rodů. Již 10. ročník se tentokrát zaměří na šlechtický rod Valdštejnů, který patří k nejstarším rodům na území Čech. Projekt s názvem Valdštejnové – lvi ve službách císařů nabídne například výstavu na půdě Senátu ČR, sérii odborných přednášek o architektuře i malířství, komentované procházky po místech spjatých s Valdštejny i edukační programy pro děti. Valdštejnové budou ústředním tématem Hradozámecké noci, která se uskuteční v sobotu 29. srpna s hlavním stanem na zámku Mnichovo Hradiště, který při této příležitosti slavnostně zpřístupní rozšířenou expozici u hrobky Albrechta z Valdštejna.