Stralsund a Wismar – díky hanzovní architektuře společně na seznamu UNESCO
Na pobřeží Baltského moře, v Meklenbursku-Předních Pomořanech, se nacházejí dvě města vzdálená navzájem 150 kilometrů, jež ale mají mnoho společného. Obě jsou díky bohaté hanzovní historii společně zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Nabízí ale také daleko víc než jen historické památky.
Hanzovní architektura
Historie města Stralsund se datuje do roku 1234. Už krátce po svém založení díky výhodné poloze u mělčin bohatých na ryby, stejně tak jako díky okolní krajině prospívající zemědělství, začalo město bohatnout a brzy se stalo významným centrem rybářství a obchodu. Díky tomuto bohatství začali místní obyvatelé již v raném středověku stavět mohutné kostely a radnici z typických červených pálených cihel. Význam měla i stavba klášterů pro dominikánské a františkánské mnichy. Není tak divu, že se takto rozvinuté město stalo koncem 13. století členem hanzy.
Klášter St. Katharinenkloster
Tento klášter patří k jedněm z mála svého druhu v oblasti severního Německa. Byl založen v roce 1251 a svou gotickou podobu si zachoval dodnes v téměř nezměněné podobě. Je tak skvělým příkladem tzv. cihlové gotiky. Pravá krása se ale skrývá uvnitř. Gotické interiéry dnes slouží jako výstavní prostory Německého mořského muzea s akváriem, díky skvělé akustice se zde často konají i koncerty.
Obchodovalo se i na radnici
Hanzovní město Stralsund žilo čilým obchodním ruchem. Kromě piva, vína a látek, či nalovených sleďů, vyvážely stovky stralsundských obchodních lodí také zemědělské produkty z ostrova Rujána do celé Evropy. Symbolem hanzovního města Stralsund je budova zdejší radnice. Vystavěna rovněž z červených cihel s vysokými mansardami a zdobeným štítem se nachází uprostřed ostrova tvořícího historické centrum města. Sloužila nejen jako sídlo radních, ale také jako místo obchodu.
Stralsund a Wismar společně na seznamu UNESCO
Historické centrum hanzovního Stralsundu je spolu s centrem Wismaru zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Ve Stralsundu je světovému dědictví věnována zvláštní výstava v barokním paláci Olthofsche Palais na Altes Markt. Návštěvníci se zde dozvědí nejen, proč byl právě Stralsund spolu s Wismarem zařazen na seznam UNESCO, ale také jaké to je žít ve městě, jež je světovým dědictvím, či zajímavé informace o organizaci jako takové a rovněž zajímavosti o všech památkách UNESCO v Německu.
» Ozeaneum
Ozeaneum je unikátním muzeem, jež láká návštěvníky do světa mořských živočichů. V obřím akváriu seznamuje s životem v Baltském moři, v jiném zase s živočichy obývajícími Severní moře a Atlantik. Otevřeno je denně do 19 hodin.
Vítejte ve Wismaru
Téměř o 150 km západněji od Stralsundu se nachází Wismar, rovněž významné hanzovní město již v dobách středověku. Také zde na návštěvníky zapůsobí atmosféra středověkého městečka se stavbami z červených cihel od domů měšťanstva, až po nespočet kostelů a kostelíků. Typickým zástupcem zdejší architektury je dům zvaný "Alter Schwede" ze 13. století, který svým názvem odkazuje na doby, kdy město bylo v rukou Švédů.
První Karstadt
Pokud rádi spojujete dovolenou či výlety s nákupy, pak by pro vás mohlo být nakupování ve Wismaru zajímavým zážitkem. Na rohu Krämerstraße a Lübsche Straße se nachází čtyřpatrový secesní nákupní dům. Právě v této budově v roce 1881 otevřel Rudolf Karstadt svůj první obchod, s pouhým jediným zaměstnancem. Dnes má řetězec Karstadt obchodní domy snad v každém větším německém městě. Ulice Krämerstraße je se svými štítovými domy vyhlášenou nákupní ulicí.
Aktivní dovolená v hanzovním městě
Baltské pobřeží skýtá mnoho možností, jak zde strávit aktivní dovolenou. Od nejrůznějších vodních sportů, až po rybaření – každý si zde najde svou oblíbenou aktivitu. Ve Wismaru je možné dostat zvláštní povolení k rybaření pro turisty. Vodní hrátky si malí i velcí mohou užít i v místních volnočasových lázních Wonnemar. Za zkoušku stojí i projížďka lodí z wismarského přístavu podél pobřeží nebo na ostrov Poel, kde si v místní škole vodních sportů můžete vyzkoušet třeba windsurfing.
Jak se tam dostat
» Autem: z Prahy cca 600 km přes Drážďany a Berlín, zhruba 6h
» Vlakem: z Prahy do Stralsundu s přestupem v Berlíně, cca 8h20min, z Prahy do Wismaru s přestupem v Ludwigslustu cca 7h50min
» Letadlem: z Prahy do Hamburgu (1h05min), odtud přímým vlakem do Stralsundu (3h), nebo do Wismaru s přestupem ve Schwerinu (2h)