Svět přímo za humny
Spatřit šikmou věž v Pise, prohlédnout si zámek Mirabell v Rakousku a hned nato vyrazit do Himálaje. To by bylo léto, jak má být… Že nemáte šanci to stihnout? Ale máte! Nejrůznější místa, která se, někdy možná s trochou fantazie, podobají těm světovým, najdete na severní Moravě a ve Slezsku. A ten v průběhu letních měsíců projedete křížem krážem bez větších potíží!
Hradčany ze železa
Kontrolní otázka. Nad kterým městem se klene panorama jako vystřižené z filmu Ocelové město? No přece nad Ostravou! Jde o siluetu industriálního areálu Dolní Vítkovice, nejnavštěvovanější mimopražské turistické atraktivity! Až sem přijedete, pochopíte, proč se tomuto místu přezdívá ostravské Hradčany.
Ale rozhodně to není jen kvůli charakteristické siluetě! Oba areály se vyhřívají na výsluní zájmu turistů; oba mají souvislost s panovnickou dynastií – u zrodu Dolních Vítkovic totiž stál vnuk císařovny Marie Terezie, královny české –, a oba se za první republiky ocitly na poštovní známce. Ale to už je samostatný příběh…
Přitažlivost Dolních Vítkovic ovšem nespočívá jen v jejich historii. Úžasná je i současnost v podobě Velkého a Malého světa techniky, multifunkčního centra Gong a věže Bolt Tower, z níž je fantastický výhled až na Beskydy.
Radniční věž s nádechem Itálie
Víte, že nejvyšší radniční věží v republice se pyšní Ostrava? Díky tomu můžete z opravdu ptačí perspektivy obdivovat krásy města, jeho architektonickou rozmanitost i všudypřítomnou zeleň, a spatřit i ostravský Vesuv, jak se přezdívá haldě Emě. Teplota v nitru této ostravské „sopky“ dosahuje 1 500 °C, o čemž svědčí neustále doutnající povrch haldy. Nejen proto je procházka těmito místy ojedinělým a samozřejmě bezpečným zážitkem!
Mimochodem, málokdo dnes ví, že stačilo málo a ostravská radnice mohla vypadat jako ta ve Florencii. Florentským palácem Vecchio se totiž v době přípravy stavby inspiroval jeden z architektů. Jeho nápad se sice neujal, ale vzájemná podoba by tu, s trochou fantazie, přece jen byla. Přijeďte se přesvědčit!
Adrenalin v Jeseníkách
Jsou horské výstupy mezi divokými vodopády a strmými skalami to, co vás láká? Pak se vydejte do Rakouska na Medvědí stezku. Že je to daleko? Tak pod nejvyšší horou Jeseníků, Pradědem, vyhledejte naučnou stezku Bílá Opava.
Jedna z nejkrásnějších tras široko daleko vede okouzlující panenskou přírodou s opravdu náročným terénem podél divoké říčky, jejíž jméno nese. Budete sice muset zdolat nejrůznější překážky – kmeny, kluzké skály, dřevěné žebříky a lávky vedoucí přes divokou řeku marnotratně tryskající kaskádami a vodopády, z nichž největší měří téměř 8 metrů –, ale stojí to za to!
Himálajská Valaška
Už jste kráčeli po 150metrovém visutém chodníku v Himálaji? Ne? Tak to zkuste! Není třeba letět do exotických dálek, stačí navštívit beskydské Pustevny, kde vaše napětím i nedočkavostí třesoucí se noha konečně vstoupí na stezku v oblacích zvanou Valaška. Tato trasa je bezpečná, vždyť při stavbě bylo použito 21 tisíc různých spojů! A pevná je i trampolína umístěná 12 metrů nad zemí a také skleněná podlaha 7 metrů dlouhého balkonu alias skywalku. V 30metrové výšce pak stačí jen udělat „krok do prázdna“ a můžete se kochat velkolepými výhledy na Beskydy. Ale krásu nemusíte hledat jen v oblacích. Vždyť nedaleko stojí skvostná díla slovenského architekta Dušana Jurkoviče Maměnka a Libušín, v němž to navíc voní regionálními dobrotami.
Šikmější než věž v Pise
Toužíte mít v albu fotku, na níž „podpíráte“ šikmou věž v Pise, aby nespadla? Pořiďte si podobný snímek s ještě šikmější stavbou, která se naklání doslova za humny, v Karviné-Dolech. Vždyť zdejší kostel sv. Petra z Alkantary má stupeň vychýlení od svislé osy 6.8, zatímco věž v Pise pouhé 4 stupně! A navíc se karvinský sakrální objekt, jediná dochovaná stavební připomínka dříve výstavního a rušného města, kvůli poddolování propadl o 37 metrů! Vyzkoušet, jaké je ocitnout se na šikmé ploše, můžete například během akce Otevřené chrámy 2021, kdy je možné šikmý kostel v Karviné navštívit s průvodcem.
Zámek jako v pohádce
Jak to asi vypadá v zámku, který se v záři ohňostroje objevuje na začátku Disneyho filmů? Ukojte svou zvědavost a vypravte se tam! Zmíněný pohádkový zámek totiž výrazně připomíná ten, který najdete v Hradci nad Moravicí. Přinejmenším brána je skoro totožná…
Proto není divu, že právě tato perla Slezska s rozlehlým anglickým parkem zvítězila už před 13 lety v anketě o nejpohádkovější zámek! Vždyť jde tak trochu o dva v jednom – v Hradci nad Moravicí totiž stojí Bílý a Červený zámek, jeden krásnější než druhý.
A pohádkovou má toto šlechtické sídlo nedaleko Opavy i minulost. Tady koncertovali Liszt i Beethoven, jehož klavír zde můžete spatřit, tady na hony vyráželi kancléř Metternich i sám ruský car Alexandr I.! Tady se natáčela vtipná pohádka Princezna a půl království, v níž se zámku říká Egonův Hradec. Tady se prochází duch Felix, o němž se víc dozvíte přímo na místě. Tady… Ale proč prozrazovat vše?
Malý moravský Mirabell
Znáte odpověď na otázku, kterému moravskému zámku se přezdívá Mirabell? Ne? Napovíme. Obě sídla spojuje neobyčejně silný příběh lásky i to, že se na jejich stavbě podílel věhlasný architekt Johann Lucas von Hildebrandt. Pořád nic? Tak to si budete muset pro správnou odpověď dojet do zámku Kunín, který si se známou rakouskou stavbou rozhodně v ničem nezadá!
Vyslechnete tu jímavý příběh hraběnky Marie Walburgy, ženy s opravdu silným a přitom tragickým životním osudem, i to, co zámek znamenal pro Františka Palackého, rodáka z nedalekých Hodslavic, jemuž se dodnes říká Otec národa, projdete se půvabným parkem pod korunami stromů a při troše štěstí zahlédnete i Markétu a Viktora, čápy, kteří na zámeckém komíně hnízdí už 22 let!
WWW.MAMESVETOVYKRAJ.CZ
#mamesvetovykraj