Loading...
V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě. To dává dohromady minimálně několik stovek cílů, kam vyrazit za moravským a českým vínem a vinařskou turistikou. Objet je všechny je možná nadlidský úkol, ale abyste mohli říct, že jste navštívili celé vinařské Česko, tak by to chtělo v každé podoblasti navštívit alespoň jeden, který se řadí mezi ty hlavní. Jaké to jsou a kam se tedy vydat?
Mělnická – Mělník
Královské věnné město Mělník je dlouhodobě proslulé hlavně jako české vinařské centrum. Nad známým soutokem našich největších řek Labe a Vltavy uvidíte z vyhlídky pod zámkem krásné vinice. Na zámku si můžete prohlédnout obrovské vinné sklepy, projít si malou vinařskou expozici a samozřejmě ochutnat místní vína. Expozici věnovanou vinařství má i Regionální muzeum Mělník, které se nachází na náměstí Míru a také je zde možná degustace místních vín. Během roku se zde pak koná několik vinařských akcí, které mohou směle konkurovat i těm moravským.
Litoměřická – Malé a Velké Žernoseky
Jestli si myslíte, že tradiční vinařské obce s malebnými sklepními uličkami můžete najít jen na Moravě, tak to se mýlíte. Minimálně jedna taková obec je i v Čechách, a to právě poblíž Litoměřic. Pokud se sem tedy vypravíte za vínem, popojet do Žernosek a poznat, jak to v takové vinařské obci vypadá, se vyloženě nabízí. Konají se zde i pro Moravu tradiční otevřené sklepy, tedy akce, kdy více vinařů v obci najednou otevře své sklepy a během dne je v nich možné ochutnávat různá místní vína a k tomu něco dobrého zakousnout. Součástí bývá také často i nějaký kulturní nebo zábavný doprovodný program.
Znojemská – Šobes
Šobes je unikátní vinice, ikona našeho vinařství a zároveň jedna z nejstarších a nejkvalitnějších vinic v Evropě. Nachází se poblíž Znojma, v meandru řeky Dyje v samém srdci Národního parku Podyjí. Dojít se k ní dá pohodlně procházkou z nedaleké vinařské obce Hnanice, anebo dojet na kole po přilehlé cyklostezce. Zážitkem pro děti také určitě bude lávka, tedy tzv. houpací most přes řeku Dyji. Kromě příjemné procházky v krásné přírodě se děti i něco dozvědí. Rodiče si pak mohou vychutnat víno v místním degustačním stánku, kde ochutnají třeba Ryzlink rýnský, Rulandské bílé nebo Sauvignon, kterým se zde velmi daří.
Mikulovská – Salon vín
Na Mikulovsku je jasným cílem degustační expozice Salon vín ČR, kterému se často přezdívá výkladní skříň moravského a českého vinařství. Každý rok je v něm uloženo sto aktuálně nejlepších vín pro daný ročník, vybraných v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín – Národní soutěže vín. Je umístěna v prostorách zrekonstruovaného podzemí státního zámku ve Valticích a slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Degustaci je možné absolvovat v rámci několika programů. Buď zcela volně, kde si sami vybíráte vína a naléváte si degustační vzorky, dále pak řízená degustace s výkladem profesionálního someliéra nebo prostřednictvím nalévacího automatu.
Velkopavlovická – Velké Bílovice
Největší vinařskou obcí v celé České republice jsou Velké Bílovice, které se nachází právě na Velkopavlovicku a určitě stojí za návštěvu. S více než tisíci vinaři se jedná o opravdový unikát. Není známo, jestli tu někdo dokázal ochutnat všechna vína, ale určitě si to své najde každý. Réva vinná se zde pěstuje od pradávna a i dnes tady najdeme bezmála 750 ha vinic. Téměř ke každé bílovické domácnosti patří nějaký vinohrad nebo vinný sklep. Konají se zde také oblíbené akce typu otevřené sklepy, během kterých vinaři v obci najednou otevřou své sklepy a milovníci vína chodí po obci a ochutnávají a ochutnávají. K tomu je připraveno mnoho dobrého jídla, často hraje muzika a celé se to nese ve velmi příjemné atmosféře.
Slovácká – Petrov – Plže
Na okraji obce Petrov na Slovácku se nachází areál historických vinných sklepů zvaných Plže. V roce 1983 byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury, a je tak nejstarší vesnickou památkovou rezervací u nás. Malebné sklepy s barokně zdobenými průčelími v nezaměnitelné modro-bílé kombinaci objevíte v horní části vinohradnického areálu. V Plžích je okolo 80 vinných sklepů, z nichž ty nejstarší vybudovali vinaři už v 15. století. Tímto areálem se můžete v klidu projít, pokochat se krásou historických a unikátních sklepů, něco se dozvědět a samozřejmě také ochutnat. Během léta bývá u vstupu do areálu otevřena vinotéka, kde mohou návštěvníci ochutnat vína z místní produkce.
Spousta různých tipů kde si dát dobré moravské a české víno v každé vinařské podoblasti najdete v největší databázi vinařů na webu Vína z Moravy, vína z Čech.