Loading...
Místo svařeného vína v ruce a tísnění se společně s mnoha dalšími návštěvníky na vánočním trhu, to letos spíše vypadá na popíjení svařeného vína v pohodlí domova. Přitom můžete načerpat nové informace k německým zvyklostem. A kdo si chce dopřát pochutiny německé kuchyně, pak máme i tipy na pečení.
V Německu najdeme mnoho regionálních zvyků a tradic, které jsou spojené s adventním obdobím. Připomínkou hornické sezóny v Sasku jsou „horníci“ v tradičním oděvu, které můžeme spatřit v ulicích saských obcí. Naproti tomu v Horní Falci během vánočních svátků putuje obraz Panny Marie od domu k domu, dokud se 24. prosince nevrátí zpět do kostela. Zejména v Porýní je pak tradicí „kladení slámy“ nebo také „plnění betlémů“: Počátkem prosince je v domě zřízen prázdný betlém. Děti dostávají například za dobré známky ve škole nebo za pomoc v domácnosti slaměná brčka. Poté je mohou dát do betléma, aby si Ježíšek po narození mohl lehnout do měkké postele. Naopak na jihu Německa, zejména v Bavorsku a Bádensku-Württembersku, se slaví „chvála vánočního stromu“: Lidé chodí od domu k domu a chválí krásu vánočního stromku svých sousedů. Jako poděkování za komplimenty obdrží malý dárek, například láhev pálenky.
Adventní kalendář i věnec a vánoční stromek: symboly vánočního období
Další tradicí, která je spojena s Vánocemi, je tvorba adventního věnce. Ten je třeba mít hotový čtyři neděle před Vánocemi. Čtyři svíčky postupně ukazují, jak hodně se Vánoce blíží. I tento zvyk má původ v Německu. Již v roce 1839 zavěsil evangelicko-luteránský teolog a pedagog Johann Richard Wichern první adventní věnec pro děti z ulice a sirotky v protestantském severním Německu. Tento speciální věnec zvaný Wichernkranz nesl čtyři velké svíčky na každou adventní neděli a menší svíčky na pracovní dny. Dnešní adventní věnce - tradičně vyrobené ze zelené jedle, ale také z jiných materiálů jako je sláma, dřevo nebo kov - mají obvykle čtyři svíčky, které se v adventní neděli zapalují jedna po druhé a přinášejí do každého domu vánoční atmosféru.
Vánoční stromeček je nedílnou součástí Vánoc – a opět lze jeho původ vystopovat v Německu. O vánočním stromku zpívá několik německých vánočních koled a jehličnatý strom zdobený svíčkami je ve opravdovým symbolem vánočního období. Zvyk postavit vánoční stromky v kostelech, budovách a na centrálních otevřených prostranstvích se v 19. století rozšířil z německy mluvící oblasti do celého světa. Také ve většině německých rodin je vánoční stromek součástí oslav. V Německu se stromek často kupuje, tak jako u nás, ve speciálních stáncích na trhu, nebo se dokonce ručně kácí v určených oblastech lesa. Podle rodinné tradice stromek zdobí byt již v adventu nebo je vyzdoben až na Štědrý den. Ozdoby na vánoční stromky se často dědí po generace, díky čemuž je každý stromek jedinečný.
Vánoční pečení: Vyzkoušejte letos štolu nebo perník.
V mnoha obchodech je již od začátku září možné zakoupit různé sladkosti, rodiny obvykle začínají péct v polovině listopadu. Ve vzduchu je pak cítit lahodná vůně skořice, hřebíčku, vanilky a anýzu. Vánoční figurky z máslového křehkého pečiva a klasiky, jako jsou vanilkové rohlíčky, skořicové hvězdičky, špičky nebo makronky, najdete na většině talířů.
Německo se může pyšnit mnohými specialitami z různých spolkových zemí. Pro Cáchy jsou typické perníčky zvané Aachen Printen. Jedná se o speciálně připravené a výrazně kořeněné medové perníčky s čokoládou nebo polevou. Název „Printen“ je odvozený od anglického „print“, tedy tisknout. V dávných časech se k výrobě perníčků používaly dřevěné formy, kterými se do pečiva vytlačoval jejich charakteristický tvar. Podobně jako jiná jedinečná jídla, i tyto cášské perníčky mají tajný recept. Existuje však recept, který se po generace předává. Ten není nijak tajný, můžete si jej klidně vyzkoušet. Recept naleznete ZDE.
Velmi oblíbené a známé Drážďany jsou spojovány s další světoznámou vánoční specialitou, a to drážďanskou štolou. Dokonce se traduje, že jemné přísady sváděly také krále a knížata. Inspirujte se videem a upečte si vlastní. Zobrazit video na Youtube.
Doporučujeme však ochutnat i regionální lahůdky, jako je frankfurtská specialita z marcipánového těsta Frankfurter Bethmännchen nebo švábská specialita s dlouhou tradicí Schwäbische Springerle. Mezi „hvězdy“ německé vánoční kuchyně patří také Zimsterne. Pocházejí ze Švábska a jejich ingredience jsou čistě vánoční: skořice, mandle a vanilka. Jak vidíte, ze všech koutů Německa je co ochutnávat. Vyzkoušejte letos své vlastní.
Inspirujte se vánočním cukrovím zde: www.germany.travel/en/cities-culture/christmas-markets.html
Štědrý večer: Christkind nebo Weihnachtsmann?
V Německu je 24. prosinec dnem, kdy jsou rozdávány dárky. Zda je přináší Christkind nebo Weihnachtsmann, na to je odpověď v různých regionech Německa odlišná. Weihnachtsmann s hustým vousem je novější, ale uchytil se a toto označení se používá hlavně na severu země. Christkind se zlatými kudrnatými vlasy je naproti tomu doma spíše na jihu. Mnoho rodin tradičně navštěvuje 24. prosince půlnoční vánoční mši, a to i když v jiných dnech roku obvykle do kostela nechodí. Tyto vánoční bohoslužby jsou obvykle plné nevšední atmosféry. Zvony zvoní u vchodu do kostela a celá rodina se potkává s dalšími rodinami, sousedy a přáteli. V mnoha kostelech můžete obdivovat betlém, který zobrazuje narození Krista z vánočního příběhu.
Další vánoční inspirace naleznete zde: www.germany.travel/en/cities-culture/a-festive-spark-the-romantic-advent-period.html