Vítězové HITu sezóny: Valašská Bike Tour a Seniorské léto v Luhačovicích
OTROKOVICE – Valašská Bike Tour a Seniorské léto v Luhačovicích – tyto dva turistické produkty zvítězily v prvním ročníku soutěže HIT sezóny, který vyhlásila Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Vedle toho porota ještě udělila zvláštní cenu za významný počin v oblasti cestovního ruchu produktu Luhačovice – Janáčkův zdroj inspirace. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v úterý večer na první Výroční konferenci cestovního ruchu v Otrokovicích.
„Všechny tři oceněné produkty přinášejí neotřelé a zajímavé turistické nabídky návštěvníkům regionu – cyklistům, seniorům a v případě zvláštní ceny ještě milovníkům historie a vážné hudby. Jejich velkou předností je, že cílí na „vícedenní“ turisty a jsou zpracovány tak, že se mohou dobře prodávat. Aktivně je využijeme při propagaci regionu a získávání návštěvníků,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.
Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích – veřejný sektor a soukromý sektor. Přihlášeno do ní bylo 13 produktů ze všech čtyř turistických oblastí. Cílem soutěže je v současné ekonomicky obtížné době motivovat podnikatele v cestovním ruchu k tvorbě neotřelých a zajímavých speciálních nabídek, které mohou podpořit zájem turistů o region
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy věnuje vítězům prostředky pro dopracování produktu – zajistí tvorbu tištěného letáku, zveřejnění na webu a mediální kampaň. Další ceny věnují partneři soutěže. Cestovatelský web www.turistika.cz věnuje reklamu na svých stránkách v celkové hodnotě 170 tisíc korun. Všichni vítězové také obdrží zdarma půlstranu inzerce od vydavatelství C.O.T. media, které vydává odborná periodika o cestovním ruchu.
Vítězové HITu sezony:
Veřejný sektor
Valašská Bike Tour, přihlašovatel: Sdružení Valašsko – Horní Vsacko, Karolinka
Projekt je zaměřen na milovníky cyklistiky nejrůznějšího věku a zdatnosti. Návštěvníkům nabízí možnost strávit na Valašsku čtyři až sedm dnů na cyklistických túrách na horských kolech v doprovodu průvodců. „Jsme schopni nabídnout jak méně náročné výlety rodinám s dětmi, tak těžké výšlapy v délce až 70 kilometrů denně. Návštěvníci ani nemusí brát s sebou kola, můžeme jim je zapůjčit. Pro zájemce ze zahraničí můžeme nabídnout službu Dopravy z letiště Mošnov až k nám. Do projektu je zapojeno pět ubytovatelů, u nichž budou cyklisté nocovat a kteří jim dokáží nabídnout i relaxační zázemí,“ přiblížil manažer Sdružení Valašsko-Horní Vsacko Roman Kalabus. Podstatné podle něj je, že se díky zkušeným cyklistům znalým terénu podařilo vytipovat i málo známé a tedy minimálně navštěvované trasy, které nejsou značeny v mapách. Cyklisté tak poznají mnohdy až netušené krásy Valašska. První návštěvníci mohou nabídku využít od jara, jakmile to dovolí počasí. Objednat si je mohou jak menší skupiny, tak i hromadné výpravy čítající až desítky účastníků. Ceny za pobyty se budou pohybovat podle délky zhruba od 3 000 až k 7 500 korunám s polopenzí.
Kontakt: Roman Kalabus, tel. 420 739 589 361
Soukromý sektor
Seniorské léto v Luhačovicích, přihlašovatel: Zálesí, a. s., Luhačovice
Produkt oslovuje návštěvníky-seniory, kteří si chtějí dopřát relaxaci a léčebné procedury v největších moravských lázních a při tom si užít i poznávací či kulturní programy. Produkt již společnost poprvé nabídla v loňském roce s možností ubytování v hotelích Zálesí a Pohoda a vzhledem k velmi pozitivnímu ohlasu bude v jeho nabídce letos pokračovat. „Senioři u nás mají na výběr ze tří balíčků procedur v regeneračním programu – masáže, koupele či suché uhličité koupele. Kromě toho jsou pro ně ve spolupráci s místními agenturami organizovány půldenní výlety k zajímavých místům v okolí – dosud se největšímu zájmu těšil například skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Baťův kanál nebo město Zlín. Mohou také s průvodcem projít Luhačovice a navštívit prameny či zajít na divadelní představení. S velkou odezvou se setkala nabídka každodenního odpoledního šálku čaje či kávy zdarma – senioři při dovolených rádi navazují kontakty a posezení u kávy a čaje hojně využívají k setkáním,“ uvedl Josef Michálek, ředitel hotelů Zálesí a Pohoda. Pobyt s polopenzí v hlavní sezóně vyjde návštěvníka na 5 990 Kč.
Kontakt: Josef Michálek, tel. 577 100 814, 607 722 130
Ocenění za významný počin v oblasti cestovního ruchu
Luhačovice – Janáčkův zdroj inspirace, autor produktu Roman Taťák, Augustiniánský dům - viz přiložená tisková zpráva, kterou vydala Centrála cestovního ruchu na podzim při oficiálním představení produktu.
Kontakt: Roman Taťák, manažer (ředitel) Wellness hotelu Augustiniánský dům, 721 657 342
Luhačovice – Janáčkův zdroj inspirace
S lázeňským městem Luhačovice bývá nejčastěji spojováno jméno slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který na začátku 20. století zásadně ovlivnil tvář města pestrobarevnými lázeňskými domy s typickými prvky lidové secese.
Neméně těsný vztah k lázním měla ale ještě další výrazná osobnost přelomu 19. a 20. století – skladatel Leoš Janáček. Pravidelně se sem jezdil léčit plných 25 let, složil zde několik svých zásadních děl a v neposlední řadě zde poznal důležité ženy svého života, které se staly jeho múzami a ovlivnily jeho tvorbu.
Tuto zajímavou okolnost přiblíží návštěvníkům jeden z nových turistických produktů, který připravil manažer rekonstruovaného lázeňského hotelu Augustiniánský dům s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy. Produkt „Luhačovice - Janáčkův zdroj inspirace“ ukáže návštěvníkům místa, kde slavný skladatel pobýval, čerpal inspiraci, tvořil i odpočíval. Doplní tak dosavadní jedinou větší připomínku skladatelových lázeňských pobytů, jíž jsou každoroční červencové festivaly vážné hudby Janáčkovy Luhačovice.
„Chtěli bychom více podnítit zájem o mimořádnou osobnost Janáčka a upozornit na fakt, že zásadním místem v jeho tvorbě byly právě Luhačovice. Zde až po 60. narozeninách začal komponovat svá nejznámější díla, což mezi jinými skladateli představuje velkou výjimku. Není o něm známa řada dalších fakt, přitom jeho díla dodnes ovlivňují světovou hudební tvorbu. Zároveň představíme Luhačovice jako inspirativní. Lidé milují příběhy: ano, tady vznikla ta a ta skladba, tady se procházel….. Na první pohled nenápadná místa se rázem stávají zajímavými,“ uvedl manažer Augustiniánského domu Roman Taťák.
Ten shromáždil dostupné informace o Janáčkových lázeňských pobytech a vytvořil tak základ informační příručky, kterou vydala Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. K dispozici bude v městském informačním centru i lázeňských hotelích. Produkt je navíc jedním ze dvou, na nichž Centrála cestovního ruchu Východní Moravy „postaví“ podzimní propagační kampaň nazvanou Letos se jezdí k nám.
Průvodce upozorňuje zejména na lázeňské domy, v nichž Janáček pobýval. Jedním z nich byl právě Augustiniánský dům, kde se skladatel ubytovával plných 10 let až do své smrti. Napsal zde Lišku Bystroušku a Glagolskou mši. Jeho příklon k augustiniánům nebyl náhodný, díky augustiniánské turnovské fundaci se mu v mládí dostalo hudebního i gymnaziálního vzdělání. Augustiniánský dům začne po rekonstrukci opět sloužit v březnu 2010. V jiném lázeňském domě, Vile Vlastimile, zase například vznikal Zápisník zmizelého. Párkrát Janáček pobýval také v dnešním Jurkovičově domě na kolonádě a v Pražské čtvrti poprvé náhodně potkal Kamilu Stösslovou, s níž ho pojilo až do konce života důvěrné přátelství.
Příručka kromě toho nabídne výlety k pramenům, u nichž prý Janáčka potkávali lázeňští hosté již v brzkých ranních hodinách, a do okolní přírody. Jak pamětníci vzpomínají, Janáček se jí rád toulal a naslouchal jejím zvukům. Vrcholem výletu může být návštěva Kaple Svatého Tomáše v Augustiniánském domě, která rovněž prochází rekonstrukcí a otevře se znovu veřejnosti již za pár týdnů. Zde by měly zaznít Janáčkovy skladby.
Jsme přesvědčení, že projekt přitáhne nejen domácí milovníky vážné hudby, ale i zahraniční. Janáček má nebývale velké množství příznivců v cizině, často se na něj při návštěvě lázní ptali. Jistě rádi poznají atmosféru míst, kde se kdysi Janáček nechal unášet fantazií a kde se rodily tóny jeho skladeb. Ti ostatní si možná rádi rozšíří obzory. Prohlídka „Janáčkových míst“ v nich může povzbudit zájem o poznání této osobnosti,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.
Leoš Janáček
(3. 7. 1854 Hukvaldy u Příboru – 12. 8. 1928 Moravská Ostrava)
Jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby, umělec drobné postavy a obrovské vitality, s bohatou hřívou vlasů a s výraznými rysy nejen tváře, ale celé své osobnosti, se narodil v lašském kraji v rodině učitele a varhaníka na Hukvaldech. Leoš Janáček byl jeden z nejvýznamnějších světových skladatelů jehož celoživotní dílo je velmi rozsáhlé. Mezi nejznámější patří hudební monument Glagolská mše, opery Šárka, Její pastorkyňa, Osud, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos a další.
Leoš Janáček začal pravidelně navštěvovat Luhačovice od roku 1903. V lázních a v okolní krásné přírodě hledal zdraví, přátelství, lásku a inspiraci, ale také zapomnění a úlevu od doléhající tíže osudu (stále se nedostavující uznání jeho tvorby, smrt obou dětí — zvláště milované dcery Olgy, ne zrovna šťastné manželství). V Luhačovicích si léčil hlasivky, nosohltan a bolavé klouby. Často se procházel po Lázeňském náměstí. Ještě častěji se však toulal v luhačovické přírodě, na lesních cestách naslouchal zpěvu ptáků, posedával na lavičkách a na stráních.
V jeho životě sehrály luhačovické pobyty ještě další významnou kapitolu. Tou bylo zdejší seznámení s několika krásnými ženami, které ho citově zasáhly a umělecky inspirovaly. Kromě pěvkyně Marie Calmy Veselé šlo především o dvě půvabné Kamily. Životní příběh Kamily Urválkové se stal námětem jeho opery Osud, v roce 1917 poznal svou druhou múzu Kamilu Stösslovou s níž navázal dlouholeté přátelství. To později přerostlo v hluboký emocionální vztah. Při jedné ze společných procházek se nachladil a po dvou dnech byl se zápalem plic převezen do ostravské nemocnice. Zde 12. srpna 1928 umírá.
Poslední aktualizace: 27.1.2010
Byl jsem zde!
Zapamatovat