Vydejte se do Německa za novými UNESCO památkami
V Německu naleznete mnoho památek – aby také ne. Německo se těší mezinárodnímu uznání jako kulturní destinace číslo jedna v Evropě. Nyní na seznam světového dědictví UNESCO navíc přibyla další místa. Vydejte se za lázeňstvím i historií.
S letošními novými přírůstky nese nyní v Německu 50 přírodních a kulturních dědictví pečeť kvality „Světové dědictví UNESCO“. Celosvětově seznam UNESCO obsahuje více než 1 000 památek světového dědictví ve 167 zemích. Německo je se svými 50 zapsanými místy na seznamu světového dědictví UNESCO jednou ze zemí s nejvyšší hustotou přírodních a kulturních pokladů. Cestovatelé mohou pohodlně prozkoumat rozmanité světové dědictví na osmi trasách. Každá z tras začíná a končí v blízkosti mezinárodního letiště, což značně usnadňuje přílet a odlet. Díky své jedinečnosti, autenticitě a neporušenosti jsou všechna místa pro lidstvo důležitá a jsou pod zvláštní ochranou.
Kolonie umělců Mathildenhöhe v Darmstadtu
Kolonie umělců Mathildenhöhe, založená v roce 1899 tehdejším velkovévodou Ernstem Ludwigem, byla od přelomu století až do začátku první světové války jedním z nejdůležitějších center moderního umění a architektury v Evropě a ve světě. Mladí architekti a umělci mohli realizovat své nápady v této experimentální oblasti a vybudovat most od secese k nové věcnosti, která se nakonec stala hlavním zdrojem inspirace a impulsem pro hnutí Bauhaus.
Součástí souboru je Svatební věž (Hochzeitsturm) navržená českým architektem německé národnosti Josephem-Maria Olbrichem. Věž je dnes dominantou města Darmstadt a vynikajícím vyhlídkovým místem s výhledem na celou oblast Rýn-Mohan. V centrální budově ateliéru jsou prezentována ve stálé expozici díla bývalých 23 členů umělecké kolonie. V rozsáhlém parku s platany tzv. Platanenhain a četnými sochami poutají pozornost také ruská kaple a fontána Lilienbecken. V okolní obytné čtvrti působí vily umělců dojmem napjaté atmosféry na počátku 20. století.
Významná lázeňská města v Evropě
Lázeňská místa kolem minerálních pramenů mají v Evropě mnohem více než lékařský význam: Svůj vrchol zažila lázeňská kultura mezi roky 1700 a 30. lety 20. století. V té době byly vytvořeny urbanistické soubory, které poskytovaly architektonický rámec pro rekreaci a odpočinek, kulturu a společenský život. Jedenáct evropských lokalit v sedmi zemích tvoří nadnárodní projekt „Významná lázeňská města v Evropě“, který je nyní uznán jako místo světového dědictví UNESCO. Kromě německých lázní Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen byly oceněny také Spa v Belgii, Vichy ve Francii, City of Bath v Anglii, Baden u Vídně, Montecatini Terme v Itálii a také tři česká lázeňská města Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.
SchUM-místa v Mohuči, Špýru a Wormsu
Sdružení takzvaných SchUM měst Mohuč, Worms a Špýr - název je odvozen z hebrejských prvních písmen těchto měst - je považováno za kolébku evropského židovství. Mezi SchUM- místa, které nyní nosí titul Světového kulturního dědictví, patří Špýrský židovský dvůr (Speyerer Judenhof), čtvrť synagog ve Wormsu (Wormser Synagogenbezirk) a staré židovské hřbitovy ve Wormsu a Mohuči. Historie těchto míst odráží židovský život v průběhu staletí - od mírového soužití s křesťanskými komunitami, přes pronásledování, ničení a genocidy až po dnešní péči o víru a tradice v židovských komunitách.
Mohuč, Špýr a Worms se svou centrální polohou mezi oblastí Rýn-Mohan a regionem Rýn-Neckar a rozmanitou kulturně turistickou nabídkou patří nyní k nejoblíbenějším místům kulturních cestovních cílů podél Rýna.
Dolnogermánské Limes
V rámci série světového dědictví „Hranice římské říše“ je nyní součástí světového dědictví také Dolnogermánské Limes. Celkem 400 kilometrů dlouhý úsek antického pohraničního opevnění vede podél Rýna od Rheinbrohl v Porýní-Falci přes Severní Porýní-Vestfálsko až po Katwijk na nizozemském pobřeží Severního moře. Přirozenou hranici mezi římskou provincií a svobodnou Germánií zde tvořila řeka. Římský život se odehrával ve 44 osadách, legionářských táborech a chrámech - byly zde také zároveň kořeny dnešních velkých měst jako Bonn a Kolín nad Rýnem.
Zatímco velká část pozůstatků z antiky leží nyní dobře chráněna pod zemí jako pozemní památka, na mnoha místech byly zaznamenány vykopávky v muzeích a výstavách.
Další informace a inspiraci pro své výlety naleznete na www.germany.travel